Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak, Pałac! Prezentacja książki o historii PKZ. Warto ją mieć [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
W poniedziałek w PKZ odbyło się spotkanie z autorami monografii o Pałacu Kultury Zagłębia. Sześćdziesiąta rocznica oddania do użytku dąbrowskiej instytucji stała się idealną okazją do wydania o niej książki.

Publikacja Tak, Pałac! jest niezwykłą prezentacją obiektu, odwołującą się od jego historii i pokazująca jego niepowtarzalne, bogate wnętrza. Jest wizualną próbą "skompaktowania" dużej instytucji i budynku do formatu książki, dzięki której czytelnicy będą mogli niewielką część tej różnorodności zabrać do swoich domów. Dodatkową atrakcją spotkania był finisaż jubileuszowej wystawy poświęconej Pałacowi Kultury Zagłębia.

W przedsiewzięciu tworzenia książki Tak, pałac! udział wzięli m.in.: Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Barbara Klajmon z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, dr Aneta Borowik z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Anna Syska, Irena Kontny i Ewa Caban z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, a także Zdzisława Górska-Nieć z Pałacu Kultury Zagłębia, Marek Wesołowski i Krzysztofa Frankowska-Piechowicz.

- Od kilku lat wydajemy coś w postaci rocznika pałacowego, takiej jednodniówki, w której pokazujemy to, co się działo do tej pory w czasie ostatnich dwunastu miesięcy - mówi Małgorzata Majewska, dyrektor PKZ. - Robimy to po to, by zachować ten czas, ten kawałek historii także w wersji papierowej, a nie tylko w postaci elektronicznej. Mamy nadzieję, że gdzieś się to zachowa, przetrwa. W tym jubileuszowym roki zamierzaliśmy też wydać publikację książkową, poświęconą Pałacowi Kultury Zagłębia. I to się udało. W tym wydawnictwie skupiliśmy się na budynku. Jest tam materiał poświęcony projektantowi Pałacu Zbigniewowi Rzepeckiemu, jest wiele ciekawostek na temat sztukaterii. Okazuje się bowiem, że te sztukaterie wcale się są takie przypadkowe i historycy sztuki doszukują się tu powiązań ze starożytnymi chimerami i hippokampami. To z pewnością coś nowego, co pojawia się po tylu dziesięcioleciach. Dowiedzieliśmy się także z planów, że projekt Zbigniewa Rzepeckiego zakładał, iż w Pałacu będzie mieszkanie i najprawdopodobniej mieszkał w nim portier. Nie dotarliśmy na razie jednak do szczegółów. Może się uda. Ludzkie wspomnienia i przeżycia związane z Pałacem to materiał na kolejną część książki - dodaje.

Książkę Tak, pałac! można kupić w Kasie PKZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto