Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Klaster Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych w Piekarach

rozmawia: Małgorzata Węgiel
24 listopada w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa powołująca Śląski Klaster Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych. Koordynatorem jest PPT EkoPark w Piekarach Śl. Rozmawiamy Z Aliną Karnabał, prezesem Parku Przemysłowo-Technologicznego EkoPark w Piekarach Śląskich

Czym jest ów klaster?
Bezpośrednim efektem działań Śląskiego Klastra Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych będzie wzmocnienie powiązań między samorządem, małymi i średnimi przedsiębiorst-wami, sferą badawczo-rozwojową oraz transfer wiedzy z zakresu rewitalizacji terenów poprzemysłowych i zagospodarowania przes-trzeni publicznej. ŚKR i TŚ nie posiada osobowości prawnej, stanowi platformę wspólnych działań dla osiągnięcia celów.

ŚKRiTŚ będzie pierwszym w Polsce klastrem zajmują-cym się problematyką przy-wracania do życia obszarów poprzemysłowych. Na czym polega jego działalność?
Działania będą się skupiały na kreowaniu współpracy, wymiany doświadczeń w zakresie procesów rewita-lizacyjnych i innowacyjnych technologii środowiskowych oraz rozwiązań naprawczych dotyczących terenów poprzemysłowych. Będą też upowszechnianie wiedzy na temat rewi-talizacji oraz wskazanie źródeł finansowania takich działań.

Kto będzie uczestniczył w pracach klastra?
Klaster obecnie liczy 27 przedsiębiorców, cztery podmioty z sektora nauki i jedną instytucję tzw. otoczenia biznesu. Wśród nich można wymienić Główny Instytut Górnictwa, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Politechnikę Śląską, Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Centrum Projektów Rewitalizacyjnych, Centrum Badań i Górnictwa Pod-ziemnego, Barosz-Gwimet.

Siedziba klastra będzie w Brzezinach Śl. Co tej zdegradowanej dzielnicy i całym Piekarom da klaster?
Dla Piekar, a w szczególności dla Brzezin Śląskich najistot-niejsze jest, aby wdrażać wypracowane w ramach działalności klastra techniki rewitalizacji przy współudziale pozyskanych na ten cel środków zewnętrznych. Aktualnie jest formułowany projekt JESSICA, będzie aplikowany w 2012 roku. Projekt ten obejmuje ok. 3 ha zdegra-dowanych terenów u zbiegu Kotuchy i Roździeńskiego.

Kiedy zobaczymy pierwsze efekty działalności ŚKRiTŚ? Czy możemy spodziewać się powstania na Śląsku tak silnego organizmu jak Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych?
Efekty działalności klastra będą wymierne w różny sposób dla poszczególnych interesariuszy. Najbardziej spektakularnym będzie oczywiście "widoczny" efekt w postaci rekultywacji gruntów zdegradowanych powierzchniowo w kierunku zagospodarowania miejskie-go. Istotne jest skierowanie do samorządów komplekso-wej oferty dotyczącej obsługi działań rewitalizacyjnych. Efekty będą widoczne również w skali wojewódz-twa, stąd też idea objęcia patronatem działań klastra przez Marszałka Województwa Śląskiego. Ambicje EkoParku zmierzają w kierunku tworzenia centrum tech-nologii rewitalizacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto