Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Starogardzie

ME
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Starogardzie
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Starogardzie materiały prasowe
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą będzie obchodzony w Starogardzie w piątek, 14 listopada. W ramach akcji walki z cukrzycą w Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o. o., Starostwie Powiatowym, Powiatowym Urzędzie Pracy, I Liceum Ogólnokształcącym oraz PKS Starogard Gdański przygotowane zostaną punkty pomiaru cukru, gdzie pacjenci będą mogli bezpłatnie skontrolować cukier oraz uzyskać poradę pielęgniarską.

Tak zwane choroby metaboliczne to jedno z największych wyzwań, przed którymi musi stawać współczesna medycyna. Choroby tego typu atakują bez względu na wiek pacjenta, a choć wiemy coraz więcej na temat ich przyczyn i sposobu leczenia, nadal są to schorzenia, które zbierają śmiertelne żniwo. Osoby, które zmagają się z nimi, muszą liczyć się z długotrwałym leczeniem i dość rygorystycznymi zasadami, których należy przestrzegać w czasie walki z tego rodzaju schorzeniami.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Starogardzie

Jedną z najpoważniejszych chorób o takim charakterze jest cukrzyca.
Pierwsze symptomy cukrzycy łatwo przeoczyć. Nawet, jeśli jakaś zmiana w naszym samopoczuciu zaczyna zawracać naszą uwagę, to łatwo ją sobie wytłumaczyć w zupełnie inny, wygodny dla siebie sposób.
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Insulina to wytwarzany w trzustce hormon, który bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka. Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. Obecnie wyróżnia się dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje cukrzycy, należą do nich cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny owego schorzenia są różne w zależności od typu choroby.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Do najczęstszych symptomów należą: senność, ogólne osłabienie, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Mogą występować także nudności oraz zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych. W skrajnych przypadkach oznaką choroby może być również zapach acetonu wyczuwalny w wydychanym przez chorego wpowietrzu.
Podstawowym jednak symptomem choroby jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Podwyższenie ilości cukru we krwi zależy od rodzaju cukrzycy i w zależności od niego może występować po spożyciu węglowodanów lub niezależnie. Cukrzyca występuje jeśli stężenie glukozy we krwi przekracza na czczo 126 mg/dl, zaś w 2 godziny po posiłku przekracza 200 mg/dl.
Choroba ta dużo częściej dotyka osób ze znaczną nadwagą lub otyłością, niż tych z prawidłową masą ciała. Im czas trwania otyłości jest dłuższy bądź też im stopień otyłości jest większy, tym większe jest także ryzyko rozwoju cukrzycy. Związek między otyłością a cukrzycą potwierdza fakt, iż wśród osób z cukrzycą typu 2 aż 90 procent stanowią osoby z nadmierną masą ciała. Silnym czynnikiem determinującym wystąpienie cukrzycy jest otyłość brzuszna charakteryzująca się gromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Nadwaga utrudnia kontrolę cukrzycy i powoduje gorsze wykorzystanie insuliny przez organizm.

Cukrzyca – słodki zabójca. Gorzkie dane statystyczne

Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby
Co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań (w Polsce 2/3 zgonów u diabetyków powodują powikłania sercowo –naczyniowe)
Blisko 382 miliony osób na świecie, w tym 3 miliony w Polsce choruje obecnie na cukrzycę
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku
Szacuje się, że w 2035 roku liczba chorych sięgnie 592 milionów
Liczba zgonów z powodu cukrzycy na świecie osiągnęła w 2013 roku 5,1 miliona. Liczba ta wzrosła o 11% z porównaniu z szacunkami z 2011 roku
W Polsce co druga osoba, która umiera z powodu cukrzycy jest poniżej 60 roku życia.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Starogardzie - jaka akcja?

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest idealnym momentem, aby przypomnieć mieszkańcom o profilaktyce zdrowotnej oraz konieczności wykonywania rutynowych badań, szczególnie w kierunku cukrzycy. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i zapobiegania powikłaniom związanym z cukrzycą.
W ramach akcji walki z cukrzycą w dniu 14 listopada w Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o. o., Starostwie Powiatowym, Powiatowym Urzędzie Pracy, I Liceum Ogólnokształcącym, PKS Starogard Gdański przygotowane zostaną punkty pomiaru cukru, gdzie pacjenci będą mogli bezpłatnie skontrolować cukier oraz uzyskać poradę pielęgniarską. Punkty będą czynne od 8.00 – 11.00.
- W ubiegłym roku podczas Dnia Walki z Cukrzycą wykonaliśmy ok. 330 pomiarów cukru - mówi Magdalena Jankowska, rzecznik prasowy Kociewskiego Centrum Zdrowia. - Nieprawidłową wartość cukru stwierdzono u 18 osób, w tym 4 osoby były świadome choroby. Niestety jedna osoba ze względu na bardzo wysoką wartość cukru (548; norma 99) została skierowana do szpitala, gdzie była hospitalizowana na Oddziale Chorób Wewnętrznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto