Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka Miodna. W czterech ulach zamieszka 200 tys. pszczół

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka Miodna

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka Miodna Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CH Pogoria
Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka Miodna, która składa się z czterech uli. W szczycie sezonu będzie mogło w niej zamieszkać nawet 200 tys. pszczół łagodnej rasy Kraińskiej, linia Karolinka.

Aby dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar, wokół została zaaranżowana również łąka kwietna. Pasieka powstała w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”, której celem jest edukowanie, jak ważną rolę odgrywają te pożyteczne owady w życiu człowieka oraz jak duże jest ich znaczenia dla środowiska. Przekonać się będą mogły o tym dzieci wraz ze swoimi opiekunami już w sobotę 20 maja, dzięki bezpłatnym warsztatom „Sekretne życie pszczół". Warsztaty odbędą się w Pogoriowej Pasiece Miodnej z okazji Dnia Pszczoły. Na warsztaty można się zapisać poprzez aplikację mobilną SPOT.

W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dzięki nim delektujemy się aż 4000 odmianami warzyw i owoców, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80 proc.

Pogoriowa Pasieka Miodna wraz z kwietną łąką w centrum miasta

Pogoriowa Pasieka Miodna ustawiona została w bezpiecznej odległości od parkingów centrum. Zielona przestrzeń w zurbanizowanej okolicy jest schronieniem dla miejskiej fauny. Wokół pasieki została zaaranżowana łąka kwietna w taki sposób, by dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar. Ule, które stanęły przy CH Pogoria, zostały wykonane z drewna. Rasa kraińska, ze względu na łagodne zachowanie, bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach.

– Pasieki miejskie prowadzone przez doświadczonych pszczelarzy pełnią głównie funkcję edukacyjną. Lokalizacja pasieki na zielonym terenie wokół Pogorii została zaplanowana tak, by służyła edukacji i oswajaniu ludzi z tymi pożytecznymi owadami – mówi Krzysztof Poppe ze Śląskie Miody – Pasieki Miejskie.

Jak dodaje, poprzez warsztaty będzie można przybliżyć uczestnikom życie pszczół oraz mówić o roli wszystkich owadów zapylających, nie tylko pszczoły miodnej dla życia człowieka, środowiska i naszej gospodarki.

- Pierwsze tego typu warsztaty przeprowadzimy już w tę sobotę, 20 maja. Uczestnicy dowiedzą się m.in. co zawdzięczamy tym owadom, w jaki sposób możemy im pomóc, co pszczoły robią zimą i czy misie naprawdę lubią miód? Podczas warsztatów zajrzymy do prawdziwego ula z pszczołami, wspólnie poszukamy królowej oraz spróbujemy pysznego miodu z Dąbrowy Górniczej. Podczas warsztatów zapewnimy uczestnikom bluzy pszczelarskie oraz stroje ochronne, a uczestników prosimy o zabranie stroju z długim rękawem - zapowiada Krzysztof Poppe.

CH Pogoria jedną z najbardziej "zielonych" galerii handlowych

Założenie Pogoriowej Pasieki Miodnej jest kontynuacją wieloletnich działań, których celem jest zwiększenie bioróżnorodności na terenach otaczających galerię.

– Sąsiedztwo Parku Śródmiejskiego, a także utworzona w 2020 roku łąka kwietna, powodują, że Centrum Handlowe Pogoria to jedna z najbardziej „zielonych” galerii handlowych w kraju. Nie tylko żyjemy w zgodzie z otaczającą nas florą i fauną, ale także staramy się naszymi działaniami wspierać ich rozwój – mówi Adriana Binczek–Chłond, Dyrektor CH Pogoria.

- W zeszłym roku zainstalowaliśmy domki dla jeży i wiewiórek, a także pięć rodzajów budek lęgowych, odpowiadających potrzebom różnych gatunków ptaków. Mogą w nich zamieszkać te mniejsze, jak sikorki, wróbelki czy mazurki, a także większe – pliszki, pustułki, jerzyki a nawet kosy. Ich montaż poprzedzony został szczegółową analizą, w jakim miejscu powinny zostać umiejscowione. Pod uwagę wzięto m.in. odpowiednią wysokość dla danych gatunków ptaków, a także ochronę przed drapieżnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Budki są chętnie odwiedzane przez ptaki w okresie lęgowym, domki natomiast zapewniają schronienie dla jeży i wiewiórek - dodaje.

W ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” centra handlowe NEPI Rockcastle opiekują się dwoma milionami pszczół, które mieszkają w 12 pasiekach złożonych z 52 uli.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto