18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare pocztówki i zdjęcia mówią wiele o Dąbrowie Górniczej

Piotr Sobierajski
Tak wyglądało śródmieście ponad 35 lat temu
Tak wyglądało śródmieście ponad 35 lat temu zbiory Roberta Winklera
Czym byłaby dziś Dąbrowa Górnicza, gdyby jej losy potoczyły się inaczej? Kto to wie? Może nie mieszkalibyśmy dziś w ponad 120-tysięcznym mieście, które za cztery lata obchodzić będzie swoje stulecie, ale w mniejszych miejscowościach, które kiedyś były jego dzielnicami.

To jednak tylko przypuszczenia, za to faktem niezaprzeczalnym jest to, że właśnie dzięki starym, unikatowym zdjęciom i pocztówkom wiemy dziś, jak żyło się w tych dzielnicach, jak wyglądała ich zabudowa, co zostało do dziś, a co bezpowrotnie zniknęło z lokalnego krajobrazu.

Będący współcześnie jedną z najważniejszych i najbardziej licznych dzielnic Reden od ponad dwóch wieków był słynny z wydobycia węgla i kopalni o tej samej nazwie. Dziś możemy ją zobaczyć tylko na zdjęciach i pocztówkach, a ostatnio kopalniana przeszłość dała o sobie znać w lipcu tego roku, kiedy podczas prac ziemnych przy budowie Centrum Formy w parku Hallera, gdzie natrafiono na upadową, korytarz łączący wydrążone na różnych poziomach chodniki.

Kiedy spojrzymy natomiast na unikatowe zdjęcie z 1915 roku, przedstawiające w pełnej okazałości strzemieszycki dworzec, to tym bardziej trudno pogodzić się z tym, że dziś zostało już z niego niewiele. Takie właśnie pamiątki potwierdzają, że nasze miasto rozwijało się również dzięki licznym liniom kolejowym, które doskonale skomunikowały Dąbrowę Górniczą z innymi regionami w kraju.

Obraz dawnej Dąbrowy Górniczej wyłania nam się dzisiaj między innymi z obszernych materiałów zebranych przez Muzeum Miejskie Sztygarka oraz pasjonatów historii i dawnych dziejów naszego miasta. Takich jak na przykład Sylwester Dominik (portal

dawnadabrowa.pl

) oraz Robert Winkler, który ma z kolei ogromną kolekcję pocztówek, prezentujących Dąbrowę Górniczą. - Dzięki dawnym fotografiom możemy znów poczuć bliskość historii, przeszłości - podkreśla Sylwester Dominik. - Stare fotografie często skrywają jakieś tajemnice, są elementami większej układanki. Dzięki temu można łączyć na nowo pewne fakty, odkrywać zapomniane często miejsca - dodaje.

Szczególnie cenne są fotografie, dokumentujące życie codzienne obecnych dzielnic naszego miasta. I tak zachowało się m.in. kilka z nich, przedstawiających Ochotnicze Straże Pożarne, m.in. ze Strzemieszyc Małych, Tucznej Baby, Łęki. Podobnie wygląda sytuacja z Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie także zostały uchwycone w kadrze i dziś możemy zobaczyć, jak to wszystko wyglądało kilkadziesiąt lat temu. Równie cenne są materiały, które prezentują zabudowania oraz charakterystyczne miejsca. Dzięki temu wiemy np. jak wyglądały zabudowania fabryki "Elektryczność" w Ząbkowicach, co działo się w kamieniołomach w Łęce, jak wyglądał dawniej budynek szkoły w Okradzionowie. Sięgając nieco bliżej w głąb historii zachowało się również kilka zdjęć z czasów okupacji niemieckiej, wiemy też jak wyglądał budynek Resursy Obywatelskiej, czy zabudowania pracowników Huty Bankowej.

- Zdobycie przedwojennych pocztówek nie jest łatwe. Te, które dało się zgromadzić, między innymi dzięki pomocy znajomych , rodziny, są już częścią kolekcji. W pozyskaniu nowych przydatne są kontakty z innymi kolekcjonerami, internet. Największą radość sprawia to, kiedy uda się pozyskać je na zasadzie wymiany. Niektóre pocztówki są bowiem wycenianie całkiem drogo - podkreśla Robert Winkler.

Może gdzieś na strychu domów Waszych dziadków kryją się gdzieś cenne pocztówki i fotografie, ukazujące życie naszego miasta. Jeśli tak, chętnie je opublikujemy w DZ i opowiemy ich historię.

Piszcie na [email protected]

Więcej archiwalnych zdjęć Dąbrowy Górniczej znajdziesz na stronie -dabrowagornicza.naszemiasto.pl/serwisy/dabrowagornicza_stare_fotografie/

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto