Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wypadła w 2021 roku matura w Dąbrowie Górniczej i powiecie będzińskim. Które szkoły najlepsze?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Matura w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zamoyskiego wypadła bardzo dobrze 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Matura w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zamoyskiego wypadła bardzo dobrze Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/V LO
Tegoroczni maturzyści właśnie poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Spokojne wakacje, dzięki dobrym wynikom, będzie mieć większość uczniów dąbrowskich szkół, ale niestety nie wszyscy. W tym mieście maturę w pierwszym terminie zdało 72 procent tych, którzy przystąpili do egzaminu. Gorzej poszło maturzystom w powiecie będzińskim, gdzie zdawalność zatrzymała się na poziomie 59 procent.

W Dąbrowie Górniczej zdawalność o 10 procent niższa niż w najlepszym w woj. śląskim powiecie cieszyńskim

W Dąbrowie Górniczej w tym roku do matury przystąpiło (zdawało wszystkie egzaminy) 987 uczniów szkół średnich. Świadectwo dojrzałości odebrało 710 osób, co oznacza zdawalność na poziomie 72 procent. Na swoją drugą szansę podczas sesji poprawkowych musi natomiast liczyć 277 maturzystów.

W przypadku języka polskiego na poziomie podstawowym poradziło sobie z tym wyzwaniem 90 procent uczniów dąbrowskich szkół, przy czym średni wynik procentowy uzyskanych punktów wyniósł 53. Język angielski na poziomie podstawowym zdawało 978 uczniów, a pozytywny wynik uzyskało 95 procent zdających. Średni wynik to 79 procent. Matematykę na poziomie podstawowym zdało 77 procent maturzystów, a średni wynik punktowy wyniósł 54 procent.

Która dąbrowska szkoła wypadła najlepiej?

W Dąbrowie Górniczej trzy szkoły osiągnęły 95-procentową zdawalność egzaminu maturalnego, zajmując trzy pierwsze miejsca. W tym gronie znalazły się: II LO im. S. Żeromskiego (ze 128 maturzystów zdało 121), V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zamoyskiego (ze 122 maturzystów zdało 116) oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Kantora (z 22 maturzystów sukces osiągnęło 21).

93-procentową zdawalnością może się pochwalić I LO im. Łukasińskiego. Tutaj świadectwo dojrzałości ze 151 uczniów uzyskało 141.

W prywatnym LO im. Skłodowskiej z 48 maturzystów egzamin zdało 10, co daje 21 procent. W LO w Zespole Szkół Sportowych maturę zdało 30 z 42 uczniów, a więc 71 procent. W III LO im. Andersa wynik zdawalności zatrzymał się na 45 procentach. Z 71 maturzystów świadectwo dojrzałości odebrało 32.

Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych osiągnęło 54-procentową zdawalność. Z 95 maturzystów egzamin zdało 51. W Technikum nr 4 maturę zdało 49 z 82 uczniów, czyli 60 procent. Technikum nr 2 w Technicznych Zakładach Naukowych osiągnęło 73-procentowy wynik, bowiem ze 131 maturzystów sukces zanotowało 95. W Technikum nr 1 w Sztygarce świadectwo dojrzałości odebrało 3 z 13 maturzystów, co dało wynik 23 procent.

Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Kantora osiągnęła 71-procentowy wynik zdawalności. Z 24 uczniów maturę zdało tu 17.

LO dla dorosłych ŻAK dało sukces 4 z 32 osób, co dało 13 procent.

W powiecie będzińskim wielu uczniów bez świadectwa dojrzałości

Nieco gorzej wypadli tegoroczni maturzyści w powiecie będzińskim. Tutaj do wszystkich egzaminów przystąpiło w sumie 475 uczniów szkół średnich. Z pozytywnym wynikiem i świadectwem dojrzałości w ręku naukę zakończyło 278 maturzystów. To oznacza, że z matematycznymi zadaniami i zawiłościami m.in. języka polskiego poradziło sobie tylko 59 procent zdających. 197 maturzystów z powiatu będzińskiego musi liczyć na lepszy wynik podczas sesji poprawkowych.

Z językiem polskim na poziomie podstawowym poradziło sobie 90 procent maturzystów, a średni wynik punktowy to 52 procent. Język angielski na poziomie podstawowym zdawało 459 uczniów, a zdało 90 procent z nich. Średni wynik punktowy to 73 procent. W przypadku matematyki zdawalność na poziomie podstawowym wyniosła 64 procent, a średni wynik punktowy wyniósł 43 procent. To drugi najgorszy wynik w całym województwie śląskim. Niższa zdawalność z tego przedmiotu, na poziomie 63 procent, została odnotowana tylko w powiecie myszkowskim.

Jak wypadła matura w szkołach powiatu będzińskiego?

I LO im Kopernika w Będzinie na 142 maturzystów egzamin zdało 105, co daje 74 procent. W II LO im. Wyspiańskiego w Będzinie z 52 uczniów cieszyło się z sukcesu 41, a więc 79 procent. III LO im. Norwida osiągnęło procentowy wynik zdawalności na poziomie 40 procent, bowiem z 10 maturzystów świadectwo dojrzałości odebrało czworo.

W LO dla dorosłych ŻAK z 21 maturzystów z sukcesu cieszyła się tylko jedna osoba, a więc zdawalność wyniosła 5 procent.

W Technikum nr 2 w Będzinie poziom zdawalności wyniósł 36 procent. Zdało 28 z 78 maturzystów. Technikum nr 1 w Czeladzi osiągnęło wynik na poziomie 34 procent. Z 56 maturzystów świadectwo dojrzałości odebrało 18.

W LO w Siewierzu z 27 uczniów zdało maturę 21, a więc 78 procent. Bardzo podobnie było w Sławkowie, w tamtejszym LO także zdało maturę 21 uczniów, ale zdawało 28, co dało procentowy wynik na poziomie 75 procent.

Technikum Architektury Krajobrazu w Wojkowicach osiągnęło wynik 60 procent. Z 25 maturzystów sukces osiągnęło 15. LO w Wojkowicach miało nieco lepszy wynik, czyli 71 procent. Z 31 osób zdały egzamin 22.

A jak egzamin dojrzałości wypadł w Polsce i woj. śląskim?

Do egzaminu dojrzałości w całym kraju przystąpiło 273 tys. 419 absolwentów szkół ponadpodstawowych, w tym 29 tys. 684 abiturientów z woj. śląskiego. W skali kraju 74,5 proc. uczniów zdało egzamin dojrzałości, w tym 81 proc. to absolwenci liceów, a 64 proc. to młodzież z techników. 17,7 proc. uczniów ma prawo do poprawy egzaminu w sierpniu, natomiast 7,8 proc. matury nie zdało. Najlepiej wypadli uczniowie województwa podlaskiego, tuż za nimi uplasowała się młodzież z woj. mazowieckiego i małopolskiego. Najsłabsze wyniki odnotowali absolwenci z województwa zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

W województwie śląskim egzamin zdało 72,8 proc. absolwentów. 8 procent zdających nie zaliczyło matury z języka polskiego. 23 proc. oblało matematykę. Aż 5 773 maturzystom przyjdzie się jeszcze raz zmagać z egzaminem, a 2 290 abiturientów nie zdało matury w ogóle. To znaczy, że nie zaliczyli egzaminu z co najmniej dwóch przedmiotów. Łącznie w województwie śląskim do matury przystąpiło 29 684 absolwentów. 72,8 proc. zdających zaliczyło egzamin: 79,1 proc. absolwentów liceów oraz 63,9 proc. absolwentów techników.

W woj. śląskim matura najlepiej wypadła w powiecie cieszyńskim, gdzie zdało ją 82 procent abiturientów. Z 1081 aż 887. Wynik na poziomie 78 procent osiągnęli uczniowie w powiecie pszczyńskim (zdało 503 z 647) oraz Bielsku-Białej (zdało 1948 z 2493)

Na drugim końcu znalazł się powiat rybnicki, który osiągnął 55-procentową zdawalność. Ze 118 maturzystów sukces odniosło tylko 65. Jeszcze gorzej matura wypadła w powiecie częstochowskim, gdzie z 77 uczniów maturę zdało 36, co dało 47 procent.

wsp. M. Urban

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wypadła w 2021 roku matura w Dąbrowie Górniczej i powiecie będzińskim. Które szkoły najlepsze? - Będzin Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto