MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Puste witryny, zamknięte sklepy... Centrum widmo w Dąbrowie Górniczej? Trudne czasy dla handlu. Zobacz zdjęcia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przy ul. 3 Maja oraz sąsiednich, m.in. Okrzei, Sienkiewicza, Sobieskiego wolnych jest  wiele lokali i pawilonów handlowych

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy ul. 3 Maja oraz sąsiednich, m.in. Okrzei, Sienkiewicza, Sobieskiego wolnych jest wiele lokali i pawilonów handlowych Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Coraz więcej sklepów i lokali usługowych zamyka się w Dąbrowie Górniczej. Wystarczy przejść się głównymi ulicami w śródmieściu i okolicach, by zobaczyć mnóstwo ogłoszeń na witrynach o sprzedaży bądź odstąpieniu wolnych lokali. To faktycznie bardzo trudny czas dla handlowców. Tylko w 2022 roku z wynajmu lokali w miejskich zasobach zrezygnowało 25 osób.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Handel w odwrocie, czasy są ciężkie

Kiedyś ulica 3 Maja i okoliczne tętniły życiem od rana do wieczora. Można było tu kupić w dobrej cenie nie tylko żywność, kwiaty, ale też buty, koszulę czy suknię. Przy okazji napić się kawy czy skosztować lodów.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nieliczne lokale oferują głównie usługi albo „wszystko” za kilka złotych. Wyprowadziła się nawet część banków (3 Maja pieszczotliwie zaczęła być już nazywana aleją bankową). To wszystko sprawia, że dobrze nie jest. Miasto ma plany, by ul. 3 Maja zmieniła się, z korzyścią dla mieszkańców i handlowców, ale to ma stać się najwcześniej za dwa, trzy lata.

- Czasy są ciężkie. Ani ludzie nie mają teraz pieniędzy, a i handel nie przynosi już takich zysków, jak kiedyś. Wiem, co mówię, bo sama prowadziłam nie tak dawno własny interes. Kilka lat temu, to jeszcze jakoś szło. Teraz media, podatki, wynajem kosztują często krocie. Szkoda, że tak to wszystko wygląda. Może kiedyś będzie lepiej – mówi pani Aneta, którą spotkaliśmy na ul. Okrzei.

Lokali do wyboru jest wiele. Chcą wynająć wszystkie

Obecnie Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej wynajmuje 323 lokale użytkowe o łącznej powierzchni użytkowej 43 tys. 499,78 m kw. Największe powierzchniowo lokale znajdują się w budynkach przy al. J. Piłsudskiego 92, ul. Adamieckiego 13, Wojska Polskiego 52 czy Kasprzaka 26A.

- Aktualnie MZBM posiada 20 lokali użytkowych do wynajęcia o powierzchni od 15 m kw. do 291,66 m kw. W budynkach przy al. J. Piłsudskiego 92 jak również w budynku przy ul. Głównej 61 istnieje możliwość wynajmu mniejszych i większych pomieszczeń – informuje Joanna Krampus, zastępca dyrektora MZBM w Dąbrowie Górniczej.

Stawki wywoławcze netto (bez opłat niezależnych) do przetargów, rokowań i negocjacji określa załącznik nr 3 do Zarządzenia nr DO.0210.27.2022 dyrektora MZBM z dnia 22.11.2022 r. Stawka za wynajem 1 m kw. powierzchni waha się od 12 zł w lokalach w kondygnacji podziemnej do 40 zł w tzw. obszarze pierwszym, obejmującym ulice Konopnickiej, 3 Maja, Wyszyńskiego, Górników Redenu i Kościuszki. Stawka za wynajem 1 m kw. powierzchni w garażach i magazynach zaczyna się od 10 zł, a kończy na 16 zł. Także w zależności od obszaru, a więc atrakcyjności położenia danego budynku.

Podczas negocjacji wysokości stawek czynszu najmu za m kw. netto brane są pod uwagę takie kryteria, jak:

  • obszar, w którym usytuowany jest lokal użytkowy,
  • rodzaj prowadzonej działalności,
  • wyposażenie lokalu użytkowego w media, tj. energię elektryczną, gaz, centralne ogrzewanie, woda i kanalizacja
  • stan techniczny lokalu użytkowego
  • stawka rynkowa funkcjonująca na danym obszarze gminy Dąbrowa Górnicza.

Ile zatem osób zrezygnowało ostatnio z wynajmu lokali od miasta? W 2021 roku z najmu zrezygnowało 14 najemców, a w 2022 roku – 25 najemców.

- Trudno określić jednoznacznie, z jakiego powodu najemcy wypowiadali umowy najmu. W 2021 roku często uzasadniali to sytuacją pandemiczną związaną z COVID-19 i utratą płynności finansowej, natomiast w 2022r. często jako powód rezygnacji podawano wysokość opłat za media. To opłaty niezależne od MZBM – tłumaczy Joanna Krampus.

Przychody MZBM z najmu lokalu użytkowych za okres od 1.01.2021 do 31.01 2021 roku wyniosły 5 mln 257 041,89 zł netto, a za okres od 1.01.2022 do 31.01 2022 wyniosły 5 mln 479 520,92 zł netto. Z kolei na 2023 rok MZBM planuje przychód z najmu lokali użytkowych w wysokości 7,500 mln zł brutto.

- By zrealizować ten cel planujemy wynająć wszystkie wolne lokale użytkowe. Informacje o wolnych lokalach użytkowych podawane są do publicznej wiadomości. Każdy potencjalny klient jest traktowany indywidualnie, atutem jest stabilna umowa najmu – mówi Joanna Krampus.

„Lokal na start” i wiele innych udogodnień

W Dąbrowie Górniczej od marca 2019 funkcjonuje program "Lokal na start", wspierający początkujących przedsiębiorców.

  - Konkurs „Lokal na start” pierwszą edycję miał w 2019. W marcu br. będzie miał już ósmą osłonę. Program jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro firmy działające w Dąbrowie Górniczej nie dłużej niż 5 lat. Konkurs jest również dla osób, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność – mówi Paweł Lelas, kierownik Referatu Przedsiębiorczości w Wydziale Rozwoju, Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestorów Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

W pierwszych siedmiu edycjach Programu wyłonionych zostało 28 laureatów, którzy przedstawili najlepiej uzasadnione pomysły biznesowe. Były to również najlepiej opracowane wnioski pod względem merytorycznym, uwzględniające sposób adaptacji wybranych lokali do planowanej działalności. 
 
Stawki czynszu za m kw. są na poziomie od 5 do 15 zł netto. Niektóre lokale mają do dyspozycji część podziemną, w której m kw. kosztuje 2,5 zł netto. Opłaty tej wysokości będą obowiązywać przez dwa lata, w trzecim roku wzrosną o 40 proc. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości. Pierwszy raz w siódmej konkursu w ofercie pojawiły się lokale w budynkach Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także na gołonoskim ryneczku. 
 
Uczestnicy programu przedstawiają m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Muszą również zaprezentować pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności. 
 
- Takie rozwiązanie umożliwia firmom w pierwszych latach działalności skoncentrowanie się na potrzebach związanych z jej rozwojem. Program również korzystnie wpływa na wizerunek miasta oraz przekonuje osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą do otwierania nowych firm właśnie na terenie Dąbrowy Górniczej – podkreśla Paweł Lelas.

 
Projekt jest częścią Pakietu Młodego Przedsiębiorcy (PMP), który daje dostęp do różnorodnych form wsparcia a głównym jego celem jest promowanie postaw przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej, poprzez ułatwienie startu z własną działalnością gospodarczą i zmniejszenie ryzyka oraz kosztów związanych z jej prowadzeniem. Skorzystać z niego może każdy, niezależnie od wieku, kto prowadzi na terenie Dąbrowy Górniczej firmę nie dłużej niż 5 lat. 

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto