Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska ma stać się wielką atrakcją! Będą nowe wieże widokowe, trasy turystyczne...

Piotr Sobierajski
Pustynia Błędowska to ponad 730 hektarów unikatowych lotnych piasków w środku Europy
Pustynia Błędowska to ponad 730 hektarów unikatowych lotnych piasków w środku Europy Polska Press
Pustynia Błędowska ma stać się wielką atrakcją! Nowe wieże i platformy widokowe, trasy turystyczne i rozbudowa Eurocampingu. To kilka nowych pomysłów na promocję Pustyni Błędowskiej.

Pustynia Błędowska ma stać się wielką atrakcją! Będą nowe wieże widokowe, trasy turystyczne...

Pustynia Błędowska ma się stać jedną z najważniejszych atrakcji Zagłębia i Małopolski. Takie są zgodne plany samorządowców Dąbrowy Górniczej, Klucz, Bolesławia, Sławkowa i innych okolicznych miejscowości. Teraz te projekty mają nabrać realnych kształtów. Na początek wydana została nowa mapa Pustyni Błędowskiej ze wszystkimi aktualnymi szlakami i atrakcjami. Wkrótce mają się tu pojawić m.in. nowe punkty widokowe i zaplecze dla turystów.

O tych planach i zamierzeniach samorządowcy, leśnicy, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego dyskutowali podczas spotkania w Kluczach, którego jednym z inicjatorów był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, Zbigniew Łukasik. - Pustynia Błędowska to nasze wspólne, ale jeszcze nie do końca odkryte dobro. Dlatego chcemy jak najszerzej promować tę atrakcję, zachęcać do wyruszania na szlaki - podkreśla Zbigniew Łukasik. Kamil Wołek, koordynator w Pustynnym Centrum Informacji w Kluczach, przyznaje, że Pustynia Błędowska już dziś żyje. Jest odwiedzana przez tysiące turystów rocznie, także zagranicznych, głównie popołudniami i w weekendy. - Dziś jednym z realizowanych u nas projektów jest ochrona obszaru cennego przyrodniczo pustyni i jego promocja. Tu powtarzamy działania związane z tym, by usunąć z pustyni to wszystko, co na niej odrasta i ją degraduje.

Planujemy budowę elementów infrastruktury turystycznej, w tym pustynnej wioski. Złożyliśmy też kolejny projekt, zakładający budowę utwardzonych ścieżek turystycznych wokół pustyni. Wojsko zgodziło się z kolei na budowę kolejnej platformy widokowej od strony Chechła. My planujemy natomiast postawienie wieży widokowej na samym środku pustyni, która zachęci do tego, by wejść na teren pustyni. Do tego powstanie też zaplecze sanitarne - mówi Kamil Wołek. Być może już w przyszłym roku uda rozpocząć się rozbudowę bazy biwakowo-rekreacyjnej w dąbrowskim Błędowie, czyli Eurocampingu. Trzeba jednak znaleźć potrzebne na to fundusze, np. z programów Unii Europejskiej. - Teren czeka, są gotowe projekty. Mamy nadzieję, że rozbudowa stanie się jak najszybciej faktem. Zwłaszcza że mamy wokół ścieżkę dydaktyczną, a można stąd też dostać się bezpośrednio na pustynię i podziwiać przyrodnicze atrakcje - podkreśla Dagmara Molicka, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, które zarządza Eurocampingiem. Do już istniejącej infrastruktury dołączyłyby m.in. nowe domki campingowe, basen z wodnym placem zabaw i plażą, kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej i piłki nożnej plażowej oraz parking dla kamperów.

Na szybką konieczność wypracowania wspólnej koncepcji zagospodarowania zasobów pustyni wskazuje Bożena Kotońska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska, regionalny konserwator przyrody w Krakowie. - Mamy tu siedliska i gatunki chronione, ale ten obszar spośród innych w Małopolsce jest wyjątkowym obszarem Natury 2000. Ma największy potencjał turystyczny. Teraz stoi przed nami wyzwanie, by dokładnie określić, jakie aktywności tam wprowadzimy, na jakich zasadach. Kto będzie tym zarządzał i w jaki sposób pustynia oraz to wszystko, co będzie się tam działo, będzie na siebie zarabiać - przyznaje Bożena Kotońska.

Pustynia Błędowska to największy w Polsce, 730-hektarowy obszar lotnych piasków. Wykorzystywana była przez Legiony Polskie Piłsudskiego i oddziały Afrika Korps w czasie II wojny światowej. Kręcone były tu sceny do ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto