Projektują nową sieć

Piotr Sobierajski
Maria Michalska, mistrz do spraw gospodarki ściekowej, będzie wkrótce pracowała w nowocześniejszej centralnej dyspozytorni Oczyszczalni Ścieków Centrum.
Maria Michalska, mistrz do spraw gospodarki ściekowej, będzie wkrótce pracowała w nowocześniejszej centralnej dyspozytorni Oczyszczalni Ścieków Centrum.
Od kilu lat w mieście wiadomo było, że modernizacja starej kanalizacji oraz budowa nowej w wielu dzielnicach miasta, gdzie je brakuje, to zadanie priorytetowe dla lokalnych władz.

Od kilu lat w mieście wiadomo było, że modernizacja starej kanalizacji oraz budowa nowej w wielu dzielnicach miasta, gdzie je brakuje, to zadanie priorytetowe dla lokalnych władz. Dopiero teraz jednak cała inwestycja nabrała realnych kształtów, a mieszkańcy efekty pierwszych prac mają poznać jeszcze w tym roku.

Cała inwestycja podzielona została na osiem zadań, w ramach których zaplanowane zostały konkretne przedsięwzięcia. Obejmą kilka dzielnic miasta, w tym m.in. Dziewiąty, Piekło, Antoniów, Korzeniec, Łęknice, Zabkowice, Tucznawę, Bugaj i Sikorkę.

Na początek modernizacji sieci mogą się spodziewać mieszkańcy Strzemieszyc Wielkich i Gołonoga (tutaj powstanie tłocznia ścieków) oraz Tworznia i Piekła.

- Przetargi na trzy kolejne zadania, dotyczące wykonania dokumentacji budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w dzielnicach Ujejsce i Tucznawa oraz projektu likwidacji istniejącej Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Strzemieszycach, zostaną ogłoszone w tym albo w pierwszej połowie przyszłego roku - mówi Beata Pisarczyk z dąbrowskiego magistratu.

Za uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej na terenie Dąbrowy Górniczej kryje się: budowa i modernizacja około 160 km kanalizacji sanitarnej, budowa tłoczni i przepompowni (łącznie około 32 obiekty), budowa i modernizacja około 91 km sieci kanalizacji deszczowej, budowa i modernizacja około 105 km sieci wodociągowej oraz renowacja około 4 km rowów. Zostanie także przebudowanych 7 km kanalizacji ogólnospławnej na deszczową, powstaną 3 zbiorników retencyjnych wód deszczowych, a przy okazji odtworzonych zostanie 315 tys. m2 nawierzchni drogowych.

Jednym z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia będzie likwidacja przestarzałej i niespełniającej wymogów unijnych Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Strzemieszycach. Ścieki ze zlewni GOŚ zostaną przerzucone do oczyszczalni "Centrum" zlokalizowanej przy ul. Powstańców. Pozostałe ścieki z nowo wybudowanych kanałów również będą wpływały do tej oczyszczalni. Dlatego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. na własny koszt przystosowuje oczyszczalnię Centrum do odbioru zwiększonej ilości ścieków.

- Dla programu uporządkowania gospodarki wodno ściekowej w gminie oczyszczalnia ścieków Centrum będzie końcowym ogniwem całego systemu oczyszczania ścieków. Realizacja projektu planowana jest na lata 2008-2011, a jej koszt będzie wynosił około 30 milionów złotych - mówi Andrzej Malinowski, prezes dąbrowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.

Wysoki poziom oczyszczania ścieków generuje zarówno nakłady inwestycyjne jak i przyszłe koszty eksploatacyjne.

- Dlatego istotne jest rozpatrzenie na etapie projektowania zastosowania najlepszych dostępnych technologii, umożliwiających optymalizację tych kosztów. W zakończonym niedawno procesie projektowania modernizacji oczyszczalni ścieków uwzględniliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań. Oczyszczalnia ścieków Centrum będzie obiektem na wysokim poziomie technologicznym. Wysokie parametry oczyszczania ścieków pozytywnie wpłyną na stan środowiska naturalnego, na poprawę jakości wód powierzchniowych i podziemnych - mówi Andrzej Malinowski.

Cała inwestycja potrwa do 2013 roku, a jej koszty zaplanowane w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym miasta zamkną się kwotą około 600 mln zł. W tym roku 20 mln zł będzie pochodziło z emisji obligacji komunalnych.

Będzie woda z sieci

Przy okazji modernizacji sieci wodociągowej wkrótce mają się także skończyć kłopoty lokatorów czterech domostw położonych w Szatanówce, do których nie docierała woda z sieci i musieli ją pobierać ze studni. Pod koniec ub. r. odbył się przetarg nieograniczony na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z budową wodociągu w ramach zadania inwestycyjnego Budowa wodociągu w ul. Szatanówka. Wpłynęły wówczas trzy oferty, a przetarg wygrał dąbrowski Zakład Usług Remontowo-Budowlanych Instalacyjnych i Projektowych BUDOMAT. Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji projektowej, a roboty mają się zakończyć w kwietniu br.

Mieszkańcy feralnych posesji żyją w odległości około kilometra od Łęki. Od kilku lat starali się o podłączenie do sieci wodociągowej, bo woda, którą pili nie nadawała się do spożycia, szczególnie w lecie. Badania sanepidu wykazały, że dopuszczalna zawartość żelaza przekroczona jest dziesięciokrotnie, a manganu i innych związków pięciokrotnie.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie