Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu jako pierwsze w woj. śląskim ma skuteczny system odkażania w karetkach

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ambulanse sosnowieckiego pogotowia wyposażone zostały w specjalne fumigatory
Ambulanse sosnowieckiego pogotowia wyposażone zostały w specjalne fumigatory SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu
Do niedawna, aby zdezynfekować przedział medyczny ambulansu wystarczały standardowe środki chemiczne i zwykła gaza. Od marca – czyli od chwili wystąpienia pierwszych zachorowań na COVID-19 – zmieniły się standardy w zakresie dbania o czystość przedziałów medycznych karetek. W trosce o zdrowie i życie nie tylko załóg, ale również pacjentów wdrożone zostały nowoczesne metody odkażania. Fumigatory zainstalowane we wszystkich 29 ambulansach pracujących w rejonie operacyjnym SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu to pierwsze tego typu urządzenia w województwie śląskim, wspomagające pracę ratowników.

- Od momentu wprowadzenia stanu epidemii wszystkie ambulanse obsługujące rejon operacyjny Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu w celu dezynfekcji były odkażane tradycyjnie oraz korzystaliśmy z generatorów ozonu – mówi dyrektor SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Marek Jeremicz.

Następnie zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia usługę dezynfekcji w postaci zamgławiania nadtlenkiem wodoru wykonywała w przypadku karetek firma zewnętrzna.

- Nie jest to tania usługa, lecz by mieć pewność, że środowisko ambulansu jest czyste i bezpieczne nie oszczędzaliśmy na tej czynności – mówi zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Tomasz Trólka.

- Czyniliśmy jednocześnie starania, by pozyskać fundusze na zakup swoich urządzeń. I tak na początku października przy wsparciu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego zostały kupione urządzenia do zamgławiania wraz ze specjalnym fluidem do tych urządzeń - nadtlenkiem wodoru, wzbogaconym o jony srebra. Jest to obecnie jedyna skuteczna metoda rekomendowana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), by pozbyć się z przestrzeni ambulansu wszelkich bakterii – dodaje zastępca dyrektora.

- Obecnie wszystkie ambulanse pracujące na Stacjach Pogotowia Ratunkowego w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Sosnowcu i Zawierciu jak również w podstacjach w Czeladzi, Kroczycach, Pilicy, Siewierzu, Sławkowie i Szczekocinach są wyposażone w zamgławiacze – mówi rzecznik sosnowieckiego pogotowia Arkadiusz Głąb.

Dezynfekcja jest przeprowadzana standardowo dwa razy na dobę oraz po każdym transporcie pacjenta z potwierdzonym jak i z podejrzeniem zakażenia coronawirusem COVID-19.

- Finanse przekazane przez Wydział Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zostały dobrze zainwestowane. Obecnie walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa trwa i wszelkie działania, jakie są podejmowane, by zmniejszyć ryzyko zarażenia są bezcenne, a świadomość, że stwarzamy bezpieczne środowisko dla załóg ambulansów to przede wszystkim poprawa komfortu ich pracy jak i troska o ich zdrowie. Każda kwarantanna naszego pracownika to bowiem problemy ze skompletowaniem załogi – mówi rzecznik sosnowieckiego pogotowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto