MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna

Krzysztof Dulko
Archeolog Robert Bodnar prezentuje stanowisko pieca odlewniczego. zdjęcia: Krzysztof Dulko
Archeolog Robert Bodnar prezentuje stanowisko pieca odlewniczego. zdjęcia: Krzysztof Dulko
Najstarszą w Polsce, a może nawet i w Europie hutę srebra i ołowiu odkryli archeologowie z Dąbrowy Górniczej. Datowana na XI wiek huta składała się z 5 pieców wytopowych i 2 odlewniczych i mieściła się na dzisiejszych ...

Najstarszą w Polsce, a może nawet i w Europie hutę srebra i ołowiu odkryli archeologowie z Dąbrowy Górniczej. Datowana na XI wiek huta składała się z 5 pieców wytopowych i 2 odlewniczych i mieściła się na dzisiejszych terenach Łośnia (dzielnica Dąbrowy Górniczej). Naukowcy są zgodni. To najstarszy zakład produkujący ołów i srebro odkryty na terenie Polski. - Z badań metodą węgla C14 wynika, że huta może pochodzić nawet z X wieku - mówi Dariusz Rozmus, kierownik robót archeologicznych w Łośniu. - Datujemy ją jednak bardzo ostrożnie, nawet na drugą połowę XI wieku, ale i tak jest ona o 200 lat starsza od hut z Olkusza.

Poszukiwania ośrodka wytopu ołowiu i srebra na terenie Dąbrowy Górniczej trwają od czasów międzywojennych, kiedy to odkryto wczesnośredniowieczne cmentarzysko w Strzemieszycach. Archeologów zadziwił wtedy fakt, że pochowani tam ludzie mają przy sobie wiele bardzo cennych ozdób ze srebra. Zadali sobie pytanie, skąd żyjący w wiekach średnich na tych terenach ludzie mieli tyle kosztowności. Odpowiedź znaleziono dopiero na początku XXI wieku, i to zupełnie przypadkowo.

- Dwa lata temu prowadziliśmy prace archeologiczne w pobliżu kościoła w Łośniu - wyjaśnia Robert Bodnar, archeolog z Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. - Zwrócili się do nas wtedy mieszkający niedaleko kościoła państwo Wójcikowie z informacją, że nie mogą przekopać swojego ogródka, bo co chwila trafiają na kamienie.

Po sprawdzeniu okazało się, że kamienie pochodzą z istniejącej w tym miejscu prawie 1000 lat temu huty srebra i ołowiu. Oprócz pieców hutniczych z pełnym wyposażeniem, archeolodzy odkopali kilka tysięcy skorup luksusowej, bo powlekanej szkliwem, ceramiki - co może świadczyć o tym, iż huta srebra i ołowiu mogła być we wczesnym średniowieczu głównym ośrodkiem gospodarczym w tej części Polski południowej. Naukowcy przypuszczają, że mogła ona służyć książętom piastowskim bądź biskupom krakowskim.

Archeolodzy z Dąbrowy Górniczej zapowiadają, że to nie koniec sensacji, bo skoro odkryli zakład produkcyjny to w dalszej kolejności do odkrycia pozostaje im jeszcze osada, w której przecież średniowieczni hutnicy musieli mieszkać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto