Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska będzie turystycznym hitem! Jest plan [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Pustynia Błędowska to wspólne dobro, o które warto zadbać
Pustynia Błędowska to wspólne dobro, o które warto zadbać Piotr Sobierajki/mat. gminy Klucze
Pustynia Błędowska za kilka miesięcy ma stać jedną z najważniejszych atrakcji Zagłębia, Małopolski i Jury. Takie są zgodne plany samorządowców Klucz, Dąbrowy Górniczej, Bolesławia, Sławkowa i innych okolicznych miejscowości, które teraz mają nabrać realnych kształtów.

Pustynia Błędowska będzie turystycznym hitem! Jest plan [ZDJĘCIA]

Na początek właśnie wydana została nowa mapa Pustyni Błędowskiej ze wszystkimi aktualnymi szlakami i atrakcjami. Wkrótce mają się tu pojawić nowe punkty widokowe i zaplecze dla turystów. Co ciekawe, jest też szansa na rozbudowę cieszącego się dużą popularnością Eurocampingu w dąbrowskiej dzielnicy Błędów, gdzie już dziś można wynająć jeden z kilku domków i spędzić weekend na przemierzania pustynnych piasków.

O tych wszystkich planach i zamierzeniach samorządowcy, leśnicy, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego poinformowali podczas spotkania w Kluczach, którego jednym z inicjatorów był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, Zbigniew Łukasik. – Pustynia Błędowska to nasze wspólne, ale jeszcze nie do końca odkryte i poznane dobro. Dlatego chcemy jak najszerzej promować tę atrakcję, zachęcać do wyruszania na szlaki. Naprawdę warto, bo krajobrazy i widoki są wyjątkowe. Do tego dokładamy miejscowości i miasta wokół pustyni. Każda z nich też warta jest odwiedzin – podkreśla Zbigniew Łukasik. Norbert Bień, wójt gminy Klucze potwierdził, że to spotkanie, to początek wielkiej ofensywy, mającej wypromować Pustynię Błędowską i jej okolice.

– Musimy chronić tę unikatową pustynną przyrodę, ale jednocześnie szukać nowych możliwości dla jej szerszego udostępnienia turystom. Bardzo dobrze, że teren ten został oczyszczony już z niewybuchów, bo dochodziło tu do nieszczęść, i samosiejek. Teraz trzeba to utrzymać w dobrej kondycji. Mamy teraz dwa płuca pustyni, czyli część otwartą i wojskową, przez które przebiega aorta, czyli rzeka Biała Przemsza, o którą też trzeba dbać. Wody Białej Przemszy są bowiem bardzo czyste. Liczymy na współpracę wszystkich okolicznych samorządów. Po to, by jak najszerzej wykorzystać szansę, jaką daje pustynia, by przyjeżdżali do nas turyści z całej Polski – przyznał Norbert Bień.

Na szybką konieczność wypracowania wspólnej koncepcji zagospodarowania i wykorzystania zasobów pustyni wskazała m.in. Bożena Kotońska - zastępca regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska, regionalny konserwator przyrody w Krakowie. – Mamy tu siedliska i gatunki chronione, ale ten obszar spośród 99 obszarów w Małopolsce jest wyjątkowym obszarem Natury 2000. Ma największy potencjał turystyczny ze wszystkich tych obszarów. Wyznaczając obszary naturowe braliśmy pod uwagę fakt, by stały się one lokomotywą dla tego regionu. Mamy tu napiaskowe murawy, wydmy, kilka roślin, które mądrze zagospodarowując i wprowadzając turystykę możemy absolutnie ochronić, czyli nie doprowadzić do ich zniszczenia. I z tym trzeba się zmierzyć, a to dość trudne zadanie dla nas wszystkich. To obszar europejski Natury 2000, więc teraz stoi przed nami wyzwanie, by dokładnie określić, jakie aktywności tam wprowadzimy, na jakich zasadach. Kto będzie tym wszystkim zarządzał i w jaki sposób pustynia oraz to wszystko, co będzie się tam działo, będzie na siebie zarabiać. Czy zarobi w stu procentach? Chyba nie, ale są możliwości i potencjał, żeby to zrobić. Potrzebny jest dobrze przygotowany dokument, który może mieć różną nazwę, ale musi zawierać trzy elementy. Musimy wiedzieć jak to ma być zorganizowane, jakie aktywności i gdzie dopuszczamy, jak to ma na siebie zarabiać? Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Aktywność, jaką powinniśmy wykazywać powinna być aktywnością wokół pustyni, w bliższym i dalszym otoczeniu. Chciałabym życzyć wszystkim, by Pustynia Błędowska stała się atrakcją na miarę Wieliczki, Andrychowa, Oświęcimia. Nieporównywalną, bo inną, pustynną. Taki dokument pozwoli na to, by za każdym razem wójt Klucz nie musiał się zwracać do nas o opinię, czy dana aktywność ma wpływ na wydmy, piaski, czy nie. Mam nadzieję, że za rok będziemy po tym etapie i będziemy mieć gotową koncepcję zagospodarowania tego terenu. Przy całościowej koncepcji wojsko da coś od siebie, Lasy Państwowe dadzą coś od siebie. Cieszę się, że powstała więc taka wspólna inicjatywa lokalnych samorządów. Mam nadzieję, że dołączą do niej leśnicy, przedstawiciele śląskich parków krajobrazowych, RDOŚ w Krakowie – podkreśliła Bożena Kotońska.

Kamil Wołek, koordynator w Pustynnym Centrum Informacji w Kluczach, przyznał, że Pustynia Błędowska już dziś żyje. - Jest odwiedzana przez tysiące turystów rocznie, głównie popołudniami i w weekendy. Część tych turystów trafia do nas, do Pustynnego Centrum Informacji. Przyjeżdżają z całego kraju, Pomorza, wschodu, gór, ale też zza granicy. Na razie centrum nie jest czynne w soboty i niedziele, ale staramy się jak najszerzej pomagać i służyć informacjami. Dziś jednym z realizowanych u nas projektów jest ochrona obszaru cennego przyrodniczo pustyni oraz jego promocja. Tutaj powtórzymy te działania związane m.in. z tym, by usunąć z pustyni to wszystko, co na niej odrasta i ją degraduje. Pustynia cały czas wymaga prac, będziemy musieli poświęcić jej jeszcze wiele lat. Planujemy też budowę elementów infrastruktury turystycznej, w tym pustynnej wioski tuż przy granicy lasu i pustyni. Złożyliśmy też kolejny projekt, zakładający budowę utwardzonych ścieżek turystycznych wokół Pustyni Błędowskiej. Wojsko zgodziło się także na budowę kolejnej platformy widokowej od strony Chechła, gdzie trafiają turyści właśnie od strony Chechła i Dąbrowy Górniczej. My planujemy natomiast postawienie wieży widokowej na samym środku pustyni, która zachęci do tego turystów, by wejść na teren pustyni. Do tego powstanie też zaplecze sanitarne - podkreśla Kamil Wołek.

Być może już w przyszłym roku uda rozpocząć się także rozbudowę bazy biwakowo-rekreacyjno-campingowej w Błędowie, czyli Eurocampingu. Trzeba jednak znaleźć potrzebne na to fundusze, m.in. z programów Unii Europejskiej.

– Teren czeka, są gotowe wszystkie projekty. Mamy nadzieję, że rozbudowa stanie się jak najszybciej faktem. Zwłaszcza, że mamy wokół ścieżkę dydaktyczną, a można stąd też dostać się bezpośrednio na pustynię i podziwiać te wszystkie przyrodnicze atrakcje – podkreśla Dagmara Molicka, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, które zarządza Eurocampingiem. Do już istniejącej infrastruktury dołączyłyby m.in. cztery domki campingowe, osiem szałasów, plac zabaw dla dzieci, zadaszony pawilon ogrodowy, basen z wodnym placem zabaw i plażą, kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej i piłki nożnej plażowej (jedyne oświetlone w regionie) oraz parking dla camperów. Eurocamping jest bazą dla licznych imprez rekreacyjno-sportowych, m.in. biegowych jak Cross Maraton Pustyni Błędowskiej i Półmaraton Suhara czy wyścigi psich zaprzęgów. Ostatnio przyjechali tu także z całej Polski uczestnicy Runmageddonu.

Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków o powierzchni ponad 730 hektarów. Wykorzystywana była przez wojsko, Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego, a także oddziały Africa Corps w czasie II wojny światowej. Dziś Wojsko Polskie wykorzystuje też północną część pustyni do celów wojskowych, a głównie do ćwiczeń z udziałem spadochroniarzy. Kręcone były tu też sceny do ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa, a w bardzo upalne dni można zaobserwować zjawisko pustynnych miraży.

Na pustynię można dotrzeć m.in. od strony Klucz. Samochodami osobowymi można wjechać aż na punkt widokowy „Czubatka”. Stąd można przejść szlakiem zielonym do Stawu Zielonego i dalej w kierunku pustyni, aż do platform widokowych i zaplecza turystycznego wraz ze ścieżkami dydaktycznymi. Można też przejść 7-kilometrowy szlak żółty, od „Czubatki” do Błędowa. Punkt widokowy znajduje się również w Chechle na wzgórzu Dąbrówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto