Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Bank Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej

Agata Pustułka
ARC
W Rudzie Śląskiej powstał Śląski Bank Mleka Kobiecego. Dzisiaj pierwszy dzień działalności. Zaledwie 6 mililitrów kobiecego mleka może uratować życie ważącego 800 gramów wcześniaka. Życiodajny płyn może być zamrażany w lodówce, jest pasteryzowany w specjalnym urządzeniu i przez kilka tygodni nie traci wartości.

- Idea polega na tym, by w krytycznym momencie życia wcześniaka podać mu naturalny pokarm najszybciej, jak to tylko możliwe - mówi prof. Janusz Świetliński, pomysłodawca powstania Śląskiego Banku Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej. Bank działa od dzisiaj.

To drugi taki bank w Polsce - po warszawskim. Twórcy śląskiej placówki: neonatolog prof. Janusz Świetliński i ginekolog-położnik prof. Krzysztof Sodowski chcą, by mleko służyło przede wszystkim wcześniakom, gdyż to one potrzebują specjalnego wsparcia.

Naturalnym lekiem jest dla nich kobiecy pokarm, bo m.in. zawiera składniki zwiększające odporność na infekcje.

W województwie śląskim problem jest szczególnie ważny, bo co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie! Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Z opublikowanego dwa lata temu przez ministerstwo zdrowia raportu wynika, że w województwie śląskim papierosy pali co trzynasta kobieta w ciąży, a po alkohol sięga niemal co piąta, czyli około 19 proc. Tymczasem zdrowy tryb życia w czasie ciąży ma największy wpływ na urodzenie zdrowego dziecka! Dzieci chore, wcześniaki nie są w stanie ssać piersi matki. Często choroba matki uniemożliwia jej karmienie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto