Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa pacjentów na SOR w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia oddział przyjął ponad 320 osób

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Coraz więcej osób, także z sąsiednich miast, zgłasza się ostatnio na SOR w Zagłębiowskim Centrum Onkologii
Coraz więcej osób, także z sąsiednich miast, zgłasza się ostatnio na SOR w Zagłębiowskim Centrum Onkologii mat. ZCO
W obliczu aktualnej sytuacji epidemicznej i zmniejszającej się w szpitalach liczby miejsc dla pacjentów niezakażonych COVID-19 coraz więcej osób szuka pomocy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Odczuł to m.in. SOR w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia przyjął ponad 320 osób, z czego aż 30 procent było spoza Dąbrowy Górniczej. Wobec tej sytuacji, placówka przypomina także o nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, która skierowana jest do osób niebędących w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy SOR zostanie przepełniony.

Coraz więcej pacjentów na SOR

Ze względu na przekształcenie wielu oddziałów w śląskich i zagłębiowskich szpitalach w oddziały covidowe, pacjenci zarówno z Dąbrowy Górniczej, jak i z okolicznych miejscowości, często zgłaszają się z problemami zdrowotnymi do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Tylko w okresie od 2 do 8 grudnia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ZCO przyjęto już 323 Pacjentów, z czego 98 było spoza Dąbrowy Górniczej. Medycy starają się pomóc każdemu, kto potrzebuje pomocy, jednak w poczuciu odpowiedzialności sygnalizują, że w sytuacji, w której SOR będzie przepełniony, konieczne będzie chwilowe wstrzymywanie przyjęć na oddział.

Liczba pacjentów na oddziale każdego dnia rośnie, przez co zwiększa się również czas oczekiwania na przyjęcie. SOR stale przyjmuje potrzebujących, jednak priorytetem w udzieleniu pomocy są osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Pozostali pacjenci, w sytuacji nagłego zachorowania albo pogorszenia stanu zdrowia, np. w godzinach nocnych, mogą uzyskać pomoc lekarską w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

– W obecnej sytuacji, w której wiele placówek w regionie leczy pacjentów z COVID-19 i ze względów bezpieczeństwa ogranicza przyjęcia niezakażonych koronawirusem. W naszym szpitalu nieprzerwanie funkcjonuje SOR oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Każdemu potrzebującemu udzielamy profesjonalnej opieki medycznej - to nasz bezwzględny priorytet. Natomiast widząc, jak dużo osób zgłasza się do nas i mając na uwadze możliwości oddziału - przypominamy, że do dyspozycji pacjentów jest też nocna i świąteczna pomoc medyczna - mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

-  Lawinowo rosnąca liczba pacjentów na SOR powoduje też wydłużenie czasu oczekiwania i choć robimy wszystko, by jak najsprawniej udzielać pomocy - niewykluczone jest też chwilowe wstrzymywanie przyjęć w momentach przepełnienia oddziału – dodaje.
Przypominamy też, że o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia na SOR, a stan ich zdrowia weryfikowany przez personel medyczny.

W zakresie działalności pozostałych oddziałów dąbrowskiego szpitala, przyjęcia pacjentów oraz zabiegi operacyjne odbywają się na bieżąco i bez przeszkód. Dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji, utworzono natomiast odrębny oddział, składający się z 30 łóżek. 13 grudnia, (stan na godzinę 13) przebywało w nim 26 pacjentów.

Ważna różnica między SOR a nocną i świąteczną opieką medyczną

Szpitalne Oddziały Ratunkowe przyjmują pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (np. wypadek, uraz, zatrucie, nagłe zachorowanie, itp.), a w jego ramach udzielane są świadczenia polegające na wstępnej ocenie stanu zdrowia i stabilizacji funkcji życiowych. Następnie zapada decyzja o dalszej hospitalizacji w oddziałach leczniczych szpitala lub innej drodze leczenia.

Z kolei nocna i świąteczna opieka medyczna funkcjonuje dla tych, którzy w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia nie mają możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, w godzinach otwarcia poradni. Z tej formy pomocy pacjenci korzystają także w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.

W Dąbrowie Górniczej w gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z pomocy lekarza i pielęgniarki można korzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 18 do 8 następnego dnia (czyli w godzinach, gdy przychodnie są zamknięte) oraz przez całą dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto