Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzelno: 25. Spotkania Rodzin Muzykujących (2019). Patriotycznie, po kaszubsku i w międzynarodowej obsadzie | ZDJĘCIA

P.
Ćwierć wieku w gminie Puck spotykają się muzykujące rodziny. Jubileuszowy koncert - 25. Spotkania Rodzin Muzykujących (2019) w Strzelnie, w domu kultury ściągnął aż 10 familii: z Kaszub, innych stron Polski i zagranicy.

Zaczęło się w grudniu 1995 w Strzelnie (gmina Puck). Wówczas dziewięć rodzin zaprezentowało publicznie, na scenie swoją rodzinną pasję do muzykowania.
- Po to, by nie zatrzymywać talentu i swojej pozytywnej energii w opłotkach swoich domostw czy sadów a dzielić się nią z innymi - podkreśla Brunon Ceszke, inicjator Spotkań Rodzin Muzykujących w gminie Puck i prowadzący jubileuszową imprezę w Strzelnie. - Echo publicznego, muzykowania rodzinnego w gminie Puck rozbrzmiewa już przez ćwierć wieku.

Witając artystów dr Jan Dettlaff, dyrektor OKSiT w gminie Puck podkreślił rolę muzyki w kształtowaniu wrażliwości i głębszego spojrzenia na życie. Podziękował też Brunonowi Ceszke za skuteczną inicjatywę, która znacząco i trwale wpisała się w kulturę gminy Puck.

Leśniewo. Spotkanie rodzin muzykujących gminy Puck. Wystąpił...

W ramach Spotkań Rodzin Muzykujących w gminie Puck na scenie przewinęło się 36 rodzin.
- Plus dwie z ostatniej edycji - wylicza Brunon Ceszke.

Podczas koncertu jubileuszowego w Strzelnie zaprezentowało się dziesięć zespołów rodzinnych z Polski i zza naszej wschodniej granicy.

Adasowie ze Sławutowa, Brodalscy z Wejherowa, Chyłowie ze Strzelna, Klasowie z Sierakowic, Lubotzcy z Pruszcza Gdańskiego, Potrykusowie ze Strzelna, siostry z domu Okuń z Leśniewa, Tarnowscy z Leśniewa, Żychowie z Białorusi (obwód grodzieński) oraz Makarowowie z Rosji (Kaliningrad).

Brunon Ceszke:
Takie spotkania w województwie pomorskim odbywają się prawdopodobnie już tylko u nas

Rodziny w swoim repertuarze prezentowały m.in. utwory biesiadne, bożonarodzeniowe i kaszubskie. Nie zbrakło też patriotycznego akcentu.
- Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, każdy zespół przygotował również jeden utwór o charakterze patriotycznym - wyjaśnia Brunon Ceszke.

A dzięki obecności gości zagranicznych, publiczność w WKK Strzelno miała okazję usłyszeć i zobaczyć ludowe instrumenty, piosenki i tańce z Białorusi i Rosji.

W ramach podziękowania za występ zespoły honorowano nagrodami rzeczowymi, albumem o Kaszubach, dyplomem pamiątkowym i kwiatami. Nagrody wręczali: Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck, Jerzy Tkaczyk - zastępca wójta, Adam Styn - przewodniczący Rady Gminy Puck i Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w gminie Puck.

Na zakończenie, co jest żelazną tradycją muzycznych spotkań w gminie Puck – wszystkie rodziny (łącznie z widownią) odśpiewały wspólnie Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina.

Po występach artyści spotkali się wraz z publicznością na jubileuszowym torcie. Ponadto dla rodzin muzykujących przygotowano integracyjny ciepły posiłek.
- Rozmowy i dzielenie się refleksjami trwały do godzin wieczornych - relacjonuje Brunon Ceszke. - Goście, żegnając się, dodawali: dobrze, że są jeszcze takie spotkania…

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

21. Spotkania Rodzin Muzykujących, Celbowo

Urząd Gminy Puck

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto