Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont wiaduktu na Tworzniu. Kłopoty z dojazdem do huty i innych firm [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Wiadukt na Tworzniu zostanie zburzony i postawiony od nowa
Wiadukt na Tworzniu zostanie zburzony i postawiony od nowa PAS
Remont wiaduktu na Tworzniu. Najbliższe miesiące będą bardzo kłopotliwe dla wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej i kierowców, którzy jeżdżą ulicą Piłsudskiego w kierunku byłej Huty Katowice (obecnie ArcelorMittal Poland S.A.) oraz do dziesiątek firm zlokalizowanych wokół niej przy ul. Roździeńskiego. Powód? Miasto planuje wkrótce początek generalnego remontu wiaduktu, który przebiega nad linią kolejową w dzielnicy Tworzeń, właśnie tuż przed dojazdem do huty.

Remont wiaduktu na Tworzniu. Kłopoty z dojazdem do huty i innych firm [ZDJĘCIA]


To wszystko oznacza, że ten obiekt będzie częściowo czasowo wyłączony z ruchu, a to co już jest prawie pewne, to zakaz jazdy tędy dla kierowców ciężarówek i ogromnych tirów. Będą musieli skorzystać z objazdów, które na razie nie są jeszcze ostatecznie wytyczone.

Obecnie wyłoniona została już firma, która ma zająć się remontem wiaduktu. To Banimex z Będzina. Na razie prac nie może jednak jeszcze rozpocząć.

- Od naszej decyzji odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej złożyła jedna z firm, która też brała udział w przetargu i obecnie czekamy na decyzję izby - tłumaczy Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej. - Niezależnie od toczącego się postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą rozpoczęliśmy rozmowy z ArcelorMittal Poland S.A. na temat organizacji pracy zakładu na czas prowadzonych prac oraz nawiązujemy kontakt z firmami, których bezpośrednio będą dotyczyły utrudnienia w ruchu. Szczegółowa organizacja ruchu, przebieg objazdów oraz dokładny termin prac będą znane dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą, na pewno jednak zanim rozpocznie się remont wszystkie szczegółowe informacje zostaną przekazane zainteresowanym stronom. Jeśli tylko wybór wykonawcy zostanie utrzymany w mocy jesteśmy gotowi do podpisania umowy i przekazania terenu - dodaje.

Koncepcji zmian w organizacji ruchu drogowego i objazdów jest dziś kilka. Prawdopodobnie przejazd ulicą Piłsudskiego nie zostanie całkowicie zakazany, bo to wiązałoby się z kłopotami dla tych mieszkańców, którzy korzystają z opieki w przychodni zdrowia, która znajduje się tuż obok huty. Dodatkowo pod hutą kończą trasę autobusy komunikacji miejskiej, więc nie miałyby się gdzie podziać. Wiele wskazuje więc na to, że kiedy prace będą trwały na jednej nitce wiaduktu, druga będzie otwarta dla samochodów osobowych i autobusów. Ciężarówki będą musiały natomiast kierować się objazdami. I tu nie ma większego wyboru, pojadą prawdopodobnie przez dzielnicę Strzemieszyce (ul. Torową i Tworzeń) oraz przez Ząbkowice (np. ul. Związku Orła Białego lub obwodnicą Ząbkowic przy terenach KSSE w Tucznawie). Prace mają potrwać kilka miesięcy, ale jak zapewniają urzędnicy zakończą się jeszcze w tym roku.

Już w 2015 r. miasto, na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wykonało niezbędne roboty, potrzebne do dalszego funkcjonowania wiaduktu na Tworzniu (m.in. obejmowały budowę podparcia, odkucie luźnych elementów słupów oraz belki - podpory pośredniej wraz z uzupełnieniem ubytków betonu a także uzupełnienie brakujących elementów urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i osłon przeciwporażeniowych). Jak podkreślają urzędnicy ponieważ obiekt jest stary, wymagający stałego nadzoru i nieustających remontów, pochłaniających znaczące fundusze, bez gwarancji dalszego - normalnego funkcjonowania, miasto podjęło decyzję o jego wyburzeniu i postawieniu nowego obiektu, spełniającego wszystkie dzisiejsze wymagania drogowe.
W 2016 r. przygotowana została pełna dokumentacja techniczna, dokonano wszelkich uzgodnień wraz z otrzymaniem pozwolenia na budowę. Przebudowa wiaduktu drogowego w ciągu ul. Piłsudskiego nad torami PKP będzie polegała na rozbiórce nawierzchni płyty pomostowej, dźwigarów oraz podpór i wykonaniu nowej konstrukcji zwiększającej nośność nawierzchni do 115 KN/os. Przebudowana zostanie też kładka dla pieszych.

Początkowo miasto zarezerwowało w budżecie na przebudowę i remont wiaduktu ponad 10 mln zł, ale okazało się, że wykonawca zmieści się w kwocie 5,5 mln zł. Pieniądze na tę inwestycję pochodzić będą z kredytu, zaciągniętego przez miasto w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

To już kolejny remont wiaduktu na terenie Dąbrowy. Przy okazji remontu nawierzchni DK 94 w 2013 i 2014 r. remontowane były już wiadukty nad ul. Puszkina oraz wiadukt południowy w dzielnicy Strzemieszyce, nad drogą wojewódzką nr 790. Ostatnio trzeba było natomiast ratować wiadukt nad DK 1 w dzielnicy Ujejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto