Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital DG: p.o. dyrektora pisze list otwarty i chce wstrzymania strajku

mat. prasowe
mat. UM
Szpital DG. W związku z zaplanowanym na najbliższy czwartek 16 czerwca początkiem strajku pracowników w dąbrowskiej lecznicy p.o. dyrektora tej placówki Zbigniew Grzywnowicz napisał do nich list otwarty.

Szpital DG: p.o. dyrektora pisze list otwarty i chce wstrzymania strajku

**
LIST OTWARTY DO PRACOWNIKÓW
ZAGŁĘBIOWSKIEGO CENTRUM ONKOLOGII
SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO w DĄBROWIE GÓRNICZEJ

W związku z otrzymaną 06.06.2016r informacją o wynikach referendum przeprowadzonego w dniach 30.05-02.06.2016r przez związki zawodowe działające w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej zdecydowałem się na zwrócenie się do Państwa w tej formie w celu przedstawienia mojego stanowiska ponieważ mam prawo sądzić, że przekazywane Państwu informacje przez stronę związkową są niepełne, a na pewno nie wskazują wszystkich aspektów zagadnień poruszanych w rozmowach jakie do chwili obecnej się odbyły.

Kierując do Państwa ten list na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w pełni rozumiem i podzielam Państwa oczekiwania dotyczące wzrostu wynagrodzeń.

Informuję Państwa, że w ramach toczącego się z organizacjami związkowymi sporu zbiorowego moje stanowisko przedstawia się następująco:

zaproponowałem włączenie dotychczas wypłacanej w formie dodatku kwoty 400,00zł (pomniejszanej o brutto pracownika i brutto zakładu pracy – na dzień dzisiejszy pielęgniarka pracująca na pełnym etacie otrzymuje „do ręki” kwotę 232,00zł). Do podstawy wynagrodzenia zasadniczego od dnia 01.07.2016 r. w grupie zawodowej pielęgniarek włączona byłaby kwota wysokości 332,00zł. brutto (tj. aktualny dodatek 400,00zł pomniejszony jedynie o brutto zakładu pracy). Takie działanie ma zagwarantować stałość wypłacanej kwoty, ponieważ na dzień dzisiejszy pierwszy z dodatków 400,00zł brutto jest gwarantowany do 31 sierpnia 2016r. Dodatkową korzyścią takiego włączenia kwoty 332,00zł brutto do wynagrodzenia zasadniczego będzie automatyczny wzrost wszystkich pochodnych m.in. wysługi lat oraz wartości godzin nocnych i świątecznych. Tak więc propozycja ta wiąże się z zapewnieniem grupie zawodowej pielęgniarek i położnych wzrostu wynagrodzenia w kwocie wyższej niż kwota przewidziana Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Tylko koszt pochodnych z tytułu włączenia kwoty 332,00zł do wynagrodzenia podstawowego to wzrost funduszu płac szpitala o około 700.000,00zł. (siedemset tysięcy złotych), a w przypadku braku środków w NFZ po 31.08.2016r na wypłatę dodatku 400,00zł brutto szpital będzie musiał zabezpieczyć dla grupy zawodowej pielęgniarek w funduszu płac kwotę łączną około 2,5mln złotych (dwa i pół miliona złotych).
zobowiązałem się, iż w przypadku pozyskania przez Szpital kontraktu na nowo uruchomione działalności w tym przede wszystkim na diagnostykę i radioterapię oraz diabetologię czy gastroenterologię, a przy zachowaniu przynajmniej dotychczasowej wartości posiadanych umów z NFZ, w ciągu 14 dni od podpisania stosownej umowy z NFZ poinformuję organizacje związkowe o możliwości przystąpienia do rozmów w kwestii zmian w systemie wynagrodzeń w ZCO.
zadeklarowałem prowadzenie dalszych rozmów dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla pozostałych grup zawodowych, a szczegółowe rozwiązania uzależniłem od wysokości przychodu szpitala jaki będziemy w stanie uzyskać z realizacji kontraktu z NFZ. Na dzień dzisiejszy już wiemy, że po raz kolejny ZCO podobnie jak inni świadczeniodawcy otrzymało propozycje kolejnego aneksowania umów na okres od 01.07. do 31.12.2106r.

Powyższe spotkało się ze stanowczym odrzuceniem przez związki zawodowe moich propozycji. Organizacje związkowe podtrzymują niezmiennie swoją propozycję wzrostu wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników o 300,00zł.

Dlaczego takie jest moje stanowisko?
Przedstawiając stronie związkowej powyższe propozycje jako osoba zarządzająca cały czas kierowałem się i nadal kieruję się odpowiedzialnością za ZCO, a tym samym odpowiedzialnością za zagwarantowanie wszystkim pracownikom stabilnych warunków pracy, w tym stabilności wypłaty wynagrodzeń oraz możliwości rozwoju zawodowego. Odpowiedzialność ta nie pozwalała mi nigdy i nie pozwala nadal na podejmowanie decyzji czy składanie deklaracji, które mogą stać się deklaracjami bez pokrycia. Wielokrotnie w trakcie zarządzania szpitalem musiałem podejmować trudne, czasem niepopularne decyzje. Zawsze jednak były to decyzje uczciwe pozbawione wszelkiej dwuznaczności, decyzje ujmujące ryzyka na jakie szpital mógł napotkać realizując swoje cele statutowe. W zarządzaniu nie ma miejsca na populistyczne deklaracje i żądania, na które może w przeciwieństwie do zarządzającego pozwolić sobie strona związkowa. Dlatego m.in. podwyżka wynagrodzeń w ubiegłym roku dla najniżej uposażonych medycznych grup zawodowych w tym pielęgniarek, ratowników medycznych, rehabilitantów mogła wynieść tylko 100,00zł do wynagrodzenia zasadniczego. Na przestrzeni tych lat, kiedy mam możliwość zarządzać szpitalem, z Państwa pomocą, wspólnie stworzyliśmy z małego szpitala miejskiego duży, dobry, pretendujący do ponad regionalnej roli ośrodek medyczny, w którym pacjent znajduje kompleksową opiekę medyczną. Powstał ośrodek, doskonale wpisuje się w oczekiwania społeczne, a dowodem na to jest bardzo duże poparcie jakie deklarują dla ZCO zarówno mieszkańcy jak i pacjenci, którzy mieli już możliwość skorzystania ze świadczeń. W dąbrowskim szpitalu zostały stworzone możliwości i warunki do rozwoju, a tym samym stworzona została perspektywa na wzrost dochodów z nowych działalności. ZCO uzupełniło bardzo dobrą kadrę medyczną o nowych specjalistów, którzy stanową świetne uzupełnienie i wzmocnienie szpitala. Zostało stworzone zaplecze i pojawiło się wyposażenie, które stawia ZCO w uprzywilejowanej pozycji na rynku usług medycznych i pozwala na spokojne konkurowanie z otoczeniem, ale co najważniejsze, oferuje pacjentom wysoki standard i kompleksowość świadczeń.

Powtórzę raz jeszcze, że w pełni rozumiem i podzielam Państwa oczekiwania dotyczące wzrostu wynagrodzeń. Na przeszkodzie realizacji Państwa oczekiwań stoją na dzień dzisiejszy niestety rozwiązania systemowe (właściwie ich brak), które w sposób bezpośredni mają wpływ na sytuację ZCO. Wszyscy wiemy, a przynajmniej powinniśmy mieć świadomość, że każdy świadczeniodawca w tym także m.in. ZCO swoje przychody posiada wyłącznie z wypracowanego kontraktu z NFZ. Szpital, dzięki prowadzonej w ostatnich latach restrukturyzacji i zmianom organizacyjnym mógł pokrywać większość zobowiązań z wypracowanych środków. Obecnie te środki przeznaczane są na finansowanie niekontraktowanych świadczeń dla pacjentów. Od września 2014 r. Szpital rozpoczął udzielanie świadczeń i leczy pacjentów korzystając ze sprzętu onkologicznego sfinansowanego z dotacji Ministerstwa Zdrowia, co wiąże się ze zobowiązaniem do bezpłatnego leczenia pacjentów pod rygorem konieczności zwrócenia dotacji w wysokości ok 12 mln zł. Natomiast brak kontraktu na leczenie onkologiczne powoduje, że lecząc bezpłatnie pacjentów - Szpital systematycznie się zadłuża. Ta paradoksalna sytuacja powoduje, że placówka znalazła się w niekomfortowej sytuacji finansowej. Należy zaznaczyć, że powstanie ośrodka onkologicznego w Dąbrowie Górniczej poprzedziła pozytywna opinia: Ministerstwa Zdrowia, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa, a także centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Czekając na kontrakt, na który bardzo liczymy, nie odmawiamy leczenia pacjentów potrzebujących jednych z najdroższych, bo onkologicznych procedur. ZCO wybudowano i wyposażono w nowoczesny sprzęt i byłoby nielogiczne, gdyby z powodu oczekiwania na kontraktowanie nie wykorzystać tego zaplecza do pomagania chorym z terenu Zagłębia i nie tylko. Dlatego leczymy pacjentów bez kontraktu, co niestety powoduje systematyczne pogarszanie się sytuacji finansowej szpitala. Nie z naszej woli znaleźliśmy się w systemowo określonej sytuacji finansowej, na którą nie mamy wpływu. W związku z tym musimy tym dokładniej planować każdy wydatek.

Nie bez wpływu na moje stanowisko, podejmowane decyzje czy składane propozycje pozostaje fakt planowanej do wprowadzenia prze rząd od stycznia 2017r minimalnej stawki godzinowej tj.12,00zł. Będzie to miało istotny wpływ na finanse ZCO, ponieważ na pewno będzie musiała zostać dokonana korekta umów z firmami outsorcingowymii, będą musiały także ulec zmianie także umowy z częścią pracowników. Prowadzone są aktualnie na szczeblu MZ trójstronne rozmowy dotyczące płac minimalnych dla pracowników ochrony zdrowia, a jeżeli takie porozumienie zostanie zawarte to kwestia wynagrodzeń znajdzie swoje regulacje systemowe. Proszę zwrócić także uwagę na fakt, że od kilku lat nie wzrosła stawka za punkt (nadal jest to 52,00zł), a w międzyczasie dwukrotnie wzrosłą np. płaca minimalna z 1650,00zł do 1850,00zł, a na rok 2017 przewidywane jest przekroczenie przez nią kwoty 1900 zł.

Przedstawiłem w skrócie najważniejsze tematy wyjaśniające z mojego punktu widzenia sytuację dąbrowskiej placówki, jej perspektywy oraz uzasadniłem swoje stanowisko.

Prawie 60% pracowników to duża grupa, która deklaruje gotowość do bezterminowego strajku. Chcę jednak jeszcze raz zwrócić Państwa uwagę na fakt, że w przypadku braku realizacji kontraktu z NFZ pozbawiamy się przychodu, a tym samym środków na wypłaty wynagrodzeń i możliwości zakupu materiałów, leków niezbędnych do udzielania świadczeń. Nie mamy alternatywy pozyskania innych środków na działalność bieżącą. Wobec powyższego proszę Państwa o zachowanie rozsądku oraz wyważone decyzje co do dalszych działań, które powinny bezsprzecznie uwzględniać oprócz interesu pracownika przede wszystkim dobro pacjentów. Ze swojej strony uważam, że warto jeszcze cierpliwie poczekać na rozwój wypadków, a w tym na systemowe określenie zasad finansowania świadczeń, regulacje wynagrodzeń czy też pozyskanie przez ZCO dodatkowych kontraktów. Biorąc pod uwagę perspektywę czasową nowego kontraktowania, jest to kwestia 6 miesięcy do roku.

To od Państwa najbliższych decyzji będzie zależał dalszy los Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.

Zbigniew Grzywnowicz
p.o. Dyrektora
Zagłębiowskiego Centrum Onkologii
Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza
w Dąbrowie Górniczej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital DG: p.o. dyrektora pisze list otwarty i chce wstrzymania strajku - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto