Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog atakuje Zagłębie, Śląsk i cały region. Poziom pyłu zawieszonego przekroczony o setki procent

PAS
arc. PPG/Pixabay/airly.eu
W niedzielny poranek 29 marca 2020 roku jakość powietrza jest fatalna, m.in. w Katowicach, Mysłowicach, Jaworznie, Zawierciu czy Dąbrowie Górniczej. Smog jest wręcz wyczuwalny w większej części województwa śląskiego.

Według danych airly.eu poziom pyłów zawieszonych przekroczony jest w niedzielny poranek w wielu miejscach o setki procent. Większość regionu scharakteryzowana została obecnie fioletowymi i czerwonymi kropkami, a to oznacza, że dopuszczalny poziom pyłów zawieszonych, które m.in. odpowiadają za tworzenie się smogu, przekroczony został o kilkaset procent.

Najgorsza sytuacja panuje obecnie m.in. przy ul. Jedności w Sosnowcu, gdzie stężenie pyłu zawieszonego PM 10 przekroczone zostało o 523 procent a PM 2,5 o 472 procent. Źle jest również w Mysłowicach w rejonie ulicy Bytomskiej. Tu wyniki pomiarów mówią o przekroczeniu PM 10 o 397 procent a PM 2,5 o 509 procent. W Katowicach normy przekroczone są odpowiednio o 165 oraz 232 procent. Smog jest także m.in. w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi, Zawierciu i Myszkowie.

W jaki sposób smog grozi zdrowiu?

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.
Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym takich jak kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Jak się zachowywać w czasie smogu?

  • Zrezygnuj z uprawiania sportu na powietrzu.
  • Zrezygnuj z jazdy na rowerze po mieście.
  • Osoby chore, seniorzy, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny przebywać na dworze.
  • Ogranicz spożywanie posiłków na zewnątrz.

Polski Alarm Smogowy wskazuje, że dramatyczna sytuacja związana z występowaniem smogu wynika głównie ze spalania węgla i drewna w „kopciuchach”, które są podstawowym źródłem ciepła w ponad czterech milionach polskich domów. To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto