Kiedy codziennie segregujesz śmieci, wygrywasz jako odpowiedzialny obywatel. Wystarczy wyrobić sobie nawyk wrzucania odpadów do odpowiednich koszy, a zmniejszysz chociażby problem samorządów lokalnych w zakresie gospodarowania odpadami. Segregowane śmieci są często tańsze w utylizacji, ponieważ nie wymagają tak dużego ręcznego lub mechanicznego sortowania, jak odpady mieszane.
Segregacja śmieci - gdzie wyrzucić te przedmioty? Sprawdź!
Szacunki Banku Światowego pokazują, że na całym świecie każdego roku wytwarzamy około 2 miliardów ton odpadów stałych. Zanim zaczniemy segregować swoje odpady, warto również zwrócić uwagę na filozofię zero waste, która pomoże zredukować produkcję domowych śmieci do minimum. Piszemy o tym, w tym artykule:
Segregacja jest niezbędna, bo przeciętny Polak wytwarza rocznie przeszło 300 kg śmieci. Z czego aż 40% trafia na wysypisko, a tylko 25% jest wykorzystywanych powtórnie.
Jak prawidłowo segregować śmieci?
Zanim zrozumiemy, w jaki sposób możemy segregować odpady w naszych domach, konieczne jest poznanie różnicy między odpadami mokrymi i suchymi. Odpady mokre to wszystkie odpady kuchenne, które produkujemy. Mogą to być skórki warzywne, zużyta herbata, owoce, resztki itp. Są to biodegradowalne odpady organiczne, które można również kompostować. Suche odpady to papier, szkło, plastik, tektura, styropian, guma, metal, materiały do pakowania żywności itp. Nawet kartony i paczki po mleku trafiają do suchego kosza na odpady. Suche odpady nadają się do recyklingu, ale zostaną odrzucone, jeśli są zanieczyszczone lub zabrudzone.