Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont dworca w Dąbrowie Górniczej wkracza w kolejny etap. Widać dach, są nowe okna. Wszystko wygląda naprawdę ładnie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dworzec kolejowy w centrum Dąbrowy Górniczej zmienia się dla pasażerów. Efekty prac są już wyraźnie widoczne 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy w centrum Dąbrowy Górniczej zmienia się dla pasażerów. Efekty prac są już wyraźnie widoczne Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/UM DG
Dworzec kolejowy w centrum Dąbrowy Górniczej zmienia się dla pasażerów i mieszkańców. Po kilku miesiącach prac coraz bardziej widoczne są efekty tej gruntownej modernizacji. Pojawiło się poszycie na dachu, widać też zamontowane nowe okna, stylizowane na te oryginalne. To ważne, bowiem zabytkowy budynek z 1888 roku remontowany jest w zgodzie z historycznym pierwowzorem i z zachowaniem architektonicznych detali.

Remont dworca w Dąbrowie Górniczej. Dach, okna, nowe instalacje

- Przebudowa budynku dworca rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku. Od tamtej pory wykonanych zostało wiele prac, w tym rozbiórkowe, a także konstrukcyjne, polegające na wzmocnieniu fundamentów, wykonaniu nowych stropów czy więźby dachowej. Obecnie na szczycie budynku trwa montaż poszycia dachowego. Renowację przeszła już elewacja dworca, wstawione zostały również odtworzone na wzór historycznych okna – mówi Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP SA.

Większość prac koncentruje się obecnie wewnątrz dworca dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej , gdzie trwają roboty wykończeniowe.

- Rozprowadzane są tam instalacje, elektryczne, sanitarne i teletechniczne oraz wykonywane posadzki oraz tynki na ścianach. W najbliższym czasie prace wykończeniowe będą kontynuowane – dodaje Bartłomiej Sarna.

Kasy, poczekalnia i toalety

Budynek ma zostać oddany do użytku w pierwszej połowie 2023 r. W efekcie modernizacji obiekt odzyska dawny blask, a w środku znajdą się kasy biletowe, poczekalnia, toalety i powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto.

Przeniesie się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, który dziś mieści się w kamienicy przy ulicy 3 Maja. W holu znajdzie się miejsce na automaty ze słodyczami czy napojami. Kolejowa spółka dysponuje jeszcze wolnym lokalem, który może zostać przeznaczony na działalność komercyjną.

Miasto planowało także umieszczenie na dworcu biura paszportowego, ale jak poinformował w mediach społecznościowych prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, ten pomysł nie będzie mógł zostać zrealizowany.

- Mieliśmy taki pomysł i zwróciliśmy się z nim do Urzędu Wojewódzkiego, które odpowiada za funkcjonowanie biur paszportowych. Niestety nie zyskał on przychylności stąd decyzja o przeprowadzce Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości – przekazał prezydent miasta.

Po generalnym remoncie budynek będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa czy dostępności. Pojawi się tutaj wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowane zostało energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet.
Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a stolarka okienna i drzwiowa charakteryzować się ma niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej.

Ponowne otwarcie dworca w Dąbrowie Górniczej nastąpi w połowie 2023 roku, a więc niedługo po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego przy tym budynku, planowanym na koniec trzeciego kwartału 2023 roku, wraz z całym, nowym układem drogowym.

Nowe parkingi i stanowiska dla autobusów

W ramach osobnej, wspomnianej inwestycji związanej z przebudową układu komunikacyjnego w centrum oraz budową centrum przesiadkowego, wokół dworca powstanie m.in. 375 miejsc parkingowych oraz miejsca przystankowe dla autobusów.
- Przed budynkiem dworca będą perony dla autobusów, wyposażone w elektroniczne tablice. Dla części autobusowej zamówimy też specjalne wiaty – poinformował Marcin Bazylak.

Miasto deklaruje, że jeśli zajdzie taka potrzeba to z centrum przesiadkowego oraz przystanków mogły będą korzystać również autobusy dalekobieżne.

Koszt przebudowy dworca w Dąbrowie Górniczej to łącznie 15,62 mln zł brutto. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą robót budowlanych Berger Bau Polska sp. z o.o. z Wrocławia. Projekt przebudowy dworca opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania. Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto