18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie zyskało dzięki Unii

Aldona Minorczyk-Cichy
Rynek w Krzepicach, Biblioteka Akademicka w Katowicach, Zamek w Siewierzu, park w Bytomiu, biblioteka w Mikołowie - to tylko niektóre z obiektów, które zostały zbudowane, albo odzyskały dawny blask dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.

Właśnie tego dotyczyła wczorajsza debata Śląskie = Europejskie, która odbyła się w Media Centrum, siedzibie "Polski Dziennika Zachodniego".

Debata to także element finansowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego programu, który ma upowszechnić wiedzę na temat wydawania środków unijnych.

- My też chcemy się pochwalić tym, jak to się dzieje naprawdę, jakie przynosi efekty. Chcemy pokazać, że nie mamy do czynienia z mitycznymi pieniędzmi, tylko z całkiem już prawdziwymi bibliotekami, drogami, kanalizacją - mówił Adam Zdziebło, wiceszef MRR.

Lech Witecki, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podkreślił, że dzięki funduszom UE jesteśmy obecnie największym placem budowy w Europie.

- Autostrady obiecywano nam przez ostatnie 30 lat. Teraz naprawdę powstają. Na szczęście mimo kryzysu nie podjęto decyzji o wstrzymaniu tych inwestycji. Rozpisane w przetargach mamy obecnie 1200 km autostrad - podkreślił dyrektor Witecki.

Tomasz Konior, architekt, opowiedział o dwóch inwestycjach, które Katowice zawdzięczają Unii. To Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia i nowa siedziba NOSPR. - Ta pierwsza już tętni życiem, druga jest w fazie projektów. Dzięki obu region będzie polską stolicą muzyki - podkreśla architekt.

Prof. Marian Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca, cieszy się z tego, że finansowane przez UE programy naukowe sprawiają, że do kraju wracają zdolni ludzie.

- Przykład to centrum nanotechnologii, które chcemy stworzyć. Ten pomysł przyciąga osoby, które robiły do tej pory karierę w Stanach Zjednoczonych, Irlandii. Teraz widzą, że mogą rozwijać się także w Polsce, konkretnie na Śląsku - mówił profesor.

Przypomniał, że niestety pod względem liczby patentów w ramach wysokich technologii Polska zajmuje dopiero 19. miejsce na świecie. - Wyprzedza nas nawet Tajwan - podkreślił.

Anna Cekiera, wiceszefowa wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim pokazała, jak ogromny wpływ pieniądze unijne mogą mieć na życie regionu. - To są konkretne miejsca pracy, nowe firmy - mówiła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto