Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewicka Izba Gospodarcza zainicjowała utworzenie klastra odpadowego i recyklingowego

Agnieszka Kubik
W Skierniewicach powstał klaster gospodarki odpadowej i recyklingu, a inicjatorem jego powołania jest Skierniewicka Izba Gospodarcza. Porozumienie w sprawie jego utworzenia zostało podpisane we wtorek, 29 maja, przez 16 firm z sześciu województw.

Z powiatu skierniewickiego weszły do niego takie firmy jak Ekopap, O-pal, Edanpi oraz Technochłód-Technoszron. 
Inne to CRT Recykling i Ekorecykling, obie z Łodzi, Elektrorecykling z Nowego Tomyśla, Polska Korporacja Recyklingu z Lublina, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami MB z Kielc, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Polblume z Piaseczna, Sigma Partners z Łodzi, a także Fundacja Odzyskaj Środowisko z Kielc i Krajowa Izba Gospodarcza.


- Celem klastra jest podniesienie konkurencyjności na polskim rynku odpadowym oraz zwiększenie efektywności wykorzystania posiadanych zasobów - mówi Jolanta Okońska-Kubica, dyrektor SIG i koordynator klastra odpadowego. - Chodzi nam również o wymianę wiedzy i edukację ekologiczną.
Klaster daje możliwość wprowadzania innowacyjnych produktów na rynek przez firmy do niego należące. Stąd też obecność wśród sygnatariuszy umowy dwóch jednostek badawczych: Instytutu Gospodarki Surowcami i Energią Polskiej Akademii Nauk z Krakowa oraz Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. 
- Z surowców wtórnych można odzyskać na przykład paliwa alternatywne - dodaje dyrektor SIG.


Klaster postawił przed sobą bardzo ambitne zadania. Jest to m. in. stworzenie sieci współpracy w obszarze zagospodarowania odpadów przemysłowych, zwłaszcza tzw. surowców miejskich, wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności w obszarze funkcjonowania klastra oraz stworzenie warunków dla skutecznej komercjalizacji wyników prac badawczych uczelni i jednostek naukowych czy też doradztwo prawne, marketingowe, techniczne i technologiczne mające na celu wprowadzenie na rynek krajowy i zagraniczny nowych rozwiązań technologicznych. 
Izba ma plany, by w Skierniewicach powstało zagłębie odpadowe.

Na razie cztery firmy z tej branży ulokowały się na terenie byłych zakładów Rawent. 
- Mamy ambicje, aby Skierniewice stały się miejscem nowoczesnych techonologii w zakresie recyklingu - mówi dyrektor Jolanta Okońska-Kubica. - Chcemy być konkurencyjni w stosunku do firm z kapitałem zachodnim, które dominują na polskim rynku. Na razie jesteśmy dla nich podwykonawcami. Ale dzięki promocji polskiej myśli technicznej i polskiego przemysłu, jest szansa na zmianę. 
Niewykluczone, że wkrótce powstanie w mieście infrastruktura związana z przemysłem odpadowym. To jednak bardziej odległe plany.

Na razie klaster będzie podejmował decyzje organizacyjne.
Skierniewicki klaster będzie reprezentowany 19 czerwca w Łodzi podczas imprezy promującej wszystkie łódzkie klastry. Jest ich w sumie sześć. 
- W tym dwa skierniewickie, bo oprócz klastra odpadowego, istnieje jeszcze Łódzko-Mazowiecki Klaster Owocowo-Warzywny, również zainicjowany przez Skierniewicką Izbę Gospodarczą - dodaje pani dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto