Tanie mieszkania to nie fikcja – one wciąż istnieją. Jeśli na widok cen nieruchomości łapiesz się za głowę, skorzystaj z podpowiedzi, które prezentujemy w galerii, a jest szansa, że zapłacisz mniej. Uważaj tylko, żeby nie dać się naciągnąć!
Zobacz, gdzie szukać tanich mieszkań oraz na jakie pułapki uważać:
Tanie mieszkania istnieją, ale trudno je znaleźć
Wysokie ceny mieszkań to od wielu lat norma. Chcąc kupić lokum, trzeba dysponować coraz wyższymi kwotami. Nie znaczy to jednak, że tańsze lokale całkiem zniknęły z rynku. Dotarcie do nich może jednak nie być łatwe i wymaga zarówno cierpliwości, jak i szczęścia.
Szukając taniego mieszkania, warto przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach. Na niskie ceny można najczęściej liczyć, gdy lokum:
- jest położone z dala od centrum miasta,
- ma mało atrakcyjne sąsiedztwo (np. linii kolejowej),
- znajduje się w dzielnicy o nie najlepszej opinii,
- położone jest na parterze,
- wymaga remontu.
Lokale w kiepskim stanie technicznym są zwykle najtańsze, jednak w takim przypadku trzeba pamiętać, że kupujący poniesie dodatkowo koszty remontu. Z kolei lokalizacja z dala od centrum czy na obszarze ubogim w infrastrukturę oznaczawyższe koszty (tak finansowe, jak i czasowe) dojazdów.
Niska cena mieszkania może być pułapką
Jeśli już uda się znaleźć tanie mieszkanie na sprzedaż, trzeba z jednej strony działać szybko, ale z drugiej – rozważnie. Jeśli oferta wydaje się podejrzanie atrakcyjna, warto zachować ostrożność. Może być bowiem tak, że niska cena wynika z jakichś wad nieruchomości, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka.
Zobacz 8 sposobów na zakup mieszkania po niskiej cenie:
Na rynku pierwotnym dziwnie niska cena może świadczyć np. o tym, że deweloper użył materiałów niskiej jakości, a budynek ma liczne niedoróbki, które będą często skutkowały awariami. Przyczyną może być też nieatrakcyjne sąsiedztwo – nie każdy uważnie wczytuje się w materiały od dewelopera i może np. przegapić fakt, że w pobliżu osiedla znajduje się ferma drobiu lub planowana jest ruchliwa ulica.
Na rynku wtórnym podejrzanie niska kwota za mieszkanie najczęściej świadczy o tym, że lokal ma jakieś ukryte wady. Mogą to być np. przestarzałe instalacje w ścianach, nieuregulowany stan prawny mieszkania czy nawet hałaśliwi sąsiedzi za ścianą.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Prestiżowe nagrody dla polskich domów