Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Dąbrowie Górniczej bez poradni wad postawy

Anna Polewiak
Szpital dostał kontrakt na prowadzenie rehabilitacji, ale nie na leczenie wad postawy
Szpital dostał kontrakt na prowadzenie rehabilitacji, ale nie na leczenie wad postawy Anna Polewiak
Ryszard Żabicki wybrał się z dzieckiem córki do Poradni Wad Postawy dąbrowskiego Szpitala Specjalistycznego. Spotkała go tam przykra niespodzianka. Dowiedział się, że poradnia nie przyjmuje pacjentów z powodu braku kontraktu z NFZ.

- Powiedziano mi, żebym dowiadywał się w marcu, czy będzie przyjmować. Jestem oburzony likwidowaniem specjalistycznych ośrodków, których w naszym regionie wcale nie ma tak wiele. Poza tym tyle się mówi o konieczności zapobiegania wadom postawy, a utrudnia się ludziom dostęp - denerwował się Ryszad Żabicki.
Dąbrowski szpital zawiesił działalność kilku poradni z powodu braku kontraktu z NFZ, w tym wad postawy.

- Złożyliśmy odwołanie do Warszawy i czekamy na decyzję. Ta poradnia działała tutaj prężnie prawie trzydzieści lat. Zresztą nie dostaliśmy też kontraktu na poradnię psychiatryczną. Szczęśliwie przeszedł zakład rehabilitacji i kontrola rozwoju noworodków. Decyzje śląskiego oddziału NFZ uważam za kuriozalną. Nie jestem w tej ocenie odosobniony - stwierdził Zbigniew Grzywnowicz, p.o. dyrektora szpitala.
Według śląskiego oddziału NFZ oferta złożona przez Poradnię Wad Postawy została oceniona niżej niż pozostałych, które przystąpiły do konkursu ofert.

- Ranking końcowy dla tego postępowania liczył czterdzieści miejsc udzielania świadczeń. Ostatnia pozycja wybrana do zawarcia umowy zajmowała w nim dwudzieste drugie miejsce. Oferta wymienionej poradni zajęła trzydziestą piątą pozycję - poinformowała Małgorzata Doros z biura prasowego Śląskiego OW NFZ w Katowicach. Jednym słowem, wypadła z rankingu, który zdaniem wielu świadczeniodawców jest kompletnym nieporozumieniem.

- Pod uwagę brane były elementy cenowe. Piętnaście punktów otrzymywała oferta, zawierająca cenę oczekiwaną przez Fundusz. Odpowiednio więcej bądź mniej punktów otrzymywała ta, zawierająca cenę niższą lub wyższą od oczekiwanej. Drugim elementem ocenianym były kryteria nie związane z cenami świadczeń. Punkty przyznawano na podstawie danych zapisanych przez oferenta w odpowiedziach ankietowych - dodała Małgorzata Doros.

Oferta mogła więc uzyskać od kilku do kilkudziesięciu punktów. Łączna ich suma dawała jej ocenę i stanowiła podstawę do klasyfikacji, od najlepszej do najgorszej. Zdaniem lekarzy liczy się nie tylko cena, ale przede wszystkim dostępność do usługi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto