Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami Huty Katowice: kontynuacja projektu

PAS
Huta Katowice - budowa kombinatu metalurgicznego w Dąbrowie Górniczej
Huta Katowice - budowa kombinatu metalurgicznego w Dąbrowie Górniczej
Projekt „Śladami Huty Katowice" i ubiegłoroczne obchody 40-tej rocznicy wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice spotkały się z ogromnym zainteresowaniem społecznym i medialnym. Zespół organizacyjny i organizacje współpracujące przy jego realizacji otrzymały wiele propozycji i sygnałów, wskazujących na potrzebę dalszego prowadzenia tych prac. Dlatego zapadła decyzja, by przystąpić do kontynuacji tego przedsięwzięcia, poszerzając o okres od rozpoczęcia produkcji w Hucie Katowice do czasów współczesnych.

Śladami Huty Katowice: znów szukają pamiątek i byłych pracowników

To oznacza, że w najbliższych miesiącach trwać będzie poszukiwanie wszystkich dokumentów, pamiątek, a przede wszystkim osób, które przyczyniły się do uruchomienia produkcji stali w dąbrowskim kombinacie metalurgicznym.

– Chcemy dotrzeć do jak największej liczby pracowników z lat 1975 – 1980, którzy zaangażowani byli w rozruch poszczególnych wydziałów Huty Katowice. Druga część projektu „Śladami Huty Katowice” nosić będzie tytuł – Pierwsza stal. Poszukujemy i gromadzimy także oczywiście wszystkie dokumenty, fotografie z tamtego okresu, za przekazanie których będziemy wdzięczni. To nie jest wcale takie łatwe wyzwanie, bo wiele osób wyjechało stąd, także za granicę, ale mamy nadzieję, że nasza propozycja spotka się z pozytywnym odzewem i wszystko uda się równie dobrze, jak podczas obchodów 40-lecia wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice. Wszystko to będzie także powiązane z jubileuszem, do którego powoli już przygotowuje się Dąbrowa Górnicza, a więc stuleciem nadania praw miejskich w 2016 roku – podkreśla Maciej Gadaczek, jeden z organizatorów pierwszej odsłony akcji „Śladami Huty Katowice”, przewodniczący Miejskiej Komisji Historycznej „Pokolenia”. W pierwszych założeniach planowane są m.in. okolicznościowe ekspozycje, konkursy wspomnieniowe, spotkania poszczególnych branż, odpowiedzialnych za uruchomienie Hutu Katowice, a także przygotowanie centralnej konferencji, poświęconej czasom, kiedy kombinat rósł w siłę.

Tutaj przeczytasz ciekawostki o Hucie Katowice i ludziach, którzy ją budowali

Śladami Huty Katowice: jubileusz Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego

Te wszystkie przedsięwzięcia wpisują się również w 35-lecie powstania Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Dąbrowie Górniczej, które przypada 27 czerwca br. W ramach Dnia Hutnika 2013 SITPH zorganizowało w Sosnowcu seminarium – „Huta Katowice w strukturach ArcelorMittal wyznacza nowoczesność w polskim hutnictwie”, w którym m.in. wzięli udział przedstawiciele kadry ArcelorMittal Poland SA, władz lokalnych, a także pierwszy po prywatyzacji prezes zarządu huty Franciszek Chowaniec.

– Istnieje potrzeba powołania zespołów tematycznych, złożonych z ludzi aktywnych w latach 1976 – 1989, którzy byliby w stanie odtworzyć dokumentację, obejmującą wiele zagadnień, jak minimum rozruchowe, wielkości nowoczesność agregatów, współpraca ze światem nauki czy wpływ budowy i pracy huty na otoczenie. Najważniejszym źródłem informacji o hucie i wszystkim, co z nią związane są bowiem przede wszystkim ludzie, do których trzeba dotrzeć – stwierdził Zygmunt Imielski, wiceprezes dąbrowskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego. Dodatkowe informacje na temat kontynuacji przedsięwzięcia „Śladami Huty Katowice” pod nr tel. 608 298 833.

Śladami Huty Katowice: 40 lat minęło…

Jego pierwsza część miała miejsce w kwietniu 2012 roku, kiedy okazją do tego wyjątkowego spotkania stała się 40-rocznica wbicia pierwszej łopaty na budowie tego największego w Polsce kombinatu metalurgicznego, symbolu lat 70. minionego wieku w PRL-u. Stało się to dokładnie 15 kwietnia 1972 roku. Pierwszym elementem rocznicowych obchodów było zainaugurowanie w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej specjalnej wystawy, prezentującej czasy budowy Huty Katowice, a także współczesność ArcelorMittal Poland SA, które dziś przejęło spuściznę po jednej z największych inwestycji czasów epoki Edwarda Gierka. O godz. 11 tłoczno i gwarno zrobiło się na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Kasprzaka w dąbrowskiej dzielnicy Gołonóg, gdzie tamtejsze rondo oficjalnie otrzymało nazwę – „Budowniczych Huty Katowice”. Grała hutnicza orkiestra z Krakowa, a kulminacyjnym punktem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Projektanci huty, kadra inżynierska, zarządzająca, budowniczy pojawili się także pod pomnikiem, upamiętniającym wbicie pierwszej łopaty na placu budowy Huty Katowice. A potem czekała na nich specjalna konferencja w stołówce „Jedenastce”, gdzie nie tylko wyświetlony został film o hucie i jej budowniczych, przygotowany specjalnie na tę okazję, ale był to też czas wspomnień i dyskusji. Część z osób uczestniczących w uroczystych obchodach po godz. 12 wróciła natomiast do Muzeum Miejskiego Sztygarka, gdzie także miała okazję powspominać dawne czasy oraz zwiedzić Kopalnię Ćwiczebną Sztygarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto