Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubywa mieszkańców Tomaszowa i Opoczna. Julia i Filip najpopularniejszymi imionami

Beata Dobrzyńska, Andrzej Wdowski
W ubiegłym roku w Tomaszowie ubyło ponad 600 osób. Więcej mieszkańców się wymeldowało, niż zameldowało, więcej umarło niż się narodziło. Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Tomaszowie to Julia i Filip.

Początek nowego roku to dobry moment, aby sprawdzić, jak 2012 rok wyglądał w statystykach ewidencji ludności i urzędów stanu cywilnego.

Niestety, liczba mieszkańców Tomaszowa znacznie w ub. roku zmalała. Z 64.797 osób, które były mieszkańcami Tomaszowa na koniec 2011 roku, na koniec 2012 było nas już tylko 64.186. Widać to także w liczbie zameldowań i wymeldowań zarejestrowanych w magistracie. Wymeldowało się bowiem 963 mieszkańców, a zameldowano nowych 549 obywateli.

- Trudno jednak powiedzieć, czy osoby wymeldowane rzeczywiście przestały być mieszkańcami naszego miasta, czy też może w ten sposób chciały uniknąć np. ponoszenia opłat wynikających z zameldowania w danej nieruchomości - mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik ds. komunikacji społecznej w urzędzie miasta. - Generalnie jednak tendencja spadku ludności w Tomaszowie nie jest tak duża jak np. w Łodzi czy Piotrkowie.

Z danych tomaszowskiego Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że w ubiegłym roku zostało zarejestrowanych w Tomaszowie 938 nowo narodzonych dzieci, z czego 448 chłopców i 490 dziewczynek.

Najpopularniejszym imieniem męskim w Tomaszowie był w ubiegłym roku Filip, a dziewczęcym Julia. Tomaszowianom jednak nie brakowało polotu, bo w ubiegłym roku w Tomaszowie rodziły się m.in. Blandyna, Apolonia, Jaśmina, Fryderyk, Gromosław, Dorian, Leon, Kornel. Nie brakowało obcobrzmiących nazwisk, choć w większości są to dzieci urodzone za granicą z mieszanych związków. I tak w rejestrach USC zapisano m. in. Christophera, Alexandra, Hulya, Brajana.

Niestety w ubiegłym roku, zgodnie z tendencją w Tomaszowie, więcej osób zmarło niż się urodziło. W sumie USC zanotował 1.161 zgonów.

W 2012 roku zawarto 435 małżeństw, z czego 261 były ślubami konkordatowymi, a 173 cywilnymi.

Bardzo ciekawa sytuacja jest natomiast w całym powiecie tomaszowskim, gdzie liczba ludności waha się w okolicach 120 tys. mieszkańców i ostatnio... wzrosła do 120 900 mieszkańców. Obserwowanie tych danych jest o tyle istotne, że jeśli liczba ludności spadnie poniżej 120 tys. osób, a tak było na początku ubiegłego roku, to w następnych wyborach powiat będzie wybierał mniej radnych.

W gminie Opoczno też ubywa mieszkańców. W 2011 roku na jej terenie zamieszkiwały 35.833 osoby (18.288 kobiet i 17.545 mężczyzn), a w ubiegłym roku było ich 35.707 (18.254 pań i 17.453 panów). - Tendencję spadkową notujemy już od co najmniej 10 lat - mówi Agnieszka Wrońska, naczelniczka wydziału ewidencji ludności. - Ludzie wyjeżdżają głównie za pracą, najczęściej do Warszawy i Łodzi.

W ubiegłym roku na terenie gminy zameldowało się 237 osób, a wymeldowało 406, w tym osiem osób, które wyjechały za granicę. Zmarło 359 osób, a na świat przyszły 374 osoby, w tym 189 płci żeńskiej i 185 płci męskiej. Na pobyt czasowy zameldowanych zostało 511 osób.

Najpopularniejszymi imionami żeńskimi były Lena, Maja, Amelia i Julia, natomiast wśród chłopców największe wzięcie miał Filip, Jakub i Antoni. Zdarzały się też nietypowe imiona, jak chociażby Gniewosz i Borys czy Adela wśród dziewczynek.
W ubiegłym roku zawarto w gminie 237 małżeństw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto