W Akademii WSB pomogą założyć i prowadzić własną firmę

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
pixabay
Podmioty ekonomii społecznej odgrywają bardzo istotną rolę w aktywizacji i reintegracji osób, które są narażone na wykluczenie, m.in. osób bezrobotnych oraz osób z niepełnosprawnościami. Szczególną formą wsparcia dla tych grup jest organizacja szkoleń oraz specjalistycznego doradztwa związanego z prowadzeniem biznesu. Tak też będzie w Dąbrowie Górniczej.

Uruchomienie przedsiębiorstwa społecznego, poza walorem aktywizującym, daje nie tylko możliwość podjęcia interesującego zajęcia, ale także zarobku i poprawy sytuacji finansowej.

Szkolenia i doradztwo w tym kierunku zostaną podjęte w Regionalnym Hubie Innowacji Społecznych, który w październiku ruszy w Akademii WSB (AWSB) w Dąbrowie Górniczej, w ramach projektu In Situ (realizowanego przez AWSB we współpracy z Województwem Śląskim oraz 10 partnerami z Austrii, Chorwacji, Słowenii, Włoch oraz Niemiec).

Innowacje społeczne to proces, który zaczyna się od spostrzeżenia problemu i znalezienia pomysłu na zmianę sytuacji problemowej. Szczególnie istotne jest więc stworzenie społecznych inicjatyw i przedsiębiorstw, które będą prowadzone przez osoby z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Inicjatywy będą realizowane w oparciu o innowacje społeczne, mające na celu rozwiązanie problemów społecznych grup, z których wywodzą się uczestnicy. Strategia rozwoju innowacji społecznych ukierunkowana jest na aktywizację zawodową długotrwale bezrobotnych mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób wchodzących na rynek pracy oraz obywateli w wieku 50+.

Warto dodać, że badania i działanie na rzecz poprawy sytuacji mieszkańców naszego regionu, szczególnie tych znajdujących się w trudniejszym położeniu, zagrożonych wykluczeniem, mieści się w zakresie aktywności naukowej oraz praktycznej Akademii WSB. Jedną z form takiej działalności jest wdrażanie innowacji społecznych. 

W czerwcu odbył się cykl szkoleń dla trenerów, druga tura planowana jest na lipiec. Prowadzącymi są wysokiej klasy eksperci z Włoch, Austrii i Chorwacji. Każdy z partnerów projektu wskazał swoich przedstawicieli, którzy wzięli udział w szkoleniach. Ma to na celu ujednolicenie treści szkoleń oraz form pracy z podmiotami ekonomii społecznej we wszystkich regionach, które zostały ujęte w projekcie In Situ.

W październiku rozpocznie się rekrutacja uczestników, którzy otrzymają bezpośrednie wsparcie. Osoby powyżej 50. lub poniżej 25. roku życia, długotrwale bezrobotne lub osoby, które utracił pracę w związku z pandemią koronawirusa, będą mieć możliwość zweryfikowania swojego pomysłu na firmę lub inicjatywę społeczną, a w dalszej kolejności budowę modelu biznesu swojego przedsiębiorstwa w sposób uporządkowany i usystematyzowany. Pracownicy Regionalnego Hubu Innowacji Społecznych będą na bieżąco pomagać uczestnikom szkoleń w ukształtowaniu pomysłu, planowaniu, a następnie w prowadzeniu takiej firmy.

Wspieranie tego rodzaju przedsiębiorczości jest bardzo ważne, ponieważ stwarza możliwości poprawy sytuacji osób, które z różnych przyczyn, takich jak bezrobocie, niepełnosprawność lub niekorzystny zbieg okoliczności, znalazły się w trudnym położeniu.

Hub będzie miejscem, gdzie przedstawiciele wielu pokoleń otrzymają wsparcie treningowe i mentoringowe przy realizacji pomysłów na innowacyjne inicjatywy i przedsiębiorstwa społeczne, które zapewnią im zatrudnienie i zarobek. Będzie także miejscem szkolenia ekspertów i mentorów w zakresie wdrażania innowacji społecznych i pracy z przedstawicielami grup docelowych oraz międzynarodowej wymiany dobrych praktyk i współpracy przy wdrażaniu transgranicznych innowacji i biznesów społecznych.

Dzięki elastycznej formule, do Hubu będą mogli dołączyć nowi interesariusze i wdrażać nowe pomysły w zależności od zapotrzebowania w regionie.

Treść szkoleń dla trenerów jest ogólnie dostępna na stronie internetowej projektu. Wszyscy, którzy chcą zapoznać się z materiałami video dotyczącymi budowania relacji z klientami i tworzenia modelu biznesu dla przedsiębiorstwa społecznego, a także najlepszymi praktykami w tym zakresie (pochodzącymi z sześciu krajów Unii Europejskiej), mogą to zrobić bez żadnych opłat i bez ograniczeń. Materiały są udostępnione w języku angielskim.

Informacje o projekcie:
www.interreg-central.eu/in-situ
https://www.facebook.com/insituinterreg/
https://www.linkedin.com/company/64997334/admin/
Treść szkoleń dla trenerów:
http://www.insituproject.eu/e-learning/transnational-network/in-situ-social-entrepreneurial-skills-and-competences-training-ttt/
Kontakt:
Michał Szyszka [email protected]
Ewelina Widerska [email protected]

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie