Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!
Zewnętrzny wygląd budynku dworcowego już kilka tygodni temu zmienił się całkowicie. Jego modernizacja i przebudowa jeszcze trwa, ale już widać szczegółowo odtworzoną elewację, nowy dach, okna, a do tego powoli zmienia się także otoczenie tego budynku.
Efekty gruntownej przebudowy i remontu dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej cieszą mieszkańców, którzy od lat czekali na to, by móc znów korzystać z kas czy poczekalni w dworcowym obiekcie. Konstrukcja nowego dachu ze świetlikami od razu przypomina dawne lata świetności tego budynku, dokładnie odtworzone zostały też wszystkie architektoniczne detale zewnętrznej elewacji. Wcześniej ekipy budowlane wzmocniły fundamenty budynku i wykonały nowe stropy oraz więźbę dachową. Później większość prac przeniosła się do wnętrza budynku, gdzie trwają prace wykończeniowe.
Remont dworca w Dąbrowie Górniczej: to już ostatnia prosta
Sprawdziliśmy, co zatem dzieje się teraz? Na czym skupiają się ekipy remontowe?
- Prace przy przebudowie dworca w Dąbrowie Górniczej są na ostatniej prostej. Niedawno zakończyliśmy między innymi renowację elewacji i roboty na dachu budynku. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz dworca – układane są między innymi posadzki oraz malowane ściany – mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami w Biurze Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.
- Finalizowany jest montaż instalacji w budynku. W otoczeniu dworca prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu. Praktycznie zakończyliśmy budowę tak zwanej poczekalni letniej połączonej z wiatą rowerową. Zniwelowano teren wokół dworca, żeby dostosować go do otoczenia, w tym centrum przesiadkowego. Niebawem rozpoczną się prace związane z wykonaniem nawierzchni w sąsiedztwie dworca – dodaje.
A kiedy w takim razie po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć wnętrze odnowionego dworca?
- Planowany termin zakończenia prac budowlanych to połowa roku, a otwarcie obiektu nastąpi po dokonaniu odbiorów latem bieżącego roku – zapowiada Bartłomiej Sarna.
Remont dworca w Dąbrowie Górniczej: letnia poczekalnia i wiata rowerowa
Przy zachodnim skrzydle dworca powstaje wspomniany, dodatkowy obiekt. To letnia poczekalnia, gdzie w komfortowych warunkach będzie można poczekać na swój pociąg. Nie zabraknie tam siedzisk w zacienionej części.
To jednak nie wszystko. W środku będzie się mieścić wiata rowerowa, pod którą znajdą się 32 miejsca dla jednośladów. W pobliżu wiaty rowerowej znajdzie się również stacja naprawy rowerów. Stojaki dla rowerów zamontowane zostaną także na parkingach po obu stronach torów: 52 po południowej stronie dworca i 52 po północnej stronie. W sumie do dyspozycji będzie 240 miejsc na rowery i około 370 miejsc do parkowania samochodów.
Teren ma być monitorowany, tak więc pozostawienie roweru pod wiatą czy też na stojakach i przesiadka na pociąg, nie powinny wiązać się bardzo dużym ryzykiem. Choć oczywiście jednoślad trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć.
Remont dworca w Dąbrowie Górniczej: wiele rozwiązań przyjaznych środowisku
Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji, realizowanych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Zakłada ona kompleksową przebudowę historycznego dworca wraz z jego najbliższym otoczeniem. Dzięki niej dawny dworzec dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej odzyska swój historyczny blask. Będzie też, tak jak kiedyś, obsługiwał podróżnych. Podobną metamorfozę przeszedł wcześniej dworzec w Myszkowie, który jest bliźniaczym obiektem dąbrowskiego dworca. Jego remont, który kosztował wówczas ok. 4 mln zł, zakończył się w 2014 roku.
Na dworcu miasto wynajęło powierzchnie biurowe, w których mieścić się będzie Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, przeniesiony z budynku przy ulicy 3 Maja. Jest też miejsce na dwa punkty komercyjne.
Dąbrowski dworzec po zakończeniu całej inwestycji będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa czy dostępności. Pojawi się tutaj wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowane zostało bowiem energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła. Zamontowane zostały już okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.
Zobacz zdjęcia dworca kliknij TUTAJ!
- Ciekawostką będą ogrody deszczowe suche, które powstaną w sąsiedztwie budynku. Na powierzchni 256 m kw. zostanie zasadzonych około 2500 roślin, takich jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby – wyjaśnia Bartłomiej Sarna.
Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wartą 15,62 mln zł brutto inwestycję PKP SA zleciły wrocławskiej spółce Berger Bau Polska. Projekt przebudowy dworca opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?