Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Viva Basket w dąbrowskim muzeum. Warsztaty czekają

mat. prasowe
mat. muzeum
Viva Basket. Wystawa jest częścią projektu „Niech żyje kosz! Plecionkarstwo jako żywa tradycja w kontekście Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury”.

Viva Basket w dąbrowskim muzeum. Warsztaty czekają


W jego ramach dokumentujemy tradycyjne rzemiosło, m.in. prowadząc badania etnograficzne na terenie Polski i Norwegii. Interesuje nas kontekst kulturowy plecionkarstwa, a w jego ramach również pytanie – co powoduje, że coraz więcej osób interesuje się tą tematyką i odkrywa potrzebę twórczego używania własnych rąk? Uzyskane przez nas odpowiedzi są inne w Norwegii, inne w Polsce, zależne od miejsca i konkretnego człowieka. Jednak tym, co odkrywamy, jest przekonanie, że praca manualna, a wraz z nią rzemiosło, mocno łączą nas z całym dziedzictwem ludzkości. Podczas podróży terenowych spotykamy te same techniki i materiały, które funkcjonują od tysięcy lat. Dlatego też blisko nam do idei plecionkarstwa jako uniwersalnego języka, wspólnego dla ludzi na całym świecie. Zastanawiamy się także nad problematyką ochrony rzemiosła. Jedną z możliwości jest Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury, która akcentuje umiejętności, a nie konkretne wyroby. Stąd też długoterminowy cel naszych działań – wpis plecionkarstwa na Listę UNESCO.

Projekt „Niech żyje kosz”/„Viva Basket!” to także zapis podróży. Tysiące kilometrów pokonanych samochodami, autobusami, samolotami, pociągami, promami. A w ramach nich m.in. poważna awaria naszego samochodu na niemieckiej autostradzie w niedzielne popołudnie, racuchy popijane słodkim winem na pusty żołądek na Podlasiu, fale wielkości budynku podczas kursu promem do Stavanger, wreszcie nocne spotkanie z norweską policją przy braku dokumentów i wiele, wiele innych sytuacji. Tych zaskakujących i nie zawsze zgodnych z planem, ale przede wszystkim tych wzruszających, zapadających na długo w pamięć, spotkań z cudownymi ludźmi.

Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Serfenta z Polski oraz Søre Skogen i Sunnhordland Museum z Norwegii.

Stowarzyszenie Serfenta od 2009 roku koordynuje badania nad plecionkarstwem w Polsce i za granicą. Ma na swoim koncie tytuł „Ludowego Oskara” za najlepszy projekt badawczy realizowany w 2011 roku – „Plecionkarskim szlakiem Polski”. Podejmuje liczne przedsięwzięcia dla ochrony tradycyjnych zawodów, starając się prezentować w atrakcyjny sposób sztukę ludową szerokiemu gronu odbiorców, wspierając jej rozwój poprzez innowacyjne spojrzenie. Angażuje się w działania mające na celu wdrażanie w Polsce Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury.

Wernisaż wystawy Viva Basekt! odbył się 1 lipca br. o godzinie 11.00. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia ekspozycji.

Dodatkowo odbędą się warsztaty plecionkarskie 14 i 27 lipca o godzinie 11.00 w siedzibie Muzeum. Chętnych prosimy o zapisy – osobiście w placówce Muzeum lub pod numerem telefonu (32) 726-41-85.
Liczba miejsc ograniczona

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto