Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnili Stanisława Boguckiego. Zginął wraz z innymi czeladzianami z rąk hitlerowskich oprawców

OPRAC.: PAS
27 listopada odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej, przywołującej pamięć tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się 26 listopada 1943 roku

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
27 listopada odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej, przywołującej pamięć tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się 26 listopada 1943 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
W poniedziałek, 27 listopada, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej, przywołującej pamięć tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się 26 listopada 1943 roku. Ofiarami działań hitlerowskich najeźdźców było siedmiu mieszkańców Czeladzi oraz Piasków.

Przy skrzyżowaniu ulic Niwa i Boguckiego odsłonięta została tablica, upamiętniająca Stanisława Boguckiego. W wydarzeniu udział wzięli: zastępca burmistrza do spraw społecznych Beata Zawiła, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak, delegacje Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, Harcerskiego Kręgu Seniorów, kadeci z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Czeladzi wraz z wychowawczyniami, mieszkańcy Czeladzi.

Szczególnymi uczestnikami uroczystości byli potomkowie jednej z ofiar - Stanisława Wojciechowskiego – syn Marian Wojciechowski z rodziną. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali wiceburmistrz Beata Zawiła oraz Jerzy Zawada i Marian Wojciechowski.

Pamięć o Stanisławie Boguckim

19 listopada 1943 r. w gospodzie znajdującej się w Strzemieszycach Małych wieczór spędzało trzech niemieckich żandarmów. Około godziny 20.00 opuścili lokal i wkrótce potem zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców. Padły strzały z bliskiej odległości, w efekcie których zginął jeden z żandarmów nazwiskiem Bergman. W odwecie za jego śmierć 26 listopada w Strzemieszycach Wielkich pojawili się Niemcy. Przywieźli ze sobą 11 aresztantów, w większości dotąd przetrzymywanych w Policyjnym Więzieniu Zastępczym w Mysłowicach. Na łąki strzemieszyckie zagoniono niemal 1000 mieszkańców, którzy mieli przyglądać się publicznej egzekucji. Przez powieszenie zginęli czeladzianie: Stanisław Bogucki, Stanisław Faska, Jan Janusiński, Władysław Pobiega, Jan Sopalak, Stanisław Wojciechowski, Józef Wójcik.

Ulica Stanisława Boguckiego, dotąd stanowiąca część ul. Niwa pojawiła się w przestrzeni miasta w 1973 roku. Z inicjatywy jej długoletniego mieszkańca, miłośnika historii Czeladzi i społecznika Jerzego Zawady ponad dekadę temu pojawiła się stosowna tablica, przedstawiająca postać Stanisława Boguckiego. Nie oparła się jednak destrukcyjnemu wpływowi czasu, dlatego w jej miejscu pojawiła się nowa, ufundowana przez miasto Czeladź i przypominająca zarazem nazwiska wszystkich ofiar tego pamiętnego dnia przed 80 laty.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto