Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecińska poradnia dla ciężarnych z cukrzycą działa częściej

Anna Folkman
Anna Folkman
W ubiegłym roku w szczecińskim szpitalu na Pomorzanach uruchomiono Poradnię dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową. Jej otwarcie było podyktowane coraz częściej diagnozowanymi cukrzycami ciążowymi. Poradnia dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową funkcjonuje przy istniejącej już Poradni Patologii Ciąży SPSK-2. Początkowo pacjentki były przyjmowane raz w tygodniu. Obecnie pracuje dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i wtorki.

- Planujemy zwiększenie dni przyjęć do trzech - zapowiada diabetolog dr n. med. Magda Wiśniewska, która jako jedna z dwóch lekarek opiekuje się przyszłymi mamami, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową. – Wynika to z potrzeby. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy zasypywani cukrem. A nieleczona cukrzyca ciążowa po pierwsze wpływa na stan zdrowia matki i dziecka, a po drugie może nie ustąpić wraz z końcem ciąży i wtedy zaczynają się kolejne problemy. Przez rok funkcjonowania Poradni liczba kobiet objętych jej opieką podwoiła się.

CZYTAJ TEŻ:

Ginekolodzy położnicy odnotowują coraz większy odsetek kobiet z rozwijającą się cukrzycą ciążową. Ma to związek przede wszystkim z coraz częściej występującą w społeczeństwie otyłością, która dotyka coraz młodsze osoby – 1/3 ośmiolatków w Polsce ma nadwagę lub jest otyła.

Do tego zataczające coraz szersze kręgi prowadzenie niezdrowego trybu życia i występowanie chorób przewlekłych. W przypadku kobiet w ciąży znaczenie ma też zaostrzenie kryteriów rozpoznawania cukrzycy ciążowej.

ZOBACZ TEŻ: Ukryta słodycz, czyli w czym jest cukier? Codziennie zjadasz nawet 25 łyżeczek

Ukryta słodycz, czyli w czym jest cukier? Codziennie zjadasz...

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Zwykle pojawia się w piątym lub szóstym miesiącu ciąży (24.-28. tydzień) i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Jednak niewykryta lub niekontrolowana cukrzyca ciążowa może wywołać m.in.: wielowodzie, obrzęki, zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy zatrucie ciążowe (tzw. gestozę).

W rozwoju cukrzycy ciążowej istotne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Zdarza się, że trzustka nie nadąża z wydzielaniem większej ilości insuliny - hormonu, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy i dzięki któremu może ona przeniknąć do komórek, dając im energię.

Wówczas dochodzi do utrzymywania się podwyższonego stężenia glukozy we krwi i rozwija się cukrzyca ciążowa.

Trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Niestety w naszej codziennej diecie stale wzrasta spożycie cukru. Jemy go aż o 12 kg więcej niż 10 lat temu. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia i NFZ analizuje, jaki wpływ na zdrowie ma cukier dodawany do produktów spożywczych, którymi się żywią nasi rodacy.

Polacy jedzą za dużo cukru! Jak to wpływa na ich zdrowie?

W Poradni dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie kobiety z cukrzycą ciążową otrzymują pomoc specjalisty diabetologa, dietetyka i położnej. Oprócz niezbędnych badań, prowadzone jest szkolenie i przedstawiane zalecenia w zakresie zmiany nawyków żywieniowych.

Pacjentki otrzymują od szpitala na stałe glukometry i zapoznają się z ich obsługą i sposobem monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Rejestracja do Poradni odbywa się codziennie w godz. 8.00-15.00, pod nr. tel. 91 466 13 62. Zgłosić może się każda przyszła mama ze skierowaniem od lekarza ginekologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto