Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strem Strzemieszyce: miasto ma swój sposób na upamiętnienie ludzkich dramatów

PAS
PAS
Strem Strzemieszyce. Nie udało się podczas środowej sesji Rady Miejskiej radnym PiS-u przeforsowanie uchwały, która w formie apelu wzywała do zbadania przeszłości Zakładów Chemicznych „Strem” w Strzemieszycach.

Strem Strzemieszyce: miasto ma swój sposób na upamiętnienie ludzkich dramatów


Zależy im na tym, by to miejsce zostało godnie upamiętnione, bowiem z dokumentów zgromadzonych przez mieszkańców tej dzielnicy i członków Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce w tym miejscu przerabiane były w czasie II wojny światowej ludzkie kości, które trafiały tutaj z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Byłby to także dodatkowy argument przeciwko budowie w tym miejscu kompostowni, którą planuje postawić firma Remondis.

Po burzliwej dyskusji projekt uchwały został nagle zdjęty z porządku obrad, za czym opowiedziało się 13 radnych, 8 było przeciwnych takiemu rozwiązaniu, a dwóch wstrzymało się od głosu. Okazało się bowiem, że miasto ma inny pomysł na załatwienie tej sprawy. Jaki? – Już podjęliśmy działania w tej sprawie. 10 marca br. zwróciliśmy się pisemnie o udostępnienie nam wszystkich zebranych w tej sprawie dokumentów, które trafią do Muzeum Miejskiego Sztygarka. Muzeum po ich analizie wystąpi z wnioskiem do Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o sprawdzenie tych informacji. Tak więc stroną jest tutaj Muzeum. Na pewno w godny i odpowiedni sposób to miejsce zostanie upamiętnione. W takiej sytuacji ta uchwała jest bezzasadna – tłumaczył Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta miasta.

Takie argumenty nie przekonały jednak radnych PiS-u. – Rada Miejska jest najwyższym organem, który powinien wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. Chcemy upamiętnienia tego miejsca, jako miejsca historycznego. Potrzeba tutaj więcej wrażliwości – apelował radny Zbigniew Piątek z PiS-u.

A co na to wszystko Remondis? – Informujemy, że w myśl obowiązujących przepisów teren planowanej inwestycji nie podlega szczególnej ochronie prawnej ponieważ nie jest miejscem pochówku, miejscem grobów wojennych, cmentarzem wojennym ani miejscem pamięci narodowej. Oceną znaczenia historycznego zajmują się uprawnione do tego organy państwa ze szczególnym uwzględnieniem IPN oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Firma REMONDIS nie ma i nie miała nic wspólnego z działającymi w okresie II wojny światowej Zakładami Chemicznymi „Strem”, a jakakolwiek próba sugerowania takiego związku stanowi naruszenie dóbr osobistych firmy Remondis – przyznał Sławomir Jeneralski, reprezentujący Remondis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto