Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej otworzą jadłodzielnię! Będzie działać w centrum Mydlic Północnych, ruszy 3 marca

KL
Pierwsza jadłodzielnia w Dąbrowie Górniczej rusza 3 marca.
Pierwsza jadłodzielnia w Dąbrowie Górniczej rusza 3 marca. Materiały prasowe
DĄBROWA GÓRNICZA. Już 3 marca otwarta zostanie pierwsza jadłodzielnia. To inicjatywa stowarzyszenia „Lepsze Miasto”, której celem jest zapobieganie marnowaniu żywności. Gdzie będzie można ją znaleźć?

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Pierwsza jadłodzielnia w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowska jadłodzielnia będzie działać w centrum Mydlic Północnych, jednej z najbardziej zaludnionych dzielnic Dąbrowy Górniczej. Zainstalowana została tam lodówka, gdzie każdy może zostawić i podzielić się nadmiarem jedzenia. Ważne jest, aby przynosić tylko produkty, które sami chcielibyśmy spożyć. Można przekazać żywność zapakowaną, z ważnym terminem ważności, owoce, warzywa zdatne do spożycia oraz produkty suche, takie jak makaron czy ryż. W ten sposób możliwe jest zarówno pomaganie potrzebującym, jak i unikanie marnotrawstwa żywności.

– Niemałe ilości żywności są marnowane, a jednocześnie jej koszty w ostatnich latach znacznie wzrosły, co wpływa na budżety wielu z nas. To pewnego rodzaju paradoks. Dlatego chciałbym, aby każdy, niezależnie od sytuacji życiowej, mógł dzielić się żywnością i z niej korzystać w naszym punkcie – mówi Marceli Zawadzki, prezes stowarzyszenia „Lepsze Miasto”, pomysłodawca dąbrowskiej jadłodzielnii.

– To rezultat długotrwałych rozmów i poświęconego czasu. Mam nadzieję, że będziemy z niej korzystać odpowiedzialnie i przede wszystkim, że okaże się funkcjonalna – dodaje Marceli Zawadzki.

Oprócz lodówki, wkrótce pojawią się również niewielkie regały na produkty suche. Marceli Zawadzki podkreśla, że ta inicjatywa nie mogłaby zaistnieć bez wsparcia sklepu „Delikatesy” przy ulicy Łukasińskiego 11, gdzie się znajduje i skąd czerpie prąd.

Pomysłodawcy zauważają, że podobne miejsca z powodzeniem funkcjonują w dużych miastach. „Lepsze Miasto” traktuje ten projekt eksperymentalnie i ma nadzieję, że na tak dużym osiedlu, społeczna lodówka spełni swoją rolę. Nie wyklucza również podobnych inicjatyw w przyszłości, w innych lokalizacjach. W najbliższych tygodniach będzie również prowadzić akcje informacyjne wśród mieszkańców oraz osób potencjalnie zainteresowanych.

Stowarzyszenie „Lepsze Miasto” działa w Dąbrowie Górniczej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, angażując się przede wszystkim w kwestie proekologiczne i bezpieczeństwo seniorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto