MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej miasto będzie finansować obiady dla seniorów. Pilotażowy program startuje 20 lutego. Kto może skorzystać?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej jeszcze w lutym seniorzy będą mogli skorzystać z obiadów, które sfinansuje w ramach pilotażowego programu miasto

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej jeszcze w lutym seniorzy będą mogli skorzystać z obiadów, które sfinansuje w ramach pilotażowego programu miasto Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay/zdj.ilustracyjne
W Dąbrowie Górniczej miasto sfinansuje obiady dla seniorów. Będzie to pilotażowy program, który potrwa 60 dni, a skorzystanie z niego uzależnione ma być od sytuacji finansowej danego mieszkańca. Miejski program nie będzie opierał się na cateringu. Ma zachęcić starszych mieszkańców także do tego, by wyszli z domów, mieli okazję spotkać się ze znajomymi, z tymi, którzy też będą korzystać z tej formy wsparcia.

– W odpowiedzi na rosnące ceny żywności i w trosce o seniorów rozpoczynamy pilotaż miejskiego programu „Obiad dla Seniora” – zapowiada Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Program skierowany jest do mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia, a ich dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1800 zł lub 2328 zł w przypadku, gdy mieszkają samotnie. To kryterium wynoszące 300 procent aktualnego minimum socjalnego.

- Rozpoczynamy wstępny nabór. Trzeba będzie tylko podać imię, nazwisko oraz dochód. Tak, byśmy mogli zweryfikować, czy dana osoba kwalifikuje się do programu – mówi Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

- Program realizowany będzie w oparciu o współpracę z jedną z organizacji pozarządowych. Planujemy, że będzie to forma abonamentu w wysokości 200 zł, co pozwoli na skorzystanie z 20 posiłków w cenie 10 zł dziennie. Będzie to na przykład zupa z wkładką albo danie jednogarnkowe. Seniorzy, jeśli wyrażą taką wolę, będą mogli dopłacić określoną kwotę, co pozwoli im na korzystanie z obiadów dwudaniowych – dodaje.

Miasto nie przewiduje w tym przypadku cateringu. Podejmie współpracę z barami i lokalami gastronomicznymi, które już w Dąbrowie Górniczej działają.

- Każdy będzie mógł wybrać sobie jeden, konkretny lokal, w którym będzie spożywał obiady, wykorzystując przyznany abonament. To dość popularna dziś forma. Takie abonamenty na posiłki dzieci, czy najbliżsi wykupują często swoim rodzicom i także z nich chętnie korzystają – podkreśla Magdalena Mike.

Seniorki i seniorzy zainteresowani skorzystaniem z programu „Obiad dla Seniora” mogą zgłosić swój akces, dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 13 na numer telefonu 668 573 952. Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej na zgłoszenia seniorów czeka od 6 do 16 lutego.

Program "Obiad dla Seniora" będzie miał swoją inaugurację po wyborze organizacji pozarządowej, która zajmie się obsługą całości tego przedsięwzięcia. Miasto czeka na oferty do najbliższego piątku - 10 lutego. Wstępna data rozpoczęcia programu to 20 lutego.

Od grudnia ubiegłego roku w Dąbrowie Górniczej miejskie instytucje zapraszają natomiast seniorów przez całą zimę na bezpłatną, gorącą herbatę. Wystarczy po drodze na zakupy albo w czasie powrotu ze spaceru wstąpić do biblioteki lub Pałacu Kultury Zagłębia. Czasem, zwłaszcza kiedy jest faktycznie zimno, jak teraz, przydaje się ciepła, aromatyczna herbata. Na taką w Dąbrowie Górniczej mogli liczyć zimą seniorzy.

Szczegółowy harmonogram spotkań:


  • Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filiami:
  • ul. T. Kościuszki 25 (Biblioteka Główna) Centrum,
  • ul. Reymonta 14 (Filia nr 4) Reden,
  • al. Piłsudskiego 32 (Filia nr 5) Gołonóg,
  • ul. Ofiar Katynia 93 (Filia nr 8) Strzemieszyce Wielkie,
  • ul. Legionów Polskich 131a (Filia nr 18) Mydlice,

zaprasza do „Literackiej Herbaciarni” od poniedziałku do piątku w godz. 10:00- 14:00.

Pałac Kultury Zagłębia oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na herbatkę, której towarzyszyć będzie wymiana książek oraz prasy – dzienniki i czasopisma udostępnione z zasobów biblioteki: PKZ DK Ząbkowice i Filii nr 2 (ul. Chemiczna 2) – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00; świetlica środowiskowa i Filia nr 9 (ul. Główna 61, Strzemieszyce Małe) od poniedziałku do piątku, w godz. 11:00-15:00.

Muzeum Miejskie „Sztygarka” przy ulicy Legionów 69 zaprasza nie tylko na herbatę, ale też pogadanki historyczne, przyrodnicze i archeologiczne – od wtorku do piątku w godz. 10:00-15:00;

Centrum Aktywności Obywatelskiej
(ul. Sienkiewicza 6A) od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 16:00 zaprasza nie tylko na gorącą herbatę, ale i serdeczne rozmowy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto