Radni zdecydowali. Dzieci z SP 3 nie przeniosą się do szkoły sportowej! Co dalej?

Piotr Sobierajski
Szkoła Podstawowa nr 3 będzie nadal funkcjonowała w obecnym kształcie
Szkoła Podstawowa nr 3 będzie nadal funkcjonowała w obecnym kształcie PAS
Podczas środowej (23 stycznia) sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej zapadła decyzja w sprawie przenosin uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika do pobliskiego Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków.

Ostatecznie rajcy nie wyrazili zgody na taką propozycję władz miasta. 13 z nich było przeciwnych takiemu rozwiązaniu, a poparło go natomiast 12. Różnice zdań były więc minimalne. To oznacza konieczność ponownego przeanalizowania sytuacji i poszukiwania nowego rozwiązania, bo już dziś SP 3 jest przepełniona (uczy się tu ponad 600 dzieci) i najstarsze roczniki uczą się właśnie w szkole sportowej. Rodzice są natomiast podzieleni. Jedni byli za przenosinami klas IV - VIII i pozostawieniem klas I -IIIw dotychczasowym budynku, a inni nie godzili się na to.

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej dyskusja toczyła się nad wypracowaną po spotkaniach z rodzicami uczniów SP 3 koncepcją, jaką na nowo przygotowała wiceprezydent miasta Bożena Borowiec. Zakładała ona, że:

Klasy 1-3 pozostaną w budynku przy ul. Mireckiego. Łącznie jest to 9 klas, które do dyspozycji będą miały 12 sal lekcyjnych. Każda z klas będzie miała dedykowaną salę, dzięki czemu uczniowie w ciągu dnia nie będą musieli przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami.

Zajęcia dydaktyczne będą prowadzone w godzinach od 8:00 do 13:00, a świetlica dostępna będzie dla uczniów w godzinach od 6:00 do 17:00. Dodatkowo uczniowie będą mieli do dyspozycji pracownię informatyczną, filię biblioteki z księgozbiorem dla klas 1-3, salę do ćwiczeń, jadalnię i szatnię.
Uczniowie będą mieć też dostęp do pedagoga, psychologa i pielęgniarki, a rodzice zyskają dostęp do dziennika elektronicznego.
Klasy 4-8 będą miały zajęcia w budynku przy ul. Chopina 34 (budynek Zespołu Szkół Sportowych). Klasy 4-7 zajęcia będą miały w segmencie A, gdzie dla 15 klas dostępnych będzie 17 sal. Z kolei klasy 8 będą miały zajęcia w segmencie C, gdzie 4 klasy będą mogły korzystać z 5 sal.

Szkoła będzie dostępna dla uczniów w godzinach od 6:00 do 22:00, a zajęcia dydaktyczne odbywać będą się w godzinach od 7:05 do 15:30. W szkole dostępne są pracownie informatyczna, chemiczna, fizyczna, językowa i biologiczna, biblioteka szkolna, sale gimnastyczne i basen.

Uczniowie będą mogli też korzystać ze świetlicy, kuchni i jadalni, szatni oraz sklepiku szkolnego, a także dostępu do pedagoga, psychologa, pielęgniarki i fizjoterapeuty. Rodzice z kolei będą mieli dostęp do dziennika elektronicznego.

Jak argumentowały władze miejskie konieczność przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 3 do budynku Zespołu Szkół Sportowych to konsekwencja reformy oświaty, wprowadzonej w 2016r. Po likwidacji gimnazjów i wprowadzeniu ośmioletnich szkół podstawowych, budynek SP 3 stał się zbyt mały, żeby pomieścić wszystkich uczniów, których w tej chwili jest 607. Z powodu przepełnienia i dla uniknięcia dwuzmianowości, już w tym roku szkolnym uczniowie klas VII i VIII uczą się w budynku ZSS. Poza tym parter i pierwsze piętro w budynku SP 3 miały zostać wykorzystane na organizację rotacyjnego przedszkola, gdzie opiekę tymczasowo znaleźliby wychowankowie 11 przedszkoli, które systematycznie mają być w najbliższych latach remontowane w mieście.

- Proszę o zaufanie. Cieszę się, że państwa obawy zostały uwzględnione w nowej koncepcji funkcjonowania szkoły. Nasze dzieci są bezpieczne w swoich placówkach, za to bezpieczeństwo odpowiadają ich dyrektorzy, a na końcu ja – przekonywał rodziców uczniów SP 3 obecnych na sali sesyjnej Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak się okazało dąbrowscy radni nie do końca byli przekonani do takiego rozwiązania. Część z nich zwracała uwagę na kwestię bezpieczeństwa młodszych uczniów wśród starszych kolegów w szkole sportowej, część opowiadała się za utworzeniem szkoły mistrzostwa sportowego, by tam od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczyły się juz dzieci wykazujące predyspozycje do gry w sporty zespołowe czy pływania. Jeszcze inni wskazywali, że przedszkole rotacyjne można zrobić w innych budynkach należących do miasta, które dziś stoją puste, jak np. obiekt byłego Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 przy ul. Konopnickiej.

Ostatecznie każdy z radnych zagłosował według własnego uznania, a klub radnych PO oficjalnie zapowiedział, że każdy będzie miał prawo do własnego wyboru. Takim to sposobem wynik brzmiał 13 przeciw, 12 za. To oznacza, że trzeba będzie szukać nowego pomysłu na SP 3 oraz jej dalsze funkcjonowanie. Jakie to będą pomysły> o tym poinformujemy wkrótce.

OTO UZASADNIENIE DO ODRZUCONEGO PRZEZ RADNYCH PROJEKTU UCHWAŁY:

Uzasadnieniedo projektu Uchwały Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczejw sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika Zgodnie z art. 89 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) do procedury przekształcenia szkoły stosuje się odpowiednio regulacje ust. 1 - 8 tego przepisu, dotyczące procedury likwidacji szkoły. Odpowiednie stosowanie tych regulacji oznacza, że szkoła prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać przekształcona z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, przy czym procedura przekształcenia jest wymagana również w przypadku zmiany siedziby szkoły.

Zgodnie z kolei z art. 39 ust. 7a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2018 r.,
poz. 996, z późn. zm.) w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego również
tworzenie i likwidacja innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i
opiekuńczych stanowi przekształcenie szkoły.

Organ prowadzący zobligowany jest, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem planowanego
przekształcenia, zawiadomić o zamiarze przekształcenia rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty
oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu.
Koncepcja funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 3 przestawia się w ten sposób, że uczniowie klasy IIII
będą realizować zajęcia dydaktyczne w budynku przy ul. Mireckiego 1, natomiast uczniowie klas IV -
VIII przy ul. Chopina 34. Tu należy zaznaczyć, że w roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas VII i VIII
poza jednym oddziałem klasy VII Szkoły Podstawowej nr 3 już realizują zajęcia dydaktyczne w budynku
Zespołu Szkół Sportowych przy ul. Chopina 34.

Powyższe rozwiązanie jest odpowiedzią na priorytetowe oczekiwania rodziców uczniów sygnalizowane
na zorganizowanym dla nich w dniu 12 grudnia 2018 r. spotkaniu dotyczącym planowanej zmiany.
Koncepcja wynikająca z przedmiotowej uchwały została przedstawiona rodzicom uczniów i nauczycielom
Szkoły Podstawowej nr 3 na spotkaniu w dniu 10 stycznia 2019 r.

Procedura przekształcenia w celu zmiany siedziby Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika
z dniem 31 sierpnia 2019 r., czyli z końcem roku szkolnego 2018/2019, rozpoczyna się od podjęcia uchwały
intencyjnej, wyrażającej wymieniony wyżej zamiar. Uchwała ta jednocześnie upoważnia organ wykonawczy
gminy do dalszego postępowania przewidzianego w art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo
Oświatowe. Wobec powyższego, zawiadomienie o zamiarze przekształcenia z końcem roku szkolnego
2018/2019 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika, poprzez zmianę jej siedziby z ul. Mireckiego
1, na ul. Chopina 34 podmiotów wymienionych powyżej oraz utworzenia drugiej lokalizacji prowadzenia
zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, nastąpi na podstawie niniejszej uchwały
w nieprzekraczalnym terminie do końca lutego 2019 r.

Za 50,4 mln zł będzie remontowana droga Polańczyk - Wołkowyja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radni zdecydowali. Dzieci z SP 3 nie przeniosą się do szkoły sportowej! Co dalej? - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Komentarze 127

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KRZYSZTOF ZIOŁA.
UWAŻAM ŻE NAUCZYCIEL WIEKIERA BIŁA UCZNIÓW KLASY III ,BYŁA DYREKTOR JA CHRONIŁA PEWNIE DLATEGO ŻE TO ŻONA RADNEGO WIEKIERY .

POSIADAM DOKUMENTY Z OŚWIATY POTWIERDZAJĄCE MÓJ WPIS

NAUCZYCIEL WIEKIERA ZMIENIŁA W CIĄGU 12 LAT PRACY 5 SZKOŁĘ -CIEKAWE DLACZEGO ??? OBECNIE UCZY W ZESPOLE SZKÓŁ MUZYCZNYCH
K
KRZYSZTOF ZIOŁA
UWAŻAM ŻE UBEZPIECZENIA UCZNIÓW BYŁY ZANIŻANE ,BO Z ZEBRANYCH PIENIĘDZY NA UBEZPIECZENIE ,ODCHODZIŁY PIENIĄDZE NA PROWIZJĘ DLA DYREKTORA. PROWIZJA BYŁA TEŻ ZA WPUSZCZENIE FOTOGRAFA DO SZKOŁY -I TAK ZA WSZYSTKO ZAPŁACILI RODZICE ...
K
KRZYSZTOF ZIOŁA
BYŁA DYREKTORKA WYNOSIŁA JEDZENIE Z SZKOŁY ,W ZEZNANIACH NA POLICJI ZEZNAŁA ŻE OWSZEM WYNOSIŁA -RESZTKI Z NIEZJEDZONEGO OBIADU ,CZY KTOŚ W TO UWIERZY ?
3w
ludzie nie licytujcie sie i nie obrazajcie Obie szkoly sa dobre,to radni i urzad niszcza SP3
G
Gość
Warto zobaczyć całość, ale szczególnie polecam od godz. 1:07:32

https://www.youtube.com/watch?v=AmyPKhTb2rs
N
Nauczyciel SP3
Do Gość , proszę poprosić o wyniki w nauce za I semestr - zapewniam będzie pan/ pani zdziwiony tym , że klasy sportowe mają dużo wyższe średnie niż ogólne - wiem co piszę bo uczę w SP3 . Proszę też skończyć z tymi podszytymi jadem wpisami i nie obrażać moich koleżanek ZSS - uczę z nimi wiele lat. Czy jeszcze nie dotarło, że nauka w SP3 skończyłaby się już od września 2019 zmianowością - potwierdzone przez dyrektora SP3. Czy tego chcieliście - nauki na zmiany?
G
Gość
Demokracja i wolność słowa w POKO, radni dostali nakaz głosowania za przeniesieniem SP3... I tak się stało.
Kanibalizm szkolny na polecenie kacyków z POKO. ZSS zjadł SP3 a po roku nauczyciele z SP3, będą pewnie zwalniani lub będą im zabierać godziny. Zadziwiające, że szkoła, która ma b. dobrą opinię i wysoki poziom nauczania została przejęta przez szkołę o złej opinii i niskim poziomie nauczania. Od nowego roku szkolnego zacznie się spadek poziomu nauczania i nawet nauczyciele z SP3 nic nie zrobią, bo będą musieli dostosować wymagania do klas sportowych, które jak wszyscy wiemy mają marne wyniki w nauce ze względu na dużą ilość zajęć sportowych. Rodzice dzieci klas niesportowych walczcie o swoje pociechy. Niektórym rodzicom wydaje się, że basen i odnowione mury ZSS to wspaniała rzecz, ale tak nie jest. ZSS to ogromny moloch gdzie będzie się uczyć około 1200 dzieci. To będzie ogromny kombajn, gdzie wasze dzieci zginą w jego trybach. Przekonacie się sami jaki popełniliście błąd. Nic nigdy nie zastąpi dobrych relacji w niewielkiej szkole, gdzie nauczyciele kochają swoją pracę i dzieci, które im powierzyliście.
3w
dziekuje wszystkim ktorzy po moim komentarzu nie pisali na rodzicow i nauczycieli jestesmy po TEJ samej stronie prosze idzmy w piatek na 10ta do urzedu na sesje mowmy jednym glosem i zdobadzmy od urzedu kazdy swoje -to oni nie zważając na ich prywatne interesy maja NAM to zalatwic inaczej WON w nastepnych wyborach-konkretnie-personalnie nazwiskiem won i tyle pamietajmy MY jestesmy ich pracodawcami wiec ZADAJMY szacunku zglaszajcie sie tu zebym wiedzial/a jaka Nas sila bedzie pozdrawiam -dziekuje
3w
dajcie spokoj z tym wzajemnym przegadywaniem sie -na poziomie rodzicow np bo zaproponowana opcja pozostawienia obu szkol zadowala wszystkich-sportowcy w szkole sportowej i tyle rodzice z sp3 i wy to jedno tylko urzad musi pojsc w strone wyborcow a nie konfliktowania nas wzajemnie tyle,-na poziomie grona ... grono jest jedno tu czy tu niech nie strasza zwolnieniami bo to jest manipulacja juz teraz czesc grona z zss pracuje w sp3 kazdy jest potrzebny i tak sie czujcie ja zwykly kowalski to widze z boku badzcie jednym gronem po prostu,z zebran wnioskuje ze dobra wola um i wszyscy beda zadowoleni -wiec nie oczerniajmy sie wzajemnie dyskutujmy z urzedem a nie miedzy soba bo mamy wspolny cel
3w
ty ziola cala Dabrowa cie zna i wszyscy sa zdania ze ziolo to ty wciagasz zrob cos co czesto ci sie nie zdarza -pomysl anteny sa wszedzie w kolo na dachach osiedla -to sie nazywa postep cywilizacji szkoda bo po opiniach o tobie mozna pomyslec ze ciebie on [postep] zostawil daleko w tyle
K
KRZYSZTOF ZIOŁA
MAM DOKUMENTY JAK OKRADZIONO DZIECI W SP-3 .TU NIE CHODZI O DZIECI A JEDYNIE O STOŁKI DYREKTORA I WICE.A MASZT NA SP-3 TELEFONII KOMÓRKOWEJ TO JAK MYŚLICIE DLA ZDROWIA DZIECI ?
G
Gość
A czemu znów piszą Państwo o radnych, okazuje się że można porozmawiac merytorycznie bez przekrzykiwania się z rodzicami obu stron.
G
Gość
Gdzie jest Pani dyrektor SP 3? Czyżby klan "D" zastąpił Panią dyrektor i ustawił ją do konta?
G
Gość
A czemu jest Pani zniesmaczona? Inicjatywa rodziców bo nie bardzo rozumiem, też byłam dziś na dwóch zebraniach u dzieci.
M
Monia
Rodzice podzieleni. Klan rodzinny uprawia politykę w szkole...Wróciłam z zebrania zniesmaczona! Kto jest dyrektorem SP 3? Chyba obecna Dyrektor zrezygnowała! Rodzice przejrzyjcie na oczy!
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie