Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W centrum Kłobucka szaro od smogu. Jak rozwiązać ten problem?

PC
Mieszkańcy Kłobucka duszą się smogiem? Pomimo wprowadzonego w ubiegłym roku zakazu palenia śmieciami i odpadami kopalnianymi w piecach, to jak zauważają mieszkańcy Kłobucka, w mieście wciąż unoszą się szkodliwe opary wynikające ze spalania śmieci w piecach.

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Kłobucku sprawę poruszyła jedna z radnych, która zauważyła, że w centrum miasta unosi się chmura uciążliwego smogu.

- Musimy w końcu jakoś temu zaradzić. Jest to problem, który trzeba będzie trzeba rozwiązać. Nie da się oddychać. Nie można okien otworzyć. Niektórzy palą "wynalazkami". Musimy się zastanowić nad tym problemem i coś zrobić - mówiła Barbara Błaszczykowska. Na apel radnej odpowiedział burmistrz Kłobucka. - Ze smogiem jest tak, jak z kierowcami, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości – gdyby mieszkańcy nie palili śmieciami, to problem smogu, by nie istniał.

Niestety świadomość i edukacja ludzi jest zbyt niska. Myślę, że nasze działania dotyczące solarów i wnioski w sprawie wymiany pieców przyniosą jakiś skutek – mówił Jerzy Zakrzewski.

Burmistrz wspomniał też, że ustawodawcy zastanawiają się nad uruchomieniem patroli środowiskowych, jednak, żeby je uruchomić musi być laboratorium, które zbada próbki pobrane z pieców, a policja będzie mogła wejść na posesję i je pobrać, a potem nałożyć grzywnę.

- Wiadomo, że takie kary, to są niepopularne decyzje, ale jak pani sama zauważa, brakuje świadomości wśród mieszkańców. Tak w przypadku smogu jak i śmiecenia na mieście, to wszystko my robimy sami – ludzie. Myślę, że edukacja jest tutaj ważna, ale i wspomaganie w wymianie pieców i zachęcanie do wykorzystywania innych rodzajów energii. Takie działania powinniśmy podejmować i będziemy w tym kierunku podążać – mówił burmistrz Zakrzewski.

W jego wypowiedzi pojawiła się też kwestia kontroli umów z firmami wywożącymi śmieci, które podpisują przedsiębiorcy, ponieważ zdarzają się takie przypadki, że firmy tych umów nie posiadają. Co zatem robią z odpadami?

Nie czekając na rozwiązania centralne, tam gdzie funkcjonuje straż miejska, w walce z czadem i pyłami mają pomóc drony. Po innowacyjne rozwiązanie sięgają kolejne miasta w całej Polsce, możliwe, że wkrótce zainteresuje się nimi pobliska nam Częstochowa. Po takie innowacyjne narzędzie sięgnęła m.in. Straż Miejska w Świdniku. Tamtejszy dron może latać na wysokości 150 metrów i ma możliwość analizy powietrza m.in. na obecność tlenku węgla, dwutlenku siarki i azotu oraz pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10. To na razie eksperymenty, ale już wkrótce takie rozwiązanie może stać się codziennością

Uchwała antysmogowa
Od chwili wejścia we wrześniu ubiegłego roku tzw. uchwały antysmogowej życie nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw. -Niska emisja nie jest problemem teoretycznym. Negatywne skutki smogu odbijają się na naszym zdrowiu, ale i na jakości życia w regionie. Według wielu badań zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc wśród regionów europejskich i przyszła pora, by uświadomić sobie negatywne skutki tego zjawiska. Dlatego problem ograniczenia niskiej emisji traktujemy priorytetowo – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.

Uchwała wprowadziła istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy mają określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania.

W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

We wskazanych instalacjach zabrania się stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 procent, a także biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu jednogłośnie 7 kwietnia 2017 roku. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów, który wypracował ostateczną wersję przepisów.

- Przyszedł czas, by od etapu tworzenia prawa przejść do jego wdrażania w życie. Po raz kolejny apelujemy do strony rządowej o wprowadzenie stosownych zapisów dotyczących norm jakości paliw i sprzedawanych kotłów. Bez tego nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji – dodaje marszałek Wojciech Saługa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto