Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej będziemy studować browarnictwo i gorzelnictwo! Akademia WSB ma nowy kierunek. Co wy na to?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej w czasie studiów będzie można poznać tajniki powstawania dobrego piwa

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk
W Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej w czasie studiów będzie można poznać tajniki powstawania dobrego piwa Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk pixabay/pexels/AkademiaWSB
Projektowanie produktów browarniczych i gorzelniczych, systemy zarządzania jakością w produkcji alkoholi, marketing produktów czy zajęcia praktyczne w browarze i gorzelni – to tylko niektóre atuty studiów podyplomowych „Gorzelnictwo i piwowarstwo”. Taki właśnie unikatowy w skali kraju projekt, łączący teorię i praktykę z zakresu technologii browarniczej, słodowniczej oraz gorzelniczej powstał w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

– W ostatnich latach obserwujmy bardzo intensywny rozwój piwowarstwa i gorzelnictwa w Polsce. Pojawia się coraz więcej browarów rzemieślniczych, restauracyjnych, mini browarów, a także gorzelni i destylarni rzemieślniczych. Potrzebne są osoby z odpowiednim wykształceniem, dlatego też wyszliśmy z pomysłem utworzenia kierunku, na którym będą kształcić się specjaliści, którzy później znajdą w nich pracę – mówi dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem.

– Akademia WSB na bieżąco dopasowuje swoją ofertę do zmian zachodzących w szkolnictwie wyższym oraz na rynku pracy. Śledzimy trendy i konsultujemy nowe kierunki ze środowiskiem biznesowym, a efektem jest między innymi kierunek „Gorzelnictwo i piwowarstwo” – dodaje.

W programie studiów znajdziemy m.in. przedmioty takie jak: historia piwowarstwa, historia gorzelnictwa, materiałoznawstwo, produkcja alkoholu - wprowadzenie biologiczne i chemiczne, technologia piwowarstwa, technologia gorzelnictwa, maturacja napojów alkoholowych, systemy zarządzania jakością w produkcji alkoholi, odpady gorzelnicze oraz piwowarskie, a także analiza sensoryczna. Słuchacze odbędą także spotkania z praktykami w ramach zajęć wyjazdowych do gorzelni i browaru, które poprowadzą między innymi sommelierzy i gorzelnicy. Odbycie praktyk pozwoli na poznanie specyfiki pracy i problemów typowych dla zakładów o różnej wydajności produkcji.

- Przemysłowa produkcja alkoholu to złożony proces, a jego składowe można wykorzystać nie tylko w branży spożywczej. Produkty rolne, które mogą zostać poddane fermentacji są podstawą nie tylko dla produkcji alkoholi, ale mogą być też paliwem alternatywnym lub znaleźć zastosowanie w syntezie chemicznej. W ramach studiów zaprezentujemy najnowsze trendy w piwowarstwie i gorzelnictwie zarówno od strony produkcyjnej jak i tworzenia alkoholi – mówi Marek Różycki, gorzelnik i wykładowca akademicki.

Absolwenci studiów zdobędą szeroką wiedzę, dotyczącą m.in. charakterystyki surowców stosowanych w browarnictwie i gorzelnictwie, prawnych i ekonomicznych aspektów produkcji alkoholi w Polsce i Unii Europejskiej, a także specyfiki rynku krajowego i europejskiego. W ramach zajęć przewidziano także zajęcia w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i aspekty kulturowe spożywania alkoholi. Wiedza zdobyta w trakcie nauki pozwoli również na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Studia skierowane są do osób z co najmniej wyższym wykształceniem, trwają dwa semestry, a całość kończy się egzaminami zaliczającymi poszczególne semestry nauki. Co wy na to? Jesteście zainteresowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto