Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już koniec dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej?

Piotr Sobierajski
A. Kuć
Kolej chce się pozbyć obu dworcowych budynków, a zabytkowy nawet zrównać z ziemią.

To przesądzone. W najbliższych dwóch, trzech latach w Dąbrowie Górniczej nie będzie w centrum dworca kolejowego, bo PKP SA postanowiła najpierw opracować Studium dla przebudowy węzła kolejowego Katowice, sięgającego m.in. od stolicy naszego województwa do Zawiercia. A to oznacza, że przez Dąbrowę Górniczą mogą wkrótce przebiegać nie dwa, ale nawet cztery tory. Osobne dla ruchu lokalnego, osobne dla pociągów pospiesznych, mknących Centralną Magistralą Kolejową. Wiele wskazuje też na to, że szybciej doczekamy się wyburzenia budynku byłego zabytkowego dworca w Dąbrowie.

W Dąbrowie pasażerowie już od kwietnia 2010 r. nie mogą korzystać z dworca, poczekalni, ani kupić tu biletów (oprócz biletów na pociągi Kolei Śląskich, sprzedawanych w kontenerze). Kolej uznała, że utrzymanie budynku kosztuje za dużo i zamknęła go na kłódkę. A tymczasem przez dąbrowską stację przejeżdża codziennie 20 składów Intercity i ponad 70 składów Kolei Śląskich. Co dalej?

"W ocenie PKP SA, jak również Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zbycie tego obiektu na rzecz samorządu, względnie dzierżawa wieloletnia przez gminę byłyby najodpowiedniejszą formą zagospodarowania dworca, gwarantującą jego właściwe wykorzystanie i przebudowę (...)" - czytamy w piśmie Tadeusza Jarmuziewicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w odpowiedzi na tegoroczną interpelację w sprawie budowy śląskiej trasy szybkiej kolei regionalnej zagłębiowskiego posła, Jerzego Borkowskiego.

Miasto może by i dworzec wydzierżawiło lub kupiło, ale nie za proponowane 800 tys. zł. Zwłaszcza że samo ministerstwo oceniło koszty jego przebudowy aż na 3 mln zł. Do tego dochodzi brak podziału geodezyjnego gruntów wokół dworca, którego PKP nie może dokonać od kilku lat. - Jako miasto nie potrzebujemy dworca. Chcemy jednak i zabiegamy o to, by Dąbrowa była po prostu nowoczesną stacją - mówi nam Bartosz Matylewicz z Biura Prasowego UM w Dąbrowie Górniczej. - Chodzi o to, by pasażerowie mieli gdzie kupić bilety i schronić się przed deszczem, przymrozkami, a to gwarantowałaby np. nowoczesna, przeszklona konstrukcja nad peronem. Nie możemy jednak na razie mówić o konkretach, bo PKP nie wie, czy będą tu dwa, czy cztery tory, nie wie, jak będzie przebiegała docelowo sieć. Kiedy studium będzie gotowe, przyjdzie czas na konsultacje, potem decyzje muszą zapaść na szczeblu centralnym, a to potrwa kilka lat - dodaje Matylewicz.

Zamiast myśleć o nowym dworcu, PKP chce koniecznie wyburzyć ponad 120-letni budynek byłego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, położony przy linii kolejowej. - Ze względu na bardzo zły stan techniczny tego budynku oraz brak możliwości jego komercyjnego zagospodarowania, PKP SA wszczęło procedurę zmierzającą do uzyskania zgody na rozbiórkę. Zgodnie z uzyskanymi informacjami w UM w Dąbrowie, budynek dworca nie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego - przekonuje Kamil Migała z Biura Prasowego PKP SA.

Jak się dowiedzieliśmy, na razie pismo w tej sprawie nie dotarło do Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Dąbrowie. A zgodnie z procedurami, stąd powinno trafić do śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, który wydaje w tej sprawie opinie. Dąbrowski dworzec jest bowiem wpisany do ewidencji zabytków i nikt nie może ingerować obecnie w jego wygląd ani tym bardziej go wyburzyć.

Dąbrowa Górnicza: Tak powinien wyglądać dworzec kolejowy. Koncepcja architektoniczna [WIZUALIZACJE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto