Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska bez fotoradarów - utraciła uprawnienia do ich obsługi

zal/S. Cichy/ P. Drabek
Zdjęcie pochodzi z fanpagu facebook.com/bielskiedrogi/
Zdjęcie pochodzi z fanpagu facebook.com/bielskiedrogi/ Bielsko-Biała i okolice - informacje drogowe [FB]
Ta informacja, ta z pewnością bardzo ucieszy wielu kierowców! Od 1 stycznia 2016 roku, straż gminna i miejska traci uprawnienia do obsługi fotoradarów.

Straż miejska straciła uprawnienia do obsługi fotoradarów [likwidacja fotoradarów straży gminnej]

W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Która zakłada, że od 1 stycznia 2016 r. straże miejskie i gminne tracą uprawnienia do dokonywania pomiarów urządzeniami przenośnymi. Popis prezydenta oznacza, że głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz Policja.

Strażnicy miejscy i gminni w teorii nie powinni opierać swojej działalności głównie na obsługiwaniu fotoradarów. Emil Rau, który jest znany z tego, że już od wielu lat wskazuje nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem tych urządzeń i strażników, uważa, że decyzja posłów będzie weryfikacją wielu jednostek.

- Teraz dowiemy się, kto łupił kierowców, a kto dbał o bezpieczeństwo. Jeśli straż nie będzie na siebie zarabiać, to wójt, burmistrz czy prezydent - jako dobry menedżer - zdecyduje się na likwidację, ponieważ nie będzie przecież dokładał do funkcjonowania jednostki - podkreśla Emil Rau. - Co do samej decyzji posłów, to strażnicy swoją mozolną pracą zasłużyli na nią. Chowali się z fotoradarami w krzakach, ukrywali je w samochodach - ironizuje "łowca fotoradarów".

Co z wykroczeniami, które zostały już ujawnione, ale sprawa jest w toku?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oświadczenie odnośnie postępowania mandatowego w takich przypadkach.

"W związku z pytaniami straży gminnych (miejskich) i samorządów dokonano oceny stanu prawnego odnoszącego się do uprawnień straży gminnych (miejskich) do prowadzenia czynności wyjaśniających oraz występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia ujawnione urządzeniem rejestrującym. W przypadkach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia zakończonych przed 1 stycznia 2016 r. skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie, ich rozstrzygnięcie będzie zależało od decyzji sądu. Natomiast w przypadku spraw, w zakresie których nastąpiło jedynie ujawnienie wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, wszystkie materiały powinny być przekazywane policji, celem prowadzenia dalszych czynności" - informuje komunikat na stronie msw.gov.pl.

Ustawa po raporcie NIK

NIK skontrolowała 24 jednostki straży w latach 2008-2010. Straż miejska coraz bardziej przypomina policję drogową. Zamiast dbać o porządek na ulicach i osiedlach, strażnicy zajmują się przede wszystkim ściganiem kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Sprzyja temu wzrastająca liczba fotoradarów, których właścicielami są samorządy - wynikało z raportu NIK.

Wskazano wówczas, że straże miejskie nie powinny używać mobilnych fotoradarów.

NIK uznała, że strażnicy „w wielu wypadkach nie działają na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale przede wszystkim z chęci pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy”.

Izba zwróciła uwagę, że strażnicy prowadzą kontrole w miejscach uzgodnionych z policją, ale tylko na początku i na końcu służby.

„W trakcie wykonywania zadań strażnicy z fotoradarem mobilnym przenoszą się w miejsca nieuzgodnione z policją, za to przynoszące większe wpływy do gminy. Aktywność prewencyjna i represyjna niektórych straży niemal w całości koncentruje się na obsłudze fotoradarów” - napisano w raporcie.

- W wielu gminach coraz mniej strażników wychodzi na patrole, a coraz więcej zajmuje się wystawianiem mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów. Dzieje się to kosztem dbałości o porządek publiczny. Strażnicy powinni zajmować się przede wszystkim ochroną spokoju i porządku na terenie miast i gmin, patrolować osiedla, parki i place zabaw. Robią to jednak zbyt rzadko - takie wnioski pojawiły się po kontroli.

Zdaniem NIK, brak dowodów i statystyk, że fotoradary używane przez strażników poprawiają bezpieczeństwo.

Za to odrywają ich od ważniejszych zadań, np. patrolowania terenu miasta - wskazywał NIK. CIS

Straże Miejskie do likwidacji. Utrzymanie strażników bez fotoradarów jest nieopłacalne?

Radni np. w Zbrosławicach chcą likwidacji straży gminnej. Główny powód? Przepisy, które uniemożliwią strażnikom korzystanie z fotoradaru.

Likwidacja straży gminnej w Zbrosławicach wydaje się już przesądzona. Przed podjęciem ostatecznej decyzji radni muszą poczekać na opinię komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. Nie będzie ona dla radnych wiążąca, ale wymagają jej przepisy.

Głównym powodem podjęcia takiej decyzji są zmiany w prawie, które od 1 stycznia uniemożliwią strażom miejskim i gminnym korzystanie z fotoradarów.

- Zmiana w przepisach była tylko gwoździem do trumny. Już wcześniej na zebraniach sołeckich mieszkańcy skarżyli się na strażników. Mówili na przykład, że ci nie reagowali na zgłaszane interwencje. Choć komenda straży gminnej za każdym razem odpierała zarzuty, pojawiały się one coraz częściej - powiedział Wiesław Olszewski, wójt gminy Zbrosławice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto