Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej ma powstać ok. 150 mieszkań w ramach TBS. Miasto chce się przyłączyć do TBS-u z Chorzowa, nie powoła swojej spółki

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak mają wyglądać trzy bloki z mieszkaniami w ramach systemu TBS, jakie powstaną w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak mają wyglądać trzy bloki z mieszkaniami w ramach systemu TBS, jakie powstaną w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. UM DG
W Dąbrowie Górniczej w trzech budynkach ma powstać około 150 mieszkań w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Projekt nabrał właśnie tempa, ale będzie wyglądał inaczej niż pierwotnie planowano. W mieście nie powstanie osobna spółka TBS, ale Dąbrowa Górnicza zamierza przyłączyć się do chorzowskiego TBS-u.

Jak przekazał prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak o TBS-ie mówiło się od dawna i jest to jedno z narządzi wskazanych w polityce mieszkaniowej przyjętej przez radę miejską w grudniu 2017 roku.

- W poniedziałek 18 stycznia zaproponowaliśmy radnym przystąpienie do Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, działającego od 1997 roku w Chorzowie, a realizującego swoje inwestycje również w Rudzie Śląskiej czy w sąsiadujących z nami Łazach. Radni podejmą decyzję na sesji 27 stycznia i jeśli wyrażą zgodę, to już w marcu TBS będzie mógł wystąpić do Banku Gospodarstwa Krajowego o preferencyjne fundusze na realizację tej inwestycji w naszym mieście – podkreśla Marcin Bazylak.

A dlaczego wybór padł na chorzowski TBS? - To doświadczona na rynku nieruchomości spółka, która zrealizowała 13 różnych inwestycji mieszkaniowych, w których znalazło się około 500 mieszkań. Poza tym nie będziemy w mieście powoływać osobnych struktur do zarządzania TBS-em, a skorzystamy z oferty i wsparcia tych, którzy jak wspomniałem zajmują się tym tematem od wielu lat – podkreśla Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Nowe trzy bloki mają powstać w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego oraz ul. Kwiatkowskiego w Gołonogu, na terenie po byłym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych. Ma się tam znaleźć 148 mieszkań o różnym metrażu, a cena wynajmu za 1 metr kw. będzie wynosiła 14 zł. Miasto Dąbrowa Górnicza wniesie do spółki aportem grunty w Gołonogu, gdzie ma być realizowane to przedsięwzięcie. Grunty po byłym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych wraz ze wszystkimi zabudowaniami miasto chciało pierwotnie sprzedać, ale nikt nie był zainteresowany ich kupnem. Budynki zostały więc wyburzone, a została powierzchnia, którą warto zagospodarować.

TBS to nowe możliwości dla dąbrowian

- Formuły TBS brakowało w Dąbrowie Górniczej. Mamy na terenie miasta spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mamy prywatnych deweloperów i mamy mieszkania komunalne. Jest jednak spora liczba osób, których dochody przekraczają ustawowe granice skorzystania z mieszkania od miasta, jednocześnie nie stać ich na zaciągnięcie kredytu i wejście w posiadanie mieszkania. TBS taką właśnie możliwość daje i mam nadzieję, że wspólnie uda nam się ten cel zrealizować – argumentuje decyzję o rozpoczęciu inwestycji w ramach TBS prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak się dowiedzieliśmy, by starać się o mieszkanie w ramach TBS-u, które mają powstać w Dąbrowie Górniczej, nie trzeba będzie jeździć do Chorzowa. - Miasto będzie partnerem spółki i tego przedsięwzięcia, tak więc niezbędne sprawy z tym związane będzie można załatwić w referacie mieszkaniowym UM – tłumaczy Bartosz Matylewicz.

Pomysł z TBS-em w Dąbrowie Górniczej, który pojawił się już rok temu, spotkał się z przychylnym przyjęciem części mieszkańców. Wskazują m.in. na dobrą lokalizację nowych boków, blisko sklepów, bazy edukacyjnej, a także centrum przesiadkowego, jakie ma powstać przy dworcu PKP w Gołonogu. Niektórzy dąbrowianie obawiają się jednak kosztów utrzymania takiego mieszkania, które nie są małe. W takim przypadku trzeba będzie skalkulować, co jest bardziej opłacalne w danym momencie. Czynsz plus rata kredytu po kupnie własnego mieszkania czy też opłaty za długoterminowy wynajem mieszkania w ramach TBS oraz wpłata wkładu własnego kosztów budowy (cesja partycypacji) zazwyczaj w wysokości od 10 do 30 procent wartości mieszkania.

W mieście brakuje wciąż mieszkań

W latach 2007 - 2016 w Dąbrowie Górniczej wybudowano 1625 mieszkań, co stanowi tylko 1,3 mieszkania na tysiąc mieszkańców. To niski wskaźnik, bo średni dla Polski wynosi niecałe 4 mieszkania. Z tych 1625 mieszkań spółdzielnie mieszkaniowe wybudowały 89 mieszkań, a w następnych latach nie zamierzają budować żadnych. Gmina wybudowała 62 mieszkania (3,8 proc. udziału w strukturze inwestorskiej). Deweloperzy wybudowali 144 mieszkania. Inwestorzy indywidualni 1330 mieszkań (81,8 procenta wszystkich inwestycji mieszkaniowych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto