Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Jastrzębie

Barbara Musiałek
Cykliści chwalą sobie trasy przebiegające przez Jastrzębie
Cykliści chwalą sobie trasy przebiegające przez Jastrzębie Fot. Agnieszka Materna
Czasy, w których rower służył wyłącznie jako środek komunikacji, już dawno minęły. Dziś człowiek używa dwóch kółek do tego, by cieszyć się życiem i poznawać świat. Pomagają mu w tym wytyczone ścieżki rowerowe. Te biegnące przez Jastrzębie liczą w sumie ponad 300 kilometrów.

Wybrawszy jedną z nich (czerwoną, zieloną, niebieską, żółtą) można dojechać w Beskidy, czy też odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Ponadto przez miasto przebiega pętla Euroregionu Śląsk Cieszyński.

- Ja osobiście najbardziej lubię jeździć ścieżką żółtą. Jadąc nią można dotrzeć do pięknych miejsc. Polecam je każdemu - mówi Kazimierz Nowak, pasjonat rowerowych wycieczek z Jastrzębia Zdroju.

Trasa, którą zachwala jastrzębianin, liczy 28 kilometrów. Prowadzi od Jastrzębia przez Marklowice do Zebrzydowic.

- Rozpoczyna się w Jastrzębiu na dworcu PKS, przy trasie niebieskiej i zielonej. Po drodze krzyżuje się z pieszym niebieskim Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich oraz żółtym Szlakiem Fudzyńskiego, a dalej biegnie ulicą do kościoła pw. św. Katarzyny. Stamtąd kieruje nas ulicami przez Pochwacie, następnie na osiedle Przyjaźń, a dalej na Bogoczowiec. Gdy przejedziemy pod wiaduktem dostaniemy się na teren Parku Zdrojowego - relacjonuje pan Kazimierz. - Dalej trasa wiedzie obok osiedla Chrobrego i "odbija" w prawo na ul. Chlebową. Później kieruje nas na południe w kierunku Marklowic Górnych, a następnie Zebrzydowic. A stamtąd można już pojechać na przykład w kierunku Cieszyna - dodaje, a przy okazji wspomina, że sam często wyjeżdża na wycieczki rowerowe do Czech.

- Lubię trasę prowadzącą przez przejście graniczne w Ruptawie. Jest ona bardzo ciekawa, bo wiedzie przez leśne, zacienione ścieżki, co daje ochłodę w upalne lato. Do tego przejścia łatwo trafić dzięki tabliczkom informacyjnym - dodaje.

Trasy godne polecenia

Trasa czerwona

Liczy 28 kilometrów. Rozpoczyna się na przejściu granicznym w Chałupkach. Wiedzie drogą nr 78, a za mostem prowadzi ul. Wałową. Przejeżdżamy niedaleko krzyża pokutnego, gdzie rozpoczyna się trasa żółta. Jadąc dalej na wschód, miniemy po lewej kemping. Potem kierujemy się do wsi Uchylsko, następnie do Gorzyczek i Łazisk. Po drodze dwa razy napotykamy trasę żółtą .

Będąc w Łaziskach warto zwiedzić zabytkowy, drewniany kościół. Dalej trasa poprowadzi nas do Godowa, Gołkowic, a później z powrotem do Jastrzębia Zdroju.

Trasa niebieska

Zwana Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich. Wyznacza ją 30-kilometrowy odcinek Pawłowice- Wodzisław Śląski. Ścieżka zaczyna się w Pawłowicach, prowadząc od kościoła gotyckiego z 1596 roku przez park z zabytkowym pałacykiem. Tutaj znajduje się masowy grób ofiar marszu śmierci. Dalej ciągnie się polnymi i leśnymi drogami z widokiem na Beskidy. Kolejny etap trasy rozciąga się przez Bzie Zameckie, "Las Kyndra", skąd dociera do odcinka Jastrzębie Arki Bożka, gdzie między innymi znajduje się duchowe centrum protestów społecznych z 1980 i 1988 roku, a mianowicie kościół NMP Matki Kościoła. Dalszy odcinek trasy ciągnie się bocznymi ulicami miasta przez Jastrzębie Górne. Następnie ścieżka przebiega przez dzielnicę Zdrój, a dalej prowadzi polnymi drogami przez dolinę Szotkówki.

Trasa czarna

To niespełna 10-kilometrowy odcinek, biegnący od Zebrzydowic do Bzia Zameckiego. Swój początek bierze na dawnym dworcu kolejowym, skąd ulicami ciągnie się w kierunku doliny Piotrówki. Tutaj trasa biegnie do ulicy Akacjowej z widokami na Beskidy i dolinę Piotrówki. Początkowo ścieżka kieruje turystów po terenach leśnych, dalej przechodząc w boczne ulice miasta: Piotra Skargi, Jana Długosza, Jana Matejki i Podleśną, prowadząc do jej końcowego etapu, Bzia Zameckiego.

Trasa czerwona, Szlak im. Oskara Michalika

Zaczyna się na Błoniach w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Dalej przez las prowadzi do Przegędzy. Po drodze można podziwiać głaz Oskara Michalika który jest pomnikiem przyrody. W Przegędzy warto zobaczyć także kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dom drewniany z XIX wieku. Długość trasy: 5,7 km.

316 Y - Trasa żółta

Liczy sobie 52 km i przebiega przez teren czterech gmin powiatu wodzisławskiego. Umożliwia połączenie tras biegnących wokół Rybnika z pętlą rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński. Przebiega przez następujące miejscowości: Wodzisław Śl. -Turza-Turzyczka-Kolonia Fryderyk -Gorzyczki - Gorzyce-Osiny - Syrynka-Zawada-Pszów - Lubomia-Buków-Bluszczów -Rogowiec-Odra.

Trasa żółta numer 323 "pielgrzymkowa"

Trasa rozpoczyna się w Jankowicach w rejonie drewnianego kościółka pw. Bożego Ciała, który pochodzi z około 1670 roku. Dalej ścieżka prowadzi do dzielnicy Popielów i dalej, do sąsiedniego Pszowa. Długość trasy: 17,4 km

Zebrali: MUS, DOBO, KUB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto