W Dąbrowie Górniczej hałasują tramwaje, a mieszkańcy się denerwują. Kiedy będzie remont?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowianie narzekają na stan torowiska tramwajowego w dzielnicy Gołonóg. Remont ma rozpocząć się wiosną 2021 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowianie narzekają na stan torowiska tramwajowego w dzielnicy Gołonóg. Remont ma rozpocząć się wiosną 2021 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Torowiska tramwajowe w miastach Zagłębia są obecnie wymieniane w kilku miejscach. Dzieje się tak w Będzinie, Sosnowcu, a ostatnio zakończona została taka wymiana na odcinku od Ronda im. Budowniczych Huty Katowice w kierunku ArcelorMiittal Poland, czyli byłej Huty Katowice. Dalej w dzielnicy Gołonóg – w stronę Redenu i centrum miasta - tory są już stare i pokrzywione, co denerwuje mieszkańców. Jak podkreślają hałas jadących składów tramwajowych nie daje im w nocy spać.

Taka sytuacja ma miejsce m.in. na wysokości osiedla Sikorskiego przy ul. Piłsudskiego oraz nieco dalej, na dojeździe do Ronda Budowniczych Huty Katowice w rejonie ul. Kasprzaka.

- Torowisko na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Morcinka a ul. Tysiąclecia jest w coraz gorszym stanie. Dziury pomiędzy szynami i hałas jadących tramwajów sprawiają, że my, w większości starsi ludzie, tracimy po prostu zdrowie – podkreślają mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, którzy interweniowali już w tej sprawie w Tramwajach Śląskich.

Jak podkreślają dąbrowianie ostatnio po kolejnym monicie u dyspozytora przyjechała ekipa pogotowia torowego i poprawiła ubytki w dwóch miejscach, ale to jest ich zdaniem zbyt mało.

- Kiedy wreszcie doczekamy się remontu kompleksowego torowiska, które to w większości miast zostało już wykonane. Kiedy ktoś przeprowadzi kalkulację opłacalności jeżdżenia tramwajów, w większości w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy to jeżdżą zupełnie puste. Może na wskazanym odcinku należałoby wprowadzić ograniczenie prędkości dla tramwajów w celu częściowego złagodzenia problemu – zastanawiają się dąbrowianie.

Sytuacja w Dąbrowie Górniczej znana jest w Tramwajach Śląskich, m.in. dlatego wskazany przez mieszkańców fragment torowiska jest częścią ciągu tramwajowego, który spółka zakwalifikowała do gruntownej modernizacji.

- Pierwszym etapem realizacji tego zamierzenia były prace modernizacyjne torowiska wzdłuż ul. Kasprzaka, które praktycznie dobiegły końca i niebawem rozpocznie się procedura odbiorowa. Zadanie pn. „Przebudowa torowiska wydzielonego w ciągu ulicy Królowej Jadwigi i ul. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej na odcinku od Al. Róż do ul. Kasprzaka” jest zaplanowaną inwestycją, która realizowana będzie wspólnie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej (miejska część w zakresie przebudowy układu drogowego i kolizji infrastruktury podziemnej oraz podziemnych przejść dla pieszych). Zadanie to jest jednym z elementów „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską – spółka Tramwaje Śląskie S.A. zawarła stosowną umowę na dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Obecnie firma przygotowująca dokumentację projektową – Mosty Katowice spółka z o.o. – jest na etapie uzyskiwania części wymaganych prawem uzgodnień, niezbędnych do zatwierdzenia dokumentacji projektowej. Po uzyskaniu uzgodnień projektant jest zobowiązany do uzyskania decyzji administracyjnej, na podstawie której będą realizowane roboty budowlane.

- Biorąc pod uwagę powyższe spółka Tramwaje Śląskie S.A. wspólnie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej planują ogłoszenie wspólnego postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót w czwartym kwartale 2020 roku. Planujemy, że roboty budowlane rozpoczną się na początku 2021 roku. Do tego czasu torowisko będzie utrzymywane przez służby techniczne Zakładu Torów i Sieci spółki Tramwaje Śląskie S.A., które dokonują bieżących przeglądów i ewentualnych drobnych napraw eksploatacyjnych – tłumaczy Andrzej Zowada.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie