Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja drogowa w Dąbrowie: na początek nowy przystanek pod UM [FOTO]

PAS, mat. UM
Autobus linii 690 zatrzymuje się teraz pod Centrum Administracyjnym
Autobus linii 690 zatrzymuje się teraz pod Centrum Administracyjnym PAS
Rewolucja drogowa w Dąbrowie Górniczej coraz bliżej. W najbliższych miesiącach i latach układ komunikacyjny w mieście radykalnie się zmieni. To już postanowione, bo jak przyznają lokalne władze dotychczasowa główna oś drogowa, po której poruszają się także w przeważającej mierze autobusy i tramwaje, pamięta czasy budowy Huty Katowice i wielkich osiedli mieszkaniowych, a od tego czasu miasto diametralnie się zmieniło. A wraz z tym potrzeby transportowe mieszkańców. Pierwszą widoczną już zmianą jest nowy przystanek autobusowy, który od 1 listopada pojawił się pod Urzędem Miejskim.

Rewolucja drogowa w Dąbrowie: na początek nowy przystanek pod UM [FOTO]

Pod Centrum Administracyjne, w którym oprócz urzędu miejskiego mieści się także sąd i prokuratura, można teraz dotrzeć linią autobusową nr 690.Autobusy tej linii zatrzymują się przy ul. Granicznej jadąc w kierunku Huty Katowice, jak i centrum miasta. Ma to ułatwić mieszkańcom dotarcie do urzędu miejskiego oraz instytucji zlokalizowanych w budynku Centrum Administracyjnego.

– Do tej pory Centrum Administracyjne nie miało bezpośredniego połączenia autobusowego. Mieszkańcy korzystali z przystanków oddalonych o kilkaset metrów. Teraz będzie można podjechać w bezpośrednie sąsiedztwo urzędu miejskiego, sądu i prokuratury. To pierwsza korekta układu komunikacyjnego od długiego czasu – mówi Damian Rutkowski, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Do tej pory autobusy linii 690, jadące Aleją Zagłębia Dąbrowskiego, skręcały w ul. Morcinka i dalej kierowały się w stronę alei Piłsudskiego. Obecnie na zmodyfikowanej trasie przejazdu, autobusy jadące w kierunku centrum, omijają przystanek przy ul. Morcinka, kierując się w ul. Graniczną gdzie powstał przystanek „Dąbrowa Górnicza Urząd Miejski”. Z kolei autobusy jadące w stronę Gołonoga, z uwagi na konieczność bezpiecznego skrętu z alei Piłsudskiego w ul. Graniczną, pomijają przystanek „Dąbrowa Górnicza Gołonóg Damel”. Długość tras i czasów przejazdu dla obu kierunków jazdy pozostały bez zmian.

Co tych zmianach sądzą pasażerowie? – Co prawda do urzędu nie jest daleko od ul. Piłsudskiego, gdzie jadą prawie wszystkie autobusy i tramwaje, ale dla osób chorych, starszych to z pewnością duże udogodnienie. Co prawda mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale mam nadzieję, że w tym przypadku będzie inaczej i wkrótce pod urząd miejski będzie można dojechać także innymi, bardziej popularnymi liniami autobusowymi – stwierdził Zdzisław Leśniak.

Kolejne, bardziej poważne zmiany, związane będą z projektem „Zielonej mobilności”. Ten ma zrewolucjonizować ruch samochodowy na ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego. Głównych drogach, prowadzących od Będzina przez całe miasto, aż do byłej Huty Katowice. Kierowcy nie będą mieli łatwo, bo w planach jest m.in. budowa wspólnych przystanków autobusowo-tramwajowych, buspasów, wyniesionych w górę przejść dla pieszych, które spowolnią ruch do około 50 km/h. To ma sprawić, by właściciele czterech kółek nie traktowali głównej osi komunikacyjnej miasta jak autostrady, a mieszkańcy chętniej przesiedli się na rowery i komunikację miejską. Do tego rozważana jest możliwość lepszego skomunikowania takich rejonów miasta, jak m.in. osiedle Augustynika, czy rejon bloków i domostw przy ul. Dąbrowskiego. Tamtędy być może również pojadą autobusy. Miasto zastanawia się także nad lepszą, bardziej wydajną komunikacją z zielonymi dzielnicami. Na trasy może wyjadą mniejsze busy, zamiast długich autobusów, ale te pierwsze mogłyby za to kursować częściej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. To wszystko będzie jeszcze poddane dyskusji, tak by wybrać optymalne rozwiązania.

– Obecny układ komunikacyjny ma już 25 lat. Przez ten czas nie badano jego aktualności. Tymczasem Dąbrowa Górnicza nie jest już tym samym miastem, którym była ćwierć wieku temu – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski. – Powstały nowe osiedla, rozwinęły się dzielnice, które wcześniej uważano za peryferyjne rejony miejskie, przybyło sporo obiektów publicznych takich jak hala Centrum czy park wodny. Mieszkańcy zmieniają także styl życia. Chcą mieć łatwy dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Temu wszystkiemu trudno sprostać, kiedy główny trzon komunikacyjny opiera się na osi: centrum – Huta Katowice – dodaje.

Planowane prace nad nową siatką połączeń komunikacyjnych, będą prowadzone przy szerokim udziale mieszkańców i ekspertów, którzy przeanalizują oczekiwania pasażerów, obecne ich przepływy oraz kierunki rozwoju miasta. Wskażą także najlepsze lokalizacje centrów przesiadkowych, które mogą się pojawić m.in. w rejonie dworców kolejowych w centrum (po wyremontowaniu obecnego, zabytkowego dworca) oraz w Gołonogu, a także przy zajezdni autobusowej w Gołonogu.

– Planowane centra przesiadkowe muszą spełniać kilka zadań. Będą między innymi łączyć zróżnicowany transport i ułatwiać podróżowanie, zarówno po mieście, jak i poza jego granicami. Cały układ komunikacyjny ma być zintegrowany i obejmować połączenia autobusowe, tramwajowe, kolejowe, samochodowe i rowerowe – podsumowuje Damian Rutkowski.

Cały projekt pod nazwą „Zielona mobilność” ma kosztować 80 mln zł, z czego 15 mln zł to koszty po stronie gminy, a dofinansowanie ma wynieść 85 procent całości prac. Realizacja projektu „Zielonej mobilności” zaplanowana jest na lata 2017-2020. Oprócz zmian na drogach powstaną też ścieżki rowerowe, garaże rowerowe na poszczególnych osiedlach, tak by te drogi rowerowe połączyły różne części miasta oraz główne centrum przesiadkowe koło dworca w Gołonogu. Nie można też zapominać o przebudowie układu komunikacyjnego wokół jeziora Pogoria III, która też rozpocznie się w przyszłym roku. A jedną z planowanych zmian jest przedłużenie kursowania miejskich autobusów pod samą plażę, gdzie dziś mieści się parking dla samochodów. Ten miałby zostać zamknięty, a od strony ul. Średniej powstanie nowy, ogromny parking na 500 samochodów.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto