Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Budowlanki" nie chcą chodzić do Sztygarki

PAS
Zespół Szkół Budowlanych, po ponad 35-latach, zniknie z edukacyjnej mapy miasta. To już niemal przesądzone.

Uchwałę intencyjną w tej sprawie zaakceptowali radni, pozytywną opinię, oprócz ZZ Budowlani, wyrazili także przedstawiciele związków zawodowych. Na połączenie tej placówki z Zespołem Szkół Zawodowych Sztygarka potrzebna jest tylko zgoda kuratorium oświaty, ale wiele wskazuje na to, że taka będzie. Ten pomysł wzbudził jednak wiele kontrowersji, przede wszystkim wśród uczniów i nauczycieli popularnej „Budowlanki”, którzy protestowali przeciwko takim rozstrzygnięciom podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

– Dlaczego na siłę przenosi się nas do Sztygarki? Dlaczego nie pytano nas o zdanie – pytali podczas specjalnie zwołanej w tej sprawie Komisji Oświaty Rady Miejskiej. – Są przecież w mieście i inne szkoły. Dużo lepszym pomysłem byłby chociażby TZN. Nie będziemy się dobrze czuć z uczniami ZSZ. Nasza szkoła jest mała i kameralna, tu wszyscy się znają, a Sztygarka to moloch. Ostatnio sami wyremontowaliśmy sobie salę językową, czy mamy ją teraz zabrać? W tej sprawie nie pieniądze powinny być ważne, ale nasze dobro – podkreślali rozgoryczeni przedstawiciele Zespołu Szkół Budowlanych.

Miasto stoi jednak na stanowisku, że osobna działalność obu placówek - Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka i Zespołu Szkół Budowlanych – sprawi, że ostatecznie obie będą musiały zamknąć swoje podwoje. Wydaje się więc, że jest to bardziej ratowanie jednej z nich. Wybór padł na Sztygarkę, która dysponuje większym budynkiem i zapleczem dydaktycznym.
Co stanie się jednak z uczniami i nauczycielami? Ci przeniosą się do Sztygarki 1 września br. W sumie będzie tam uczęszczało ok. 650 uczniów, ok. 250 ze Sztygarki i ok. 400 z Zespołu Szkół Budowlanych.

– Zarówno uczniowie technikum, jak i zasadniczej szkoły zawodowej będą kontynuowali naukę w tych samych zawodach w ZSS Sztygarka. Przeniesione zostaną tam wszystkie kierunki kształcenia, m.in. technik geodeta, technik budownictwa, czy mechanik pojazdów samochodowych – zapewnia Elżbieta Gęca, naczelnik Wydziału Oświaty UM. – Zatrudnienie nauczycieli we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w mieście uzależnione będzie od naboru uczniów do klas I, liczby uczniów, liczebności klas. Zatrudnienie w ZSZ Sztygarka będzie zgodne z arkuszem organizacji szkoły sporządzonym przez dyrektorów obu szkół do 30 kwietnia br. i będzie obejmowało wszystkie kierunki kształcenia prowadzone przez obie placówki. Nauczyciele ZS Budowlanych, którzy znajdą się w arkuszu organizacji zostaną przeniesieni do ZSZ Sztygarka w trybie
art. 18 Karty Nauczyciela – dodaje.

Sześciu pracowników obsługi i pięciu administracji z ZS Budowlanych, jak zapewniają urzędnicy, będzie mogło liczyć na pomoc w zatrudnieniu w ZSZ Sztygarka lub innych placówkach na terenie miasta. Kończy się także kadencja dyrektora ZS Budowalanych i na to stanowisko ma zostać ogłoszony konkurs. A co stanie się z budynkiem szkoły w Gołonogu. Na razie miasto nie ma na to pomysłu, ale na pewno nie będzie przeznaczony na cele edukacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie "Budowlanki" nie chcą chodzić do Sztygarki - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto