Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Skoczek”, „Grzybek”, „Muszelka”. Krzesła z PRL-u są modne i kosztują krocie. Lepiej sprawdź strych i piwnicę!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Krzesła z PRL-u są teraz na topie, dlatego miłośnicy designu są gotowi za nie sporo zapłacić. Niektóre kultowe wzory z lat 60., 70. i 80. kosztują na internetowych aukcjach krocie. Jeśli chcemy stworzyć modną aranżację w salonie czy jadalni, nie powinno we wnętrzu zabraknąć topowych mebli w stylu vintage. Może masz te perełki designu w piwnicy, na strychu czy garażu u rodziców? Zobacz, jakie modele krzeseł z PRL-u są najcenniejsze i najbardziej pożądane wśród kolekcjonerów.

Spis treści

Meble z PRL-u znowu są modne. Sprawdź, a nuż jesteś właścicielem cennych przedmiotów

Jeszcze parę lat temu łatwo i bez żalu pozbywaliśmy się mebli pamiętających lata 60., 70. i 80 i często lądowały na śmietniku. Kojarzyły się nam z komuną i nie docenialiśmy ich niepowtarzalnego designu, solidności i stylistyki, która nigdy nie wychodzi z mody.

Krzesła z lat 60., 70., i 80. są teraz najmodniejsze.
Krzesła z PRL-u kosztują teraz krocie. Sprawdź, które modele są na topie i zastanów się, jaki kształt będzie najbardziej pasował do salonu czy jadalni. Pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Dzisiaj krzesła z PRL-u stały się elementem obowiązkowym w modnym wnętrzu, a niektóre modele tego typu mebli są sporo warte. Warto więc sprawdzić, czy nie mamy gdzieś w garażu, na strychu czy domku na działce kultowych wzorów, które są teraz na topie i stały się obiektem pożądania architektów wnętrz.

Dobrym pomysłem jest namierzenie kultowych modeli krzeseł na grupach tematycznych w sieci, w komisach meblowych czy na popularnych portalach sprzedażowych i ich nietuzinkowa renowacja.

Zobacz w naszej galerii, które wzory krzeseł z PRL-u są teraz najbardziej pożądane we wnętrzach:

– Nie zastawiamy już salonów meblościankami, ale krzesła Hałasa, fotele Chierowskiego, stoliki kawowe ze sklejki czy charakterystyczne niskie komody z tamtego okresu to prawdziwy must have gwarantujący świetną bazę i motyw przewodni wnętrza lub stanowiący zaskakujący element przełamujący współczesny wystrój i estetykę – mówi dekoratorka wnętrz Ola Dąbrówka, ze studia projektowego GOOD VIBES Interiors.

Najbardziej poszukiwane krzesła z PRL-u. Te modele są warte krocie!

Najbardziej rozpoznawalnym wzorem wśród mebli produkowanych w czasach PRL-u jest kultowe krzesło 200-190, który wymyślił 1963 roku niekwestionowany mistrz wzornictwa Rajmund Hałas. Mebel produkowano przez ok. 10 lat w dwóch wersjach: tapicerowanej i stolarskiej. Dzisiaj w nieco odświeżonej formie ponownie powróciły do sprzedaży.

Inne kultowe wzory krzeseł, na które warto zapolować w sieci czy w sklepach z meblami z odzysku, to m.in.:

  • krzesło patyczak – inaczej zwane szczebelkowym. Jego nazwa pochodzi od wyglądu oparcia (pionowe toczone szczebelki). Do chwili obecnej jest produkowane przez firmę Fameg (dawniej Fabryka Mebli Giętych) w Radomsku;
  • krzesło Skoczek (GFM-57/200-203) – z oparciem inspirowanym kształtem skoczni narciarskiej. Zaprojektowane w 1965 roku przez Juliusza Kędziorka;
  • metalowe krzesło siatkowe – stworzone w 1968 na zamówienie PSS Społem przez Henryka Sztabę. Dzisiaj Tomasz Sztaba (wnuk) kontynuuje produkcję mebla;
  • krzesło Muszelka (1020B) – z charakterystyczną dziurką na dole oparcia. Stworzone w latach sześćdziesiątych przez Wacława Leśniewskiego, ale niestety produkowane dosyć krótko (przez ok. dwa lata);
  • krzesło Grzybek (200-190) – projektu Rajmunda Hałasa, do kupienia wyłącznie jako mebel do renowacji.

W jakich wnętrzach sprawdzą się krzesła z lat 60., 70. i 80.?

Znużeni bezosobowymi meblami z sieciówek coraz częściej poszukujemy do aranżacji wnętrz przedmiotów z duszą, które spersonalizują wnętrze. Designerskie meble z PRL-u w stylu vintage zaczęły być wreszcie doceniane i stały się obiektem pożądania. Tego typu nietuzinkowe sprzęty świetnie się wpisują w eklektyczne wnętrza, które są teraz najbardziej popularne w topowych projektach salonów czy jadalni. Krzesła z lat 60., 70., i 80. dobrze się również odnajdą w aranżacjach w stylu boho czy prowansalskich. Kultowy mebel siatkowy może też stać się wyjątkową ozdobą loftowego wnętrza.

Łączymy więc stare z nowym i dekorujmy dom wyszperanymi, zdobytymi nieraz z wielkim trudem unikatami! Jeśli decydujesz się na krzesła z PRL, warto poddać je renowacji poprzez wymianę tapicerki czy odnowienie drewnianych elementów.

Zobacz w naszej galerii, jakie wzory krzeseł z PRL-u są teraz najbardziej poszukiwane:

Polecjaka Google News - RegioDom

Rozświetl swoje wnętrze

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Skoczek”, „Grzybek”, „Muszelka”. Krzesła z PRL-u są modne i kosztują krocie. Lepiej sprawdź strych i piwnicę! - RegioDom.pl

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto