Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V LO: uczniowie zadecydują, na co wydać w szkole 10 tys. złotych!

Piotr Sobierajski
Uczniowie V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi dobrze czują się w murach swojej szkoły
Uczniowie V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi dobrze czują się w murach swojej szkoły PAS, mat. V LO
V LO. Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego mają swój własny, Szkolny Budżet Partycypacyjny. I tak jak mieszkańcy poszczególnych dąbrowskich dzielnic, którzy chcą je rozwijać i zmieniać na lepsze, również będą mogli zadecydować na co wydać część pieniędzy ze szkolnego budżetu

V LO: uczniowie zadecydują, na co wydać w szkole 10 tys. złotych!

A chodzi tu o całkiem pokaźną kwotę, bo aż 10 tysięcy złotych. Obecnie w szkole trwa etap konsultacji, ponieważ to nowatorski projekt i każdy z uczniów powinien mieć szansę, by dowiedzieć się wszystkiego na temat formy budżetu oraz sposobu zgłaszania pomysłów. A także tego, co można zgłosić, a który pomysł nie zostanie raczej dobrze przyjęty. Projekt może zgłosić uczeń lub grupa uczniów. Jeśli zostanie zaakceptowany przez komisję do spraw Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego 10 stycznia powalczy z innymi w głosowaniu. Wtedy licealiści wybiorą bowiem ten projekt, który ich zdaniem jest najlepszy.

Zgłaszane w V LO projekty mają służyć rozwojowi szkoły. Dotyczyć modernizacji infrastruktury, wzbogacenia bazy dydaktycznej, a szacunkowy koszt każdego z nich nie może przekraczać 10 tys. zł. Autor lub autorzy projektu mogą wybrać sobie również opiekuna projektu, czyli nauczyciela który będzie im pomagał. Gotowy projekt powinien zostać zgłoszony na załączonym wniosku do 15 grudnia 2016 r. w wersji elektronicznej na adres [email protected] lub papierowej do sekretariatu szkoły. Wniosek musi być poparty podpisami co najmniej 30 uczniów V LO.

Do oceny merytorycznej i formalnej projektów zostanie powołana komisja do spraw Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego, w skład której wejdą: dyrektor szkoły, dwóch nauczycieli, zarząd samorządu uczniowskiego oraz zarząd rady rodziców. Projekty zgodne z wymaganiami merytorycznymi i formalnymi zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły, aby były dostępne dla wszystkich uczniów.

- Z ideą budżetu partycypacyjnego nasza młodzież zapoznała się już w ramach dwóch projektów „Akademia wiedzy” oraz „Dąbrowska Akademia Obywatelska”. W ramach tego drugiego V LO współpracuje z Urzędem Miejskim. Szkolny budżet partycypacyjny będzie realizowany w kilku etapach, a pierwszym z nich są konsultacje dla młodzieży. Każdy może zadawać pytania, zdobyć wiedzę, która potrzebna będzie do stworzenia własnych projektów. Potem przyjdzie czas na napisanie samych projektów i składanie odpowiednich wniosków. Projekty te można będzie zgłaszać indywidualnie lub grupowo, pod opieką nauczyciela – koordynatora. Przede wszystkim muszą mieć one na uwadze rozwój szkoły. Wszystkie wnioski zostaną sprawdzone przez powołaną przez dyrekcję szkolną komisję ds. budżetu partycypacyjnego. Ta będzie składać się z uczniów, nauczycieli szkoły oraz rodziców. Wnioski będą sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym. Jeśli spełnią wszystkie wymogi pojawią się na stronie internetowej szkoły. Mamy nadzieję, że projekt się uda i będziemy go kontynuować – mówi Ewelina Bałdyga, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, która koordynuje projekt budżetu obywatelskiego w V LO.

Finał projektu zaplanowany został na 10 stycznia, kiedy to przez cały dzień będzie można oddawać głosy na zgłoszone i zakwalifikowane projekty. Wybrany zostanie zdaniem uczniów najlepszy, a jego realizacja przewidziana jest do 31 sierpnia 2017 roku.

- To kolejny nowatorski projekt, w którym bierzemy udział. Chcemy bowiem nadal być w czołówce szkół rankingu ogólnopolskiego. Myślę, że młodzież wykaże się tutaj naprawdę dużym zaangażowaniem i kreatywnością – podkreśla Ewelina Bałdyga. – Widać zainteresowanie projektem, entuzjazm. Uczniowie cieszą się, że coś będzie się działo, a to od nich samych zależeć będzie, który pomysł okaże się najlepszy – przyznaje Michał Witkowski, nauczyciel języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie, koordynator samorządu uczniowskiego.

– Zastanawialiśmy się, czy ograniczać pomysły uczniów określoną kwotą, ale ostatecznie uznaliśmy, że pierwszy raz powinna jednak zostać. Myślę, że docelowo nie będziemy stawiać tego górnego pułapu. Pracujemy tu nad tym, by młodzież potrafiła się zaangażować w sprawy społeczne. By widziała szeroko cały projekt i chciała się włączyć. Z samorządem uczniowskim współpracujemy natomiast w wielu szkolnych sprawach na bieżąco. Każdy projekt powinien być wsparty trzydziestoma podpisami, tak by to sięgało poza jedną klasę. Dla uczniów to będzie też wielka satysfakcja. Będą mogli powiedzieć, ja już szkołę skończyłem, skończyłam, ale coś interesującego po mnie zostało dla kolejnych roczników, kolejnych uczniów – podkreśla Anna Ornat, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego.

– Tak, jak nasze miasto jest naszą małą ojczyzną, tak szkoła jest drugim domem. Fakt, że wspólnie z nauczycielami możemy tworzyć, kreować otaczającą nas rzeczywistość, to coś wyjątkowego. Wystarczy się przejść po szkole, a widać, że z każdym rokiem się zmienia. Mamy swoje własne szafki, pojawiły się pufy, kanapy na korytarzach, wrócił automat do kawy. Widać, że to miejsce jest stworzone dla młodzieży, a nasza szkoła zawsze mówi dla różnych pomysłów „tak”. No, a teraz możemy jeszcze zgłaszać własne projekty, pomysły – mówi Anna Pruszowska z kl. III c.

Pięć tysięcy złotych, to z kolei kwota, jaką w ramach I Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego mają do rozdysponowania uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Tu głosowanie odbędzie się w grudniu br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto