Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptaki zamieszkały w Parku Zielona i całym mieście. To efekt montażu 160 budek lęgowych

PAS
Ptaki zamieszkały w budkach lęgowych, które pojawiły się w kilku miejscach Dąbrowy Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ptaki zamieszkały w budkach lęgowych, które pojawiły się w kilku miejscach Dąbrowy Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Ptaki na dobre rozgościły się w dąbrowskich budkach lęgowych. Muchołówki, wróble, dzięcioły czy sikory to tylko niektóre z gatunków ptasich przyjaciół, które można spotkać na terenie całej Dąbrowy Górniczej. To efekt zorganizowanej akcji, dzięki której udało się stworzyć odpowiednie warunki dla wielu gatunków.

W 2019 roku zamontowano 160 nowych budek lęgowych dla ptaków oraz nietoperzy na terenie miasta, dzięki staraniom Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Ptasie domki zamocowano m.in. w Parku Zielona, na placu Hutnika, w Antoniowie, Błędowie, a także w okolicach jezior Pogoria oraz na miejskich budynkach. Dzięki temu w mieście można spotkać wiele gatunków ptaków, które wcześniej nie mogły zasiedlać miejskich terenów.

− Wszystkie budki, które losowo zostały sprawdzone w parku Zielona są zamieszkane przez okoliczne ptactwo. Z jednej strony świadczy to o tym, że inicjatywa budowania i wieszania budek jest potrzebna, z drugiej strony to sygnał, że w regionie brakuje dziupli – mówi miejski ornitolog Radosław Gwóźdź.

W ubiegłym roku zamontowano także specjalne budki dla jerzyków, naturalnych sprzymierzeńców w walce z kleszczami i komarami. Warto wiedzieć, że jeden mały jerzyk potrafi zjeść 20 tysięcy krwiopijczych owadów. W naszym kraju przebywa tylko przez 4 miesiące w roku, ale podczas swoich „wakacji” potrafi zjeść około 2,5 miliona uciążliwych insektów!

Spacerując terenami zielonymi, szczególnie po parku Zielona, można spotkać wróble, sikory oraz muchołówki. Z kolei w pobliżu zbiorników Pogoria podziwiać można interesujące ptactwo wodne, w tym nurogęsi.

– Wszyscy widzimy pozytywne efekty montowania budek lęgowych dla ptaków. Bardzo nas cieszy powrót rzadkich gatunków. Spacerując po ulubionych miejskich parkach i leśnymi ścieżkami możemy spotkać nowe gatunki. Ponadto ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami – mówi wiceprezydent miasta Damian Rutkowski.

W najbliższym czasie planuje się montaż nowych budek lęgowych, w tym dla bardzo rzadkich nurogęsi, które już zagościły na Pogorii, ponadto domków dla owadów oraz poidełek dla ptaków. Będą one rozmieszczone tak, aby zapewnić spokój zwierzętom. Pamiętajmy o tym, by nie zakłócać spokoju ptaków. Nie podchodźmy zbyt blisko ich gniazd oraz nie dokarmiajmy ich.

Jak mówi Radosław Gwóźdź ptaki dokarmiajmy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne np. podczas ostrej zimy. - Wtedy pokrywa śnieżna uniemożliwia ptakom zdobycie w naturalny sposób pożywienia. Nawet jeśli dajemy jedzenie dobrej jakości, szkodzimy ptakom, bo zmieniamy ich przyzwyczajenia. Porą wiosenno-letnią najlepiej jest wystawić poidełka dla ptaków. W upalne dni na pewno się ucieszą - podkreśla Radosław Gwóźdź.

Poidełka dla ptaków można kupić lub zrobić samemu. Mogą przyjąć formę ozdób, które udekorują nam ogrody czy balkony. Wystarczy przejrzeć ofertę sklepów z ozdobami do ogrodu lub użyć np. starego i nieużywanego naczynia, które umieścimy w zacisznym miejscu i napełnimy wcześniej wodą.

Co zrobić, gdy napotka się zwierzę potrzebujące pomocy? Nie przechodź obok niego obojętnie lecz zadzwoń bezzwłocznie do Wydziału Ochrony Środowiska w godzinach pracy urzędu, a poza nimi do Straży Miejskiej.

Straż Miejska – Tel. 32 295 67 76
Wydział Ochrony Środowiska – Tel. 32 295 67 70

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto