Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujmy bazylikę

(A.Z.)
Odnawianie zabytkowych polichromii jest bardzo żmudne.
Odnawianie zabytkowych polichromii jest bardzo żmudne.
W dąbrowskiej bazylice Matki Boskiej Anielskiej trwa remont nawy bocznej i zabytkowych polichromii, w zachodniej części świątyni. Prace finansuje parafia.

W dąbrowskiej bazylice Matki Boskiej Anielskiej trwa remont nawy bocznej i zabytkowych polichromii, w zachodniej części świątyni. Prace finansuje parafia. Jeszcze w tym roku muszą zostać wzmocnione mury zewnętrzne i odnowione podtrzymujące ją przypory.

Kościół Matki Boskiej Anielskiej wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. W 1996 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków. W 1994 roku ropoczęły się kłopoty świątyni, mury zaczęły się rozwarstwiać i sypać. Dodatkowym utrapieniem okazała się wilgoć. W tym roku prace objęły nawę boczną.

- Wykonano ogrom pracy. Renowacja potrwa jeszcze miesiąc. Aby usunąć zawilgocenia i zagrzybienia trzeba było skuć sporą warstwę muru. Następnie ściany zostały zakonserwowane środkami antygrzybicznymi i zabezpieczone przed wilgocią - tłumaczy ks. Jan Leks, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Dopiero potem można było przystąpić do uzupełnienia brakujących fragmentów muru i do odtworzenia zabytkowych, secesyjnych i w stylu art deco, polichromii. Koszt remontu nawy to blisko 100 tys. zł. Po jego zakończeniu prace wewnątrz kościoła będą prowadzone w drugiej nawie bocznej, której ściany także noszą ślady spękań i są zniszczone przez wilgoć.

- Prace w nawie bocznej sfinansowaliśmy z własnych funduszy. W tym roku jednak jeszcze trzeba będzie wzmocnić mury na zewnątrz świątyni, po stronie wschodniej - dodaje ks. Leks. - Remont wieży głównej też nie został zakończony, bo zabrakło pieniędzy. Na dokończenie remontu i zabezpieczenie murów tylko wieży głównej potrzeba kilkaset tysięcy złotych. Szukamy sponsorów, którzy mogliby sfinansować prace.

Pomagają mieszkańcy. Parafia skierowała specjalny wniosek do Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Trwają rozmowy z przedsiębiorcami.
Ewa Caban, zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach ocenia, że stan techniczny kościoła jest katastrofalny. Na powierzchni murów występują pionowe pęknięcia, którym towarzyszą deformacje ścian kościoła. Ściany wymagają całościowego przemurowania i częściowej wymiany uszkodzonych cegieł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto