MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Teatralne Concertino. Michał Spisak - fakty i zmyślenia" przyciągnęło kilkaset osób! Pałac Kultury Zagłębia wypełnił się po brzegi

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Spektakl poświęcony historii życia urodzonego w Dąbrowie Górniczej kompozytora Michała Spisaka.
Spektakl poświęcony historii życia urodzonego w Dąbrowie Górniczej kompozytora Michała Spisaka. M.Wesołowski/A.Garbarczuk
Wczorajszego wieczora w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyło się wyjątkowe wydarzenie - spektakl "Teatralne Concertino. Michał Spisak - fakty i zmyślenia". Spektakl teatralny w wykonaniu uczniów i nauczycieli dąbrowskich szkół przyciągnął do Pałacu Kultury Zagłębia prawdziwe tłumy! Kilkaset osób zgromadzonych na widowni było świadkami prapremiery, nad którą pracowano od kilku miesięcy. Wydarzenie było jedną z propozycji kulturalnych w ramach kolejnej już edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka

"Teatralne Concertino" w Dąbrowie Górniczej

W piątkowy wieczór 16 września o godzinie 18:00 w Pałacu Kultury Zagłębia rozpoczął się spektakl "Teatralne Concertino", inspirowany historią Michała Spisaka, urodzonego w Dąbrowie Górniczej kompozytora, czołowego przedstawiciele neoklasycyzmu w muzyce polskiej XX wieku. Wczorajsze wydarzenie było jedną z propozycji w ramach II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.

Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. W Pałacu Kultury Zagłębia - który może pomieścić kilkaset osób - zostało wczorajszego wieczora raptem kilka wolnych miejsc. Jak przekazali nam organizatorzy, widzów na balkonie było więcej niż siedzących miejsc.

Spektakl poświęcony historii życia Michała Spisaka

Spektakl "Teatralne Concertino" to narracja biograficzna ukazująca życie zdolnego kompozytora, od czasu narodzin i dzieciństwa w Dąbrowie Górniczej, do śmierci na emigracji w Paryżu. To opowieść o kluczowych wydarzeniach z jego życia. O sukcesach i porażkach, o podejmowanych wyzwaniach i o tym z czego Michał Spisak musiał w swoim życiu rezygnować. W końcu i o tym, jak życiowe wybory wpłynęły na charakter jego twórczości i niego samego.

W przedstawieniu można było dostrzec, że twórcy chcieli zwrócić uwagę na dokonania Spisaka jako na ważny czynnik, kształtujący tożsamość mieszkańców Dąbrowy Górniczej do dziś. Widowisko skoncentrowało się na dwóch obszarach. Z jednej strony starano się przedstawić fakty z życia Spisaka, korzystając z dokumentów i relacji bliskich mu osób, z drugiej podjęto próbę projekcji jego marzeń, tęsknot i lęków.

Uczniowie i nauczyciele razem na scenie

Nad przygotowaniem spektaklu przez ostatnie kilka miesięcy pracowały łącznie 52 osoby, w tym uczniowie i nauczyciele dąbrowskich szkół średnich i podstawowych, z pomocą pracowników Pałacu Kultury Zagłębia. Główną rolę zagrał Kacper Adamczyk ze Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem, działającego w I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Za reżyserię i scenariusz spektaklu odpowiedzialna była Ewa Pawik - pedagog, nauczyciel i opiekun koła SKT Adamantem, która nie pierwszy raz nakłoniła uczniów oraz koleżanki i kolegów nauczycieli do wspólnego teatralnego przedsięwzięcia. Scenariusz powstał na podstawie monografii "Michał Spisak 1914-1965”, autorstwa prof. Leona Markiewicza, muzykologa i byłego rektora Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyka została skomponowana specjalnie do tego spektaklu, a zadania podjął się kompozytor, aranżer i producent muzyczny Zbigniew Lemański.

Spektakl zakończył się około godziny 19:30, a występujących w nim uczniów i nauczycieli widownia pałacu nagrodziła gromkimi brawami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto