Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer obywatelski w Dąbrowie Górniczej. Oddali hołd walczącym za wolność naszej ojczyzny. Był też premierowy teledysk zespołu Poczytalni

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Spacer obywatelski w Dąbrowie Górniczej 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spacer obywatelski w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Dariusz Nowak
W Dąbrowie Górniczej w wyjątkowy sposób upamiętniony został 1 sierpnia, a więc dzień, w którym w 1944 roku w Warszawie rozpoczął się zryw powstańczy. Muzeum Miejskie Sztygarka zaprosiło wszystkich mieszkańców na specjalny obywatelski spacer.

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 Armia Krajowa rozpoczęła w Warszawie powstanie, które miało pozwolić przejąć miasto w obliczu nadciągającej Armii Radzieckiej. Przez 63 dni powstańcy stawiali bohaterski opór wojskom niemieckim, a w krwawych walkach, które wedle wspomnień niemieckich weteranów zaciętością ustępowały tylko starciom w Stalingradzie, zginęło około 16 tys. żołnierzy AK i około 200 tys. mieszkańców Warszawy. O ile polityczne oraz wojskowe motywy prowadzące do decyzji o wybuchu powstania wzbudzają kontrowersje, o tyle nie można zapominać o determinacji i odwadze żołnierzy powstania oraz ludności stolicy.

Uroczystości związane z obchodami rocznicy powstania warszawskiego odbyły się w Dąbrowie Górniczej 1 sierpnia i przyjęły formę spaceru obywatelskiego. Nie zabrakło chętnych do wspólnego przemierzenia trasy pomiędzy cmentarzem przy ul. 11 Listopada a Górką Gołonoską. Spacer odbywał chodnikami oraz przejściami dla pieszych tak, aby w żaden sposób nie utrudniać ruchu na drogach miejskich.

Uczestnicy tego wydarzenia spotkali się przy centralnym krzyżu, znajdującym się na głównej alejce cmentarza na ul. 11 Listopada. Tam miało miejsce złożenie kwiatów przy grobach Zdzisława Przegrody, Jarosława Przegrody i Romana Morgulca. Potem wszyscy udali się na Górkę Gołonoską, gdzie o godz. 17 minutą ciszy oraz sygnałem syren miejskich i dzwonów kościelnych w mieście upamiętniony został wybuch powstania warszawskiego. O godz. 17.15 nastąpiła premiera teledysku utworu “Warszawo Ma”, wykonanego przez zespół Poczytalni z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej we wnętrzu kościoła św. Antoniego z Padwy. Na koniec kwiaty złożone zostały na grobie Zdzisława Dyi, żołnierza 27 Dywizji AK, jako symboliczny wyraz hołdu dla tych, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny.

Organizatorem marszu było Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej oraz ZHP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto